Montaż sprężyn gazowych – tych błędów nie popełniaj!

sprężyna gazowa

sprężyna gazowa

Różnego rodzaju sprężyny znajdują zastosowanie w rozmaitych gałęziach przemysłu. Zarówno klasyczne modele metalowe, jak i sprężyny gazowe, czasami okazują się niezbędne. Niemniej, aby wykorzystać potencjał tego typu elementu, konieczny jest jego prawidłowy montaż. O czym trzeba pamiętać w zakresie montażu sprężyn wypełnionych gazem?

Co to jest sprężyna gazowa?

Warto zacząć od wyjaśnienia, co to jest sprężyna gazowa. Otóż mowa tak naprawdę o siłowniku pneumatycznym. Stąd też elementy te określa się czasami jako sprężyny pneumatyczne. Są to podłużne urządzenia, składające się z obudowy, kryjącej tłok. Jest to element ruchomy, którego ruch powoduje sprężenie powietrza wypełniającego wnętrze elementu.

W środku znajduje się też olej, odpowiadający za amortyzację pracy siłownika. Sprężyny gazowe to urządzenia specjalistyczne, oferowane przez firmy wysokiej klasy – znajdziesz je m.in. tutaj: https://www.cloos.pl/sprezyny/sprezyny-gazowe,g71.

Wyjaśniając specyfikę sprężyn gazowych, powinniśmy również wytłumaczyć, do czego one tak właściwie służą. Otóż sprężyny tego typu wykorzystuje się jako elementy maszyn, ułatwiające przesuwanie lub podnoszenie ciężkich elementów.

Sprzęt tego rodzaju służy przekazywaniu i magazynowaniu energii. Dzięki siłownikom podnoszenie i przesuwanie jest łatwiejsze, gdyż nie wymaga aż tak intensywnej pracy mięśni operatora sprzętu. Ponadto siłownik gazowy ze sprężyną to sprzęt przejmujący część obciążeń oddziałujących na urządzenie.

Sprężyny pneumatyczne montowane w osi

Jedną z funkcjonalności sprężyn gazowych jest przejmowanie obciążeń. Chodzi tu jednak wyłączenia o przeciążenia w linii prostej. Innymi słowy, siłownik przyjmuje bezpiecznie siły działające od góry czy od dołu, ale już nie od boku. Głównie dlatego prawidłowy montaż jest w tym przypadku kluczowy. Sprężynę trzeba koniecznie zamontować w osi.

Ważne jest tutaj zachowanie wysokiej dokładności. Często popełnianym błędem jest bagatelizowanie niewielkich odstępstw od normy. Nawet 2-3 centymetrowe odchylenie sprężyny sprawia, że siły oddziałują na nią nierównomiernie, w tym również od boku.

Sprężyny gazowe i luz w mocowaniach

Montując siłowniki pneumatyczne, należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego luzu. Niedopuszczalny jest montaż na sztywno, który odbiera urządzeniu całą ruchomość. Zbyt mocne dokręcenie śruby sprawia, że na siłownik zaczynają oddziaływać dodatkowe siły, w tym przede wszystkim boczne. Mamy tu zatem do czynienia z tym samym problemem, co przy montażu sprężyny poza osią. Niestety sztywne przykręcenie siłownika to problem spotykany dość często.

Zawsze przestrzegaj zaleceń producenta

Każdy siłownik jest nieco inny i może wymagać zastosowania przy montażu nieco innej techniki. Dlatego też podejmując się montażu sprężyny gazowej, warto wcześniej sprawdzić instrukcje producenta. Czasami jego wytyczne mogą być inne niż nasze przekonania dotyczące tego, jak montować sprężyny gazowe.

Pamiętaj jednak, że producent zna specyfikę swoich siłowników zdecydowanie najlepiej. Zna wyniki testów sprawności sprzętu i wie, jak montować elementy, aby nie uległy przedwcześnie uszkodzeniu oraz gwarantowały efektywną pracę danej maszyny.

Montaż siłownika pneumatycznego wcale nie musi być trudny. Aby zamontować go szybko i bezpiecznie, wystarczy przestrzegać prostych zasad. Kluczowe są instrukcje producenta. Nie należy też popełniać częstych błędów, takich jak choćby zbyt mocne przykręcanie sprężyn. Ochrona silnika przed przeciążeniami bocznymi to kwestia kluczowa.

Exit mobile version