Przy planowaniu logistyki różnych przedsięwzięć i tworzeniu specyfikacji wyposażenia firm wykonujących usługi lub remonty należy wziąć pod uwagę namioty budowlane oraz robocze. Wykonawcy robót ziemnych, budowlanych, instalacyjnych lub remontowych powinni mieć na wyposażeniu przenośne stanowiska pracy. Pozwoli to na tymczasowe, choć wcale nie prowizoryczne, zabezpieczenie pracowników, obsługujących specjalistyczne lub precyzyjne urządzenia.
Warto zaopatrzyć się w taki sprzęt, zwłaszcza w przypadku rozległych inwestycji, wielkich placów budowy, kilometrowych instalacji, przy których nie można liczyć na stale zadaszenie. Przenośne namioty budowlane uniezależniają od niekorzystnych warunków atmosferycznych, zwłaszcza opadów deszczu i śniegu, stanowiąc przy okazji zabezpieczenie dla pracowników i sprzętu.
Namiot – logistyczna konieczność
Firmy podejmujące się robót na większą skalę nie mogą obejść się bez specjalistycznych namiotów roboczych na stałym wyposażeniu. Przy rozpoczęciu każdej budowy, podczas prac przy fundamentach lub ścianach, kiedy w okolicy nie ma jeszcze zadaszonego pomieszczenia, namiot spełnia funkcję warsztatu, w którym będzie można skorzystać z precyzyjnych narzędzi do obróbki metalu, ustawić podręczne stanowisko z piłą tarczową, gwintownicą czy piłą do ceramiki. Przy pracach instalacyjnych na większej odległości – budowaniu instalacji wodociągowej, gazociągowej, elektrycznej, trakcji kolejowej czy autostrady, mobilne namioty, pełniące funkcję warsztatu, biura czy zaplecza socjalnego, wpłyną na wydajność pracowników i organizację procesu zarządzania. Trudno wyobrazić sobie przedsiębiorstwo obsługujące studzienki kanalizacyjne czy inne elementy infrastruktury komunalnej bez solidnej osłony przed niesprzyjającą pogodą w przypadku konieczności usuwania awarii.
Namiot w pół minuty
Przy wyborze namiotu należy zwrócić uwagę na trwałość i funkcjonalność materiałów, z których wykonana jest powłoka. Musi być ona odporna nie tylko na surowe warunki pogodowe, ale także na specyficzne oddziaływanie wybranego sprzętu przy pracy, np. iskrzenie lub odrzut okrawków obrabianego materiału. Namiot powinien rozłożyć się błyskawicznie. Najszybciej gotowe do użytku są namioty pneumatyczne, ale przy warunkach budowy lub remontu mogą okazać się nieprzydatne. Warto wiec rozważyć zakup lub wynajem namiotu automatycznego, który dzięki systemowi wspomaganego rozkładania za pomocą wysięgników gazowych potrafi rozłożyć się nawet w pół minuty. Takie tempo dla swoich produktów przewidziała innowacyjna firma Vitabri, reklamująca się jako producent namiotów ekspresowych. Kolejną istotną cechą dobrych konstrukcji jest ergonomia – namiot budowlany, który zmieści się do opakowania o rozmiarach metra sześciennego, zapewni łatwość przechowywania i transportu.