Najpiękniejsze wędzarnie ogrodowe – kilka inspiracji na lato 2018

Znudziły Cię potrawy z lokalnych marketów? Masz dość środków chemicznych dodawanych do żywności? A może jesteś człowiekiem, który kocha eksperymentować kulinarnie i szukasz dziedziny, która będzie dla niego wyzwaniem? Oferta wędzarni ogrodowych jest skierowania właśnie do takich użytkowników. Sztuka wędzenia mięsa, serów czy owoców jest trudna i wymaga wiele czasu oraz energii. Zwłaszcza, gdy sama wędzarnia ma odmienić wizualnie oblicze ogrodu.

 Murowana wędzarnia ogrodowa w stylu saskim 

Wędzarnia ogrodowa w formie murowanego domku z dachem dwuspadowym wygląda w klasycznych aranżacjach bardzo estetycznie. Okazałe kamienie, wykorzystane do jej produkcji nadają jej wydźwięk nieomal starożytny, a wydobywający się z niej leniwie dym jest magiczny. Całości uroku dodają czerwone, drewniane drzwi w starodawnej stylizacji, z mosiężnymi zawiasami i zdobioną, masywną klamką. Taka wędzarnia to prawdziwy skarb.

 

Fot. Wędzarnie ogrodowe Kotly-Bialek.pl

 Wędzarnia ogrodowa w stylu góralskim 

Tam gdzie panują ludowe motywy, wędzarnia ogrodowa może być wykonana z drewna. Próżno tutaj szukać regularności kształtów czy zdobień, właśnie w tym jest jej urok, że jest niedoskonała. Postawiona z ledwo co obrobionych desek z jasnego drewna, pokryta dachem ze strzechy, wygląda wprost cudownie. Autor to prawdziwy artysta, który do sztuki wędzenia podchodzi z sercem – cały obiekt jest bowiem pokryty regionalnymi wzorami, rzeźbionymi bezpośrednio w drewnie. Arcydzieło.

 Wędzarnia ogrodowa wbudowana w nowoczesną altanę 

Kolejnym wspaniałym pomysłem była budowa autorskiej altany ogrodowej z wbudowaną wędzarnią. Dwie ściany altany są murowane, reszta konstrukcji zaś wykonana z drewna. Wędzarnia ogrodowa zakupiona w markecie budowlanym została wkomponowana we wnękę, która połączona jest z kominem wyprowadzonym nad altanę. W sąsiadującej wnęce, zaraz obok wędzarni ogrodowej, znajduje się drewno do paleniska. W tym miejscu można prawdziwie odpocząć i cieszyć się smakiem wędzonych potraw.

 

 Wędzarnia ogrodowa z cegły klinkierowej 

 

Nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu tej inspiracji. Wędzarnia ogrodowa z cegieł jest prosta, a w swej prostocie najbardziej urzekająca. Ozdobna cegła klinkierowa może wspaniale dopasować się stylem do elewacji budynku. Jest to bodaj najbardziej uniwersalny aranżacyjnie model wędzarni ogrodowej, jaki przyszło nam oglądać. Urządzenie nadaje się raczej do miejsc z twardą posadzką. Taka wędzarnia ogrodowa z cegły klinkierowej to dobry balans pomiędzy kosztami, trudnością wykonania, a estetyką.

 Blaszana wędzarnia ogrodowa ukryta w zielonym zakątku 

Najtańszym, ale wciąż bardzo estetycznym rozwiązaniem, jest stworzenie zielonego zakątka w ogrodzie. Posłużyć do tego mogą drewniane produkty ogrodowe: pergole, szpalery, płoty osłonowe, drewniane donice czy ławki. W samym centrum takiego skweru należy postawić wędzarnię ogrodową. Następnie całe otoczenie obsadzić roślinnością, przede wszystkim pnącą. Wtedy w okresie letnim powstaną zielone ściany, które pozwolą nam na przyjemne chwile intymności i spokoju podczas wędzenia potraw.

Exit mobile version