Na czym polega i czym wyróżnia się technologia jet grouting?

Nawet najbardziej solidny budynek nie przetrwałby długo, bez odpowiednich fundamentów. Odpowiednie wzmocnienie gruntu jest więc kluczowe dla sukcesu budowy. Należy jednak pamiętać, że nie w każdym przypadku jest czas i miejsce na wykopy. Przy szczególnie problematycznym podłożu, dobrze sprawdzić się może jet grouting.

Czym jest technologia jet grouting?

Jet grouting to jedna z metod wzmacniania podłoża, która jest alternatywą, dla kopania standardowych fundamentów. Polega ona na wprowadzeniu w grunt dyszy z głowicą roboczą, przez którą pod odpowiednim ciśnieniem podawany zostaje zaczyn cementowy. Warto wspomnieć, że do wykonania tego rodzaju działań, niezbędne jest wykorzystanie zaawansowanych technologicznie maszyn, którymi przeważnie dysponują specjaliści. Prace z wykorzystaniem technologii jet grouting wykonuje m.in. keller.com.pl, którego fachowcy pracowali między innymi przy budowie tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku.

Technologia jet grouting w praktyce

Aby lepiej wyjaśnić, co to jest jet grouting i jak wygląda cały proces wzmacniania podłoża, najlepiej opisać wykorzystanie tej technologii w praktyce. Fundamentowanie przeważnie poprzedzone jest badaniami gruntu oraz planu z wyznaczonymi miejscami do wzmocnienia. Proces ten jest to tyle wygodny, że kolumny jet grouting można tworzyć nawet w pojedynczych miejscach, jako punkty podchwycenia.

Po wyborze miejsc pracy i odpowiednim umieszczeniu maszyny następuje wprowadzenie kolumny roboczej w podłoże, która po osiągnięciu głębokości projektowej może zacząć faktyczną pracę. Obracająca się głowica robocza podając zaczyn pod wysokim ciśnieniem, wzburza grunt w wybranym miejscu oraz miesza go z materiałem cementowym. W tym samym czasie głowica zostaje stopniowo wyprowadzana na powierzchnię, tworząc kolumny, które po utwardzeniu będą stanowiły solidne wzmocnienie gruntu.

Czym wyróżnia się technologia jet grouting?

Technologię jet grouting wyróżnia przede wszystkim to, że może być ona wykorzystywana nawet w wypadku problematycznego gruntu. Warto również wspomnieć, że fundamenty te można utworzyć bez dodatkowych wykopów. Koszt wzmacniania podłoża, z wykorzystaniem technologii jet grouting może być więc niższy, niż w przypadku prowadzenia głębokich wykopów.

Kiedy warto wykorzystać technologię jet grouting?

Biorąc pod uwagę relatywnie prosty proces wytworzenia pali jet grouting, ten typ fundamentów może okazać się stosowny, jeśli dana budowa musi zostać zakończona jak najszybciej. Nie można również zapominać o tym, że technologia ta przeważnie powinna być bezpieczniejsza, niż prowadzenie głębokich wykopów. Można więc stwierdzić, że kolumny jet grouting dobrze sprawdzą się, np. przy pracy na terenach podmokłych lub w obszarach z utrudnionym dostępem.

Zastanawiając się więc, na czym polega i czym wyróżnia się technologia jet grouting, dobrze wiedzieć, że jest to metoda wzmacniania gruntu, którą można stosować nawet w trudnych warunkach. Polega ona na wprowadzeniu w podłoże kolumny roboczej, z której dyszy podawany jest pod ciśnieniem zaczyn cementowy. Takim właśnie sposobem możliwe jest tworzenie pali jet grouting w dokładnie wybranych miejscach.

Exit mobile version