Mniej za ogrzewanie-jak to zrobić?

W dzisiejszych czasach, z roku na rok rosną koszty ogrzewania domów i mieszkań. Dzieje się tak, ponieważ nieustannie wzrastają ceny surowców energetycznych. Jeśli ktoś decyduje się dziś na zbudowanie domu, czy wybudowanie budynku mieszkalnego, zaczyna przywiązywać coraz większą wagę do „szczelności” budynku. Chodzi o to, by jego ogrzanie kosztowało nas możliwie jak najmniej, a straty ciepła do otoczenia były jak najmniejsze.

W nieco trudniejszej sytuacji są posiadacze wybudowanych już wcześniej domów. Im pozostaje tylko i wyłącznie udoskonalenie istniejącego budynku w taki sposób, by tracił mniej ciepła.
[dropshadowbox align=”none” effect=”lifted-both” width=”620px” height=”” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]W jaki sposób można zacząć oszczędzać na ogrzewaniu
, nie stawiając od nowa swojego domu?

 

 

Po pierwsze ocieplenie budynku. Dziś jest to zdecydowanie najpopularniejsza forma izolacji ścian, oraz dachów. Dzięki ociepleniu styropianem, czy watą mineralną, nasz dom zatrzymuje więcej ciepła, pozwalając mniejszej jego ilości na wydostawanie się. Na rynku dostępny jest styropian o różnej grubości. Wiadomo, że im grubsza jego warstwa, tym skuteczniejsza izolacja, a zarazem tym niższe rachunki za ogrzewanie. Jednak wraz z grubością styropianu rośnie jego cena. Dlatego trzeba znaleźć tu rozsądny kompromis. Najczęściej ocieplamy domy styropianem 8, 10 lub 12 centymetrowym. Ocieplenie domu może obniżyć nasze wydatki na ogrzewanie o około 20-30%.

 

 

 

Po drugie, montaż izolacyjnych rolet zewnętrznych. W zależności od ilości okien w domu, będzie nas kosztował od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Dziś rolety dostępne są w różnych wzorach i kolorach, dzięki czemu można dopasować je do każdej elewacji. Po zamontowaniu rolet, nasze rachunki za ogrzewanie powinny zmaleć o kolejne 7-10%.

 

 

 

Po trzecie uszczelnienie i wymiana okien. Nowoczesne okna, z podwójnymi, czy potrójnymi szybami, pomiędzy którymi znajduje się próżnia, lub jakikolwiek gaz o słabej przewodności cieplnej także wpływają na spadek rachunków za ogrzewanie o około 5%.

 

 

 

 

Po czwarte wymiana instalacji grzewczej, oraz samego pieca. Ocieplenie rurek z ciepłą wodą, zastosowanie nowoczesnych pieców kondensacyjnych także zmniejszy nasze rachunki za ogrzewanie o około 10-20%.

[dropshadowbox align=”none” effect=”lifted-both” width=”620px” height=”” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]Podsumowując, ulepszenia mające na celu zmniejszenie rachunków za gaz kosztują swoje, jednak takie inwestycje zwracają się często już po kilku, czy kilkunastu latach.

Exit mobile version