Montaż wentylatora łazienkowego

[dropshadowbox align=”right” effect=”raised” width=”300px” height=”” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]Majowy montaż wentylatora łazienkowego z niezamierzonym efektem.

Podczas montażu wentylatora w łazience nad prysznicem nauczyłem się boleśnie pewnej zasady o której wcześniej nie wiedziałem.

Gdy planujemy wentylator fi 100 rurę spiro dajemy przynajmniej fi 110 i musimy pamiętać że wentylator wchodzi do rury spiro na około 10 – 15 cm głębokości.

 

Niestety nie przyszło mi to do głowy, gdy przygotowywałem sufit podwieszany nad brodzikiem we wnęce prysznicowej, gdzie montowałem rury spiro idące do kanału wentylacyjnego.
Zamontowałem rury o przekroju fi 100 – niestety takim samym jak wentylator, a do tego nie przewidziałem że wentylator wchodzi w rurę dość głęboko, a na dodatek złego wypuściłem przewód do zasilania wentylatora, co już zupełnie uniemożliwiło jego wciśnięcie w tą rurę spiro.
Efekt taki że wentylator wszedł 2 cm i to było by na tyle :-)

A oto niezaplanowany efekt  moje pomyłki … :-)

  

 

Problem jest taki że wentylator wystaje ze ściany około 7 cm, wygląda to dość dziwnie. Puki co nie zdecydowałem się przerabiać mojej instalacji wentylacyjnej, więc trudno musi zostać, niestety nie ma w sprzedaży wentylatorów łazienkowych mniejszych niż fi 100 – a przynajmniej ja nie znalazłem. By zgubić przynajmniej trochę szpecącą szarą rurę wentylatora zakupiłem kołnierz wentylacyjny, który wsunąłem na wentylator. oto efekt

  

Kilka słów o wentylatorze łazienkowym.

Zakupiłem wentylator Vents model LDATH  średnica 100 (dostępne średnice 100,125, 150)  wydajność wg. producenta 88 m3 /h poziom hałasu 34 db (jednak jest dość głośny, może dlatego bardziej go słychać, że nie jest w ścianie). Wentylator posiada czujnik wilgotności oraz wyłącznik czasowy, zasilany jest na 230v.

Wentylator ten można podłączyć pod stałe napięcie lub z użyciem włącznika ściennego. Ja wybrałem opcję drugą. Na ścianie mam włącznik podwójny – jeden załącza mi światło w kabinie prysznicowej, drugi jest cały czas włączony podając zasilanie na wentylator. Wentylator wyposażony  jest w czujnik wilgotności, który włącza wentylator gdy jest taka potrzeba. Włącznikiem, w przypadku potrzeby :-) mogę ręcznie włączyć wentylator, pomimo że jest sucho w pomieszczeniu, wyłącznik czasowy ogranicza czas pracy wentylatora.

Przy najbliższym remoncie łazienki postaram się naprawić swój błąd, a Was uczulam na tego typu przypadki …

Exit mobile version