Nawilżacz powietrza – czym kierować się przy wyborze?

nawilżacz

Nawilżacz powietrza to urządzenie, które kiedyś niedoceniane, powoli staje się standardem każdego nowoczesnego domu i mieszkania. Dbałość o odpowiednią jakość i wilgotność powietrza, szczególnie podczas sezonu grzewczego nabiera znaczenia, gdy wskutek niekorzystnych zjawisk zaczynamy cierpieć na choroby układu oddechowego. Nawilżacz powietrza to także bardzo ważne urządzenie, gdy w domu znajdują się małe dzieci. Jak wybrać wysokiej jakości nawilżacz powietrza, który spełni nasze potrzeby i oczekiwania?

Po pierwsze rodzaj nawilżacza 

Dostępne na rynku nawilżacze powietrza coraz częściej występują w kilku wariantach. Na ten moment możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje, jakimi są nawilżacze ultradźwiękowe, nawilżacze ewaporacyjne oraz nawilżacze parowe. Nawilżacze ultradźwiękowe działają na zasadzie przekształcania cieczy w mgiełkę o małych rozmiarach za pośrednictwem ultradźwięków. Tego typu nawilżacze, wyposażone w higrostat umożliwiają łatwą kontrolę poziomu wilgotności powietrza. Warto wspomnieć, że tego typu nawilżacze emitują fale dźwiękowe, które mogą być nieodpowiednie dla niektórych zwierząt.

Drugi wariant to nawilżacz ewaporacyjny, który zapewnia naturalną metodę nawilżania powietrza za pomocą filtrów i dysków, które są wilgotne i pobierając suche powietrze, zwracają je w znacznie lepszym stanie. To kolejny wariant nawilżacza, który działa bardzo cicho. Ostatni rodzaj to nawilżacze parowe, które funkcjonują na zasadzie podgrzania wody do temperatury wrzenia, co stymuluje wytwarzanie się pary. Ten rodzaj nawilżacza jest jednak najrzadziej spotykany. 

Parametry techniczne nawilżacza powietrza

Warto również sprawdzić ranking nawilżaczy powietrza, aby porównać dane techniczne i wybrać interesujący nas model.

Gdy wybraliśmy już konkretny rodzaj pożądanego nawilżacza, czas przyjrzeć się szczegółom, jakimi są wydajność urządzenia oraz pojemność zbiornika na wodę. Wydajność jest najczęściej podawana w mililitrach lub gramach na godzinę. W tym aspekcie warto postawić na te urządzenia, których wydajność nie jest mniejsza niż 65 ml na godzinę, w przeliczeniu na metr kwadratowy. Bo oprócz efektywności urządzenia, warto także zadbać o to, by nawilżone powietrze było rozprowadzane po możliwie jak największej powierzchni.

Pojemność zbiornika natomiast wskazuje nam częstotliwość, z jaką będziemy zmuszeni uzupełnić nawilżacz o wodę. Im większy zbiornik, tym rzadziej musimy dolewać wody, więc te urządzenia, które cechują się zbiornikami 3-litrowymi, możemy uznać za wygodne w użytkowaniu. 

Funkcja higrostatu

Choć nowoczesne nawilżacze w zdecydowanej większości są wyposażone w tę funkcjonalność, warto dokładnie zweryfikować ten fakt, a także sposób jego użycia i obsługi. Higrostat ułatwia nam bieżącą kontrolę poziomu wilgotności, a także umożliwia regulowanie tego parametru tak, by z jednej strony powietrze nie było zbyt suche, a z drugiej przewilgocenie. Higrostat pozwala nam także na regulowanie pracy urządzenia w czasie nocy w czasie naszej nieobecności w domu. Najlepsze na rynku urządzenia mogą pochwalić się prawdziwie bogatymi parametrami obsługi, które zwiększają komfort użytkowania urządzenia i zwiększają satysfakcję z przebywania w tak zdrowej atmosferze. 

Exit mobile version