Montaż konstrukcji stalowej – etapy realizacji

montaż konstrukcji stalowej

Montaż konstrukcji stalowej stał się w ostatnich latach naprawdę interesującą z punktu widzenia przedsiębiorcy alternatywą dla klasycznego budownictwa. Korzystając z usług doświadczonego generalnego wykonawcy, można zaoszczędzić i znacząco skrócić czas potrzebny do postawienia potrzebnego magazynu. Wykonane w ten sposób hale przemysłowe sprawdzają się w naprawdę sporej ilości gałęzi przemysłu. Jak przebiega montaż konstrukcji stalowej?

Hale przemysłowe Opolskie – etapy realizacji

Aby hale przemysłowe mogły zostać oddane do użytkowania, generalny wykonawca musi zadbać o realizację wszystkich określonych prawem etapów. Celem takiego działania jest wykonanie bezpiecznych dla pracowników i wystarczająco trwałych konstrukcji stalowych. Jakie etapy realizacji przewiduje polskie prawo?

Projekt i specyfikacja

Wszystkie hale przemysłowe muszą być przede wszystkim dobrze zaprojektowane. W tym celu najlepiej udać się do profesjonalnego i doświadczonego w tym zakresie projektanta, który podejmie ścisłą współpracę z generalnym wykonawcą. Chociaż spora część projektu to przede wszystkim sugestie klienta (potrzeby i możliwości zamawiającego przedsiębiorcy), to musi on uwzględniać również niezbędne kwestie prawne oraz specyfikę danej branży. Ten etap realizacji jest naprawdę istotny – od niego w sporej mierze zależy, czy efektem działań będą trwałe hale przemysłowe. Naprawdę skrupulatnie sporządzona specyfikacja umożliwia także dokładne zestawienie potrzebnych komponentów, co oznacza niższe koszty.

Pozwolenia

Przepisy prawa stanowią, że każdy montaż konstrukcji stalowej musi zostać zgłoszony, a na jego realizację konieczne jest uzyskanie właściwych zgód od samorządu. To pierwsze miejsce, w którym zweryfikowane zostaną przygotowane wcześniej projekt i specyfikacja. Oprócz samej zgody na budowę, konieczne jest również uzyskanie potwierdzenia, że hale przemysłowe będą stawiane zgodnie z wymogami dotyczącymi warunków BHP. Z punktu widzenia prawa nie bez znaczenia jest bowiem to, czy generalny wykonawca właściwie zabezpieczy plac budowy.

Przygotowanie terenu pod hale przemysłowe

Dopiero trzeci etap nie jest związany bezpośrednio z przygotowaniem dokumentacji – w tym momencie ruszają już prace. Aby montaż konstrukcji stalowych był możliwy, konieczne jest odpowiednie przygotowanie terenu pod stawiane na nim hale przemysłowe. Aby osiągnięty efekt był zadowalający – a więc trwały i stabilny – niezbędne będzie precyzyjne wyrównanie go.

Montaż elementów nośnych i wzmocnień

Hale przemysłowe opierają się na odpowiednio dobranych i precyzyjnie ze sobą połączonych elementach nośnych i wzmocnieniach. To właśnie dzięki nim są trwałe i stabilne, co gwarantuje bezpieczeństwo przebywania w ich środku. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się szkielety prętowe, niemniej musisz wiedzieć, że właściwe komponenty dla danego zlecenia dobiera doświadczony generalny wykonawca w porozumieniu z projektantami. Na górze prawdopodobnie znajdą się tzw. kratownice dachowe, a w całym montażu niezbędnymi elementami są również stalowe śruby o dużej wytrzymałości. Aby konstrukcje stalowe były wytrzymałe i trwałe stosuje się także specjalistyczne profile wzmacniające.

Wykończenie konstrukcji stalowej

Kończąc montaż konstrukcji stalowej należy użyć izolowanych płyt lub kaset wypełnionych pianką poliuretanową, wełną mineralną i styropianem. Tego rodzaju wykończenie pełni szereg zadań – sprawia, że hale przemysłowe są nie tylko dobrze wyizolowane, ale także funkcjonalne i estetyczne.

Exit mobile version