Nadzory budowlane

Budowa domu to nie tylko prace budowlane, ale też załatwianie wielu formalności. Dom po ukończeniu musi dostać pozytywną ocenę wystawioną przez wyznaczone nadzory budowlane, aby zostać dopuszczonym do użytku. Na co należy najbardziej uważać?

 Jak dostać pozwolenie na budowę domu? 

Najpierw należy zakupić odpowiednią działkę. Jeśli wybrałeś już miejsce, w którym chcesz postawić swój wymarzony dom musisz wybrać się do Urzędu Gminy. Tam wystarczy poprosić o plan zagospodarowania przestrzennego, który określa, czy ta działka spełnia wymogi budowy domu rodzinnego. Plan ten, mówi też o ograniczeniach co do wielkości zabudowy. Jeśli w planie nie ma naszej działki należy napisać wniosek o wydanie odpowiedniej decyzji o warunkach zabudowy.

Co ciekawe, w planie zagospodarowania przestrzennego możemy znaleźć planowane inwestycje. Dlatego warto sprawdzić czy w pobliżu naszego nowego domu nie będzie budowy obiektów lub sieci dróg, które zaburzą spokój i rodzinną sielankę. Takie informacje można znaleźć też na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad.

Jeśli posiadamy zielone światło od Rady Gminy możemy poszukać projektu domu. Prostszym i tańszym sposobem jest wykupienie gotowego projektu. Mając taki projekt od razu możemy dowiedzieć się jaki mniej więcej będzie koszt budowy domu w stanie surowym oraz czas jaki potrzebny będzie do postawienia budynku. Inną opcją jest wykonanie własnego projektu. Gdy po głowie chodzi nam wymarzony dom, możemy wynająć biuro architektoniczne, które zaprojektuje nasz pomysł.

Z gotowym projektem możemy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Do takiego wniosku musimy dołączyć cztery kopie projektu budowlanego wraz z koniecznymi opiniami i pozwoleniami. Starostwo, do którego kierujemy zgłoszenie ma 21 dni na sprzeciw, co do wydania pozwolenia na budowę. W tym czasie najlepiej nie zaczynać żadnych prac. Nie dostaniemy żadnego pisma, ani informacji, że uzyskano pozwolenie. Jeśli w czasie 3 tygodni od złożenia wniosku organ administracji publicznej nie wzniesie sprzeciwu – spokojnie możemy zaczynać budowę domu. Taka zgoda trwa 3 lata i w tym czasie należy zacząć pracę. Jeśli w ciągu tego okresu nie zaczęliśmy budowy, należy jeszcze raz złożyć stosowny wniosek wraz z projektem. Termin rozpoczęcia budowy zaznacza się w dzienniku budowy, który jest niezbędnym elementem podczas prac budowlanych.

Przed rozpoczęciem budowy, przed placem należy też umieścić żółtą tablicę informacyjną, na której muszą znajdować się najważniejsze informacje, takie jak:

Wystawienie żółtej tablicy informacyjnej należy do kierownika budowy, ale warto samemu sprawdzić jej prawidłowość, aby wykonywane podczas prac nadzory budowlane nie mogły znaleźć tego uchybienia.

 Budowa domu – na co warto zwrócić uwagę? 

Zatrudniona przez nas ekipa budowlana powinna dołożyć wszelkich starań, aby dom był solidny, bezpieczny i trwały. Jednak według powiedzenia „pańskie oko konia tuczy” warto zaglądać budowlańcom przez ramię i sprawdzać czy wszystko robią zgodnie z wymogami.

Na początku powstają fundamenty. Należy sprawdzić czy przed ich wykopaniem usunięto humus oraz czy wykonano odpowiednią izolację. Przy stawianiu ścian warto zwrócić uwagę na otwory okienne i drzwiowe, które powinny być wzmocnione wspornymi zbrojeniami, aby uniknąć pękania ścian.

 Ocieplenie budynku 

 W naszym polskim klimacie warto zastosować ocieplenie domu. Najbardziej popularne jest ocieplenie styropianowe oraz z wełny mineralnej. Wykonanie ocieplenia z tych materiałów nie jest trudne. Styropian jest trochę tańszy od wełny mineralnej. Przykładowo podczas ocieplenia elewacji domu o powierzchni 170m2 styropianem zapłacimy około 20 tysięcy złotych, a przy wełnie będziemy musieli dopłacić do 5 tysięcy. Takie ocieplenie należy wymienić po okresie 25 lat, ponieważ po tym czasie ocieplenie traci swoje właściwości.

Styropian charakteryzuje się dużą lekkością, więc nie obciąża dodatkowo ścian. Jest odporny na wilgoć i łatwy w układaniu dzięki dużej sztywności. Wełna mineralna jest sprężysta i odporna na ogień i większość chemikaliów. Dodatkowo oprócz izolacji cieplnej wykazuje dużą izolację akustyczną, co ma duże znaczenie, gdy dom stoi przy ruchliwej ulicy. Wełna mineralna może być szklana lub skalna. Wełna szklana jest lżejsza i mniej pyląca i jest jednym z najlepszych materiałów do ocieplenia nierównych powierzchni. Wełna mineralna skalna jest wykazuje za  to większą odporność na ogień i wytrzymuje większy nacisk.

Oprócz tych dwóch, najczęściej stosowanych materiałów mamy do wyboru także płyty PIR oraz keramzyt. Są jednak dość rzadko używane ze względu na swoją wysoką cenę.

Exit mobile version