Najmodniejsze kolory elewacji

kolor tynku - elewacja

Elewacja to wizytówka domu. Jej kolor i faktura decydują o wyglądzie i charakterze całego projektu budynku. Kolorystyka i rodzaj tynku mogą uwydatnić walory bądź ukryć mankamenty architektoniczne; nadać bryle budynku przytulności i subtelności bądź też bardzo nowoczesnego wyglądu. Kolor elewacji poniekąd decyduje o tym, czy budynek komponuje się z otoczeniem, czy nie pasuje do okolicznego krajobrazu.

Według pomysłów inwestora

Wśród najmodniejszych kolorów elewacji warto szukać takich, które są ponadczasowe, a więc nie poddają się sezonowym trendom. Tynk ozdobny (kolor elewacji) jest ostatnią warstwą systemu dociepleń. Pełni dwie funkcje: zabezpieczającą oraz ozdobną. Co prawda kolorów tynków elewacyjnych jest mnóstwo i w zasadzie każdy producent ma swoją gamę o kolorystyczną. Jeżeli inwestorowi marzy się nietypowy kolor elewacji, to może skorzystać z usług mieszalni tynków i uzyskać kolor, jakiego oczekuje.

Modne kolory elewacji

Kolory elewacji także podlegają modowym trendom. Nie podlegają one zmianom tak szybko, jak moda w przypadku ubrań, to jednak na przestrzeni lat można zauważyć pewne tendencje kolorystyczne. Na początku w XXI wieku modne były elewacje żółte, pomarańczowe, zdarzały się domy niebieskie, czy zielone. Miało być to remedium na szarość trudnej rzeczywistości lat 80-tych i 90-tych. Minęło kilka lat i zmieniły się kolory domów. Dominuje biel, wszelkie odcienie szarości oraz rozmaite kolory ziemi – brązy, beże i stonowane zielenie. Przy wyborze elewacji obowiązuje zasada, że powinien on współgrać z całym otoczeniem oraz kolorem dachu, stolarki okiennej i ogrodzenia.

Czym są tynki mieszane?

Mieszalnia tynków dekoracyjnych oferuje rozwiązania dla osób, które mają oczekiwania odbiegające od standardowej oferty tynków elewacyjnych. Najczęściej miesza się dwa lub trzy pigmenty, co pozwala uzyskać unikalny kolor. Najpopularniejsze rodzaje tynków to: cementowo-wapienne, cementowe, mineralne, akrylowe, silikonowe, silikatowe, mozaikowe. Tynki można używać nawet we wnętrzu. Odpowiednio dobrany tynk ozdobny do wnętrz pasuje przede wszystkim do stylu loftowego, który jak wiadomo, czerpie inspirację z rozwiązań z rodem z fabryki i wzornictwa przemysłowego.

Istotne czynniki przy wyborze elewacji

Budynki znajdujące się w sąsiedztwie lasu lub drogi gruntowej są narażone na osiadające na murach pyłki i kurz. W takiej sytuacji biała lub pastelowa elewacja może nie być najlepszym pomysłem. Dlatego bardzo ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie w mieszalni tynków materiały na elewację w różnorodnych odcieniach szarości lub brązu. Zamawiając tynk w mieszalni tynków dekoracyjnych, trzeba pamiętać, że pod wpływem promieni słonecznych intensywne barwy z czasem wyblakną. Domy na nowoczesnych osiedlach są inne niż budynki na przedmieściach utrzymanych w wiejskim klimacie. Pięknym kontrastem na wysokich drzew liściastych jest biała elewacja. W stylu rustykalnym sprawdza się elewacja w kolorze drewna. Szare kolory elewacji świetnie komponują się ze stylem nowoczesnym i minimalistycznym. Ich zaletą jest większa niż w przypadku bieli odporność na zabrudzenia, więc znakomicie nadają się do domów zlokalizowanych na przedmieściach. Szarą elewację wybierają też osoby, które wolą, aby dom miał kolor praktyczniejszy niż biały. Na liście uniwersalnych kolorów elewacji znajduje się barwa kawy z mlekiem. Swoich zwolenników mają także elewacje niebieskie i czerwone, ale w odcieniach zgaszonych.

Kolor elewacji na niskie i wyższe domy

Przyjmuje się, że ciemne kolory zarezerwowane są do dużych pomieszczeń, choć wykorzystane na całym budynku wyglądają przytłaczająco. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie ciemnych kolorów na fragmentach elewacji lub wyróżnić w ten sposób piętro. W przypadku niskiego budynku warto postawić na odcienie szarości i przełamać je pionowymi kontrastami. Sprawdza się zasada maksymalnie trzech kolorów na elewacji.

Kolor ścian domu musi idealnie pasować do krajobrazu i być spójny z innymi elementami posesji.

Exit mobile version