Metody uszczelniania murów

Wody gruntowe i innego rodzaju nadmierne nawadnianie murów może być bardzo szkodliwe i prowadzić do daleko idących zniszczeń. Woda w piwnicy, garażu i w innych pomieszczeniach to poważny problem. Wadliwa izolacja, pęknięcia i innego rodzaju nieszczelności mogą udostępniać wodzie miejsce, którym podąży tam, gdzie nie potrzeba. Zatem co zrobić, aby pozbyć się jej na zawsze?

 Wybrać wodę i uszczelnić 

Najważniejsze jest pozbycie się już zalegającej wody. Kolejno należy osuszyć pomieszczenie i pomyśleć nad źródłem pochodzenia wody i metodami, które pomogą nam uszczelnić mury. Dużą skutecznością cieszą się profesjonalne metody iniekcyjne. W skrócie można powiedzieć, że polegają one na wtłaczaniu cieczy lub innych substancji (zazwyczaj pod ciśnieniem) do różnego rodzaju materiałów budowlanych.

 Iniekcja uszczelniająca – na czym polega? 

Jest to proces polegający na uszczelnianiu. Iniekcja ta jest to zespół prac mający na celu ochronę przed wchłanianiem wilgoci np. na balkonach, w piwnicach i innych miejscach szczególnie narażonych na zamoknięcie. Tego rodzaju działania znajdują również zastosowanie w uszczelnianiu pęknięć i rys powstających w murach m.in. betonowych. W procesie iniekcji uszczelniającej wykorzystuje się iniekcję ciśnieniową o niskim, średnim oraz wysokim natężeniu ciśnienia.

 Iniekcja ciśnieniowa – czym jest i jak się ją stosuje? 

Jest to sposób na zablokowanie możliwości przedostawania się wód gruntowych do wnętrza budynków. Iniekcja ciśnieniowa polega na wprowadzeniu specjalnej substancji uszczelniającej do wcześniej przygotowanych otworów. Dzięki temu zabezpieczone zostają zarówno przestrzenie widoczne gołym okiem, jak i te, które znajdują się w rysach, przerwach roboczych, dylatacjach itp. Warto zauważyć, że iniekcja ciśnieniowa ma szerokie zastosowanie. Z jej pomocą uszczelnia się: konstrukcje betonowe, ceglane, a także kamienne. Iniekcja jest bardzo skuteczna, aczkolwiek bardzo duże znaczenie ma tutaj wykorzystanie odpowiednich środków iniekcyjnych oraz uwzględnienie stanu budynku i surowców, z których jest zbudowany. Iniekcja ciśnieniowa powinna być wykonywana przez osoby posiadająca odpowiednie doświadczenie w użyciu tejże technologii. Ważne jest, aby była przeprowadzona w fachowy sposób. Tego typu iniekcje uszczelniające oferuje wiele firm, m.in. przedsiębiorstwo Cover z Gdańska.

Jak już wspomnieliśmy powyżej iniekcja ciśnieniowa może być niskociśnieniowa, średniociśnieniowa oraz wysokociśnieniowa. Przy wykorzystaniu iniekcji niskociśnieniowej można zmieniać parametry gruntów poprzez wtłaczanie do nich specjalnej substancji spajającej do otworów o małej średnicy. Tego typu iniekcja nie ma dużych wymagań, co do sprzętu tłoczącego. Iniekcja średniociśnieniowa jest przeznaczona do stosowania w murach, których grubość nie jest większa niż 50 centymetrów. Zaś iniekcja wysokociśnieniowa doskonale tamuje pęknięcia i przecieki. Każdy z rodzajów iniekcji ciśnieniowej to bardzo skuteczne metody służącą do walki z aktywnymi miejscami, z których wydostaje się woda. Wtłaczane substancje sprawiają, że uszczelnione zostają newralgiczne miejsca.

fot. www.cover.net.pl

Exit mobile version