Montaż rekuperacji

rekuperacja

W domu powinno być ciepło i przytulnie. Bardzo dużo ciepła tracimy w wyniku nieefektywnego ogrzewania i różnych nieszczelności w budynku. Powoduje to, że rosną rachunki za ogrzewanie, a w domu trudno o optymalną temperaturę. Aby utrzymać zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach jest konieczna prawidłowa wentylacja. W nowoczesnym domu, w którym są zamontowane szczelne okna, jest nałożona gruba warstwa ocieplenia, tradycyjny system wentylacji może nie zdać egzaminu. Rozwiązaniem godnym polecenia jest rekuperacja, która pozwala zaoszczędzić nawet 50% kosztów ogrzewania budynku.

Odzyskanie energii z zanieczyszczonego powietrza

Kiedy otwieramy okno, aby przewietrzyć mieszkanie ucieka nam sporo ciepła. Musimy wybierać, czy chcemy mieć zdrowe, świeże powietrze, czy ciepło w domu. Na szczęście na rynku budowlano-instalacyjnym pojawił się nowoczesny system wentylacji. Jest nim rekuperacja, czyli proces odzyskania energii z zanieczyszczonego powietrza za pomocą rekuperatora. Zaletą wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest dostarczanie świeżego zewnętrznego filtrowanego powietrze i jednoczesne usuwanie zużytego powietrza o wysokiej zawartości CO2. Do takiej wymiany dochodzi przez cały rok i w całym domu. Bez otwierania okien, bez strat energii, domownicy oddychają świeżym powietrzem, które jest wolne od alergenów, roztoczy i kurzu. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które mieszkają na terenach zanieczyszczonych.

Zalety montażu rekuperacji w domu

Rekuperacja to system mechanicznego odzyskiwania ciepła dzięki przepływowi niemieszającego się powietrza zużytego z wnętrza budynku ez świeżym powietrzem. Eliminowane są wszelkie zanieczyszczenia. Poprawia się jakość życia, stan zdrowia i zmniejszają się koszty ogrzewania. Wymiana powietrza następuje w sposób ciągły bez względu na warunki pogodowe. Nie trzeba montować okien z nawiewnikami. System rekuperacji oznacza, że właściciel pozbywa się problemu zaparowanych okien luster oraz takich niechcianych gości jak: muchy, komary, meszki.

Jak działa rekuperacja?

Jej działanie jest bardzo proste – dostarcza świeże powietrze i usuwa zużyte. Odzysk ciepła zachodzi w rekuperatorze, którego sercem jest wymiennik ciepła – przeciwprądowy, krzyżowy bądź obrotowy. Przez rekuperator przepływają w jednym czasie strumienie powietrza w osobnych kierunkach. Zewnątrz napływa chłodne, świeże powietrze, które jest kierowane do budynku. Wewnętrzne powietrze: zużyte i ciepłe kierowane jest poza budynek. Powietrze wewnętrzne oddaje swoje ciepło do strumienia powietrza świeżego i podnosi jego temperaturę. Wstępnie ogrzane powietrze jest oczyszczane i uzdatniane. Tak przygotowane powietrze jest wprawiane w ruch przez wentylatory i rozprowadzane kanałami do wszystkich pomieszczeń.

Jak wybrać dobrego montera?

Kilka rad na temat wyboru montera systemu rekuperacji udziela producent Montaż rekuperacji – oferta. Najważniejsze, aby wystrzegać się wykonawców oferujących szybki montaż systemu bez wglądu w plan budynku i analizowania rzutów kondygnacji. Fachowy monter odwiedza klienta w domu, ogląda dokumentację i budynek, planuje montaż wszystkich części systemu. Podchodzi do sprawy poważnie, potrafi doradzić zleceniodawcy i odpowiada na pytania. Po jego wypowiedziach można zauważyć, czy to jest profesjonalista, czy osoba, której usług lepiej unikać. Fachowiec opowie o działaniu systemu, o korzyściach i prawidłowo go zamontuje. Ma dobre opinie i portfolio pokazujące doświadczenie montera. Rzetelny projekt i prawidłowy montaż systemu to gwarancja właściwego działania i zadowolenia klienta.

Exit mobile version