Neony – modny trend we wnętrzach

Po roku 1945, a w szczególności od lat 50 do lat 70 XX w. rozświetlały smutną powojenną rzeczywistość polskich miast. I mimo iż tak naprawdę nie były ani formą sztuki, ani też główną iluminacją ulic, tylko rodzajem reklamy świetlnej, do ich wyglądu i przeznaczenia przykładano bardzo dużą wagę. Neony, bo o nich mowa, w tamtych czasach były bardzo popularne. W związku z tym, iż miały stanowić namiastkę zachodu i być przede wszystkim ozdobą ulic, ich projektowanie powierzano specjalistom – plastykom, grafikom czy architektom. Dzięki temu odznaczały się kunsztem wykonania, wysoką jakością i oryginalnym wzornictwem.

 Newony we wnętrzach. Jak to się zaczęło? 

 

 

Wszystko zaczęło się w 1910 r., kiedy Francuz George Claude odkrył sposób funkcjonowania lamp neonowych, w których to dwie elektrody umieszczone wewnątrz szklanej rurki ulegają wyładowaniom jarzeniowym na skutek działania gazu (zwykle neonu) wypełniającego rurkę. Stąd nazwy neonówka czy jarzeniówka. I choć technologia ta liczy sobie ponad 100 lat, do dziś wykorzystuje się ją w produkcji neonów nie tylko tych stosowanych jako forma reklamy, ale też jako element wyposażenia wnętrz.

W drugiej połowie XX w. neony zdobiły elewacje budynków polskich miast, co jednak nie oznacza, że ich umieszczenie było taką prostą sprawą. Niejednokrotnie na pozwolenie trzeba było czekać miesiącami, a nawet latami. Kiedy już taką zgodę otrzymano, trzeba było kontrolować, czy neon się nie zepsuł lub czy w trakcie jego używania nie przypaliła się jakaś część. Wystarczyło, że jedna litera z neonowego napisu przestałaby się świecić, a napis mógł się przeobrazić w niecenzuralne słowo.

W latach 80. neony zaczęły tracić na popularności i coraz częściej znikały z ulic. Te, które pozostały, smutnym widokiem przypominały o swym dawnym blasku. Od kilku sezonów znów są jednak modne i coraz więcej osób chętnie by je widziało nie tylko na budynkach restauracji czy sklepów, ale we wnętrzach swoich domów.

 

 Neony. Oferta rynkowa 

Imię ukochanej osoby, żartobliwy napis, ulubiony cytat, hasło motywujące, podobizna pupila, ciekawy kształt…co jeszcze? Możliwości jest wiele. Neon można powiesić zamiast kinkietu, albo obrazu. Wystarczy dobry pomysł, by odmienić wnętrze wprowadzając do niego nieco rozrywkowego klimatu.

Taką świecącą ozdobę można kupić w niektórych sklepach z artykułami wyposażenia wnętrz lub, jeżeli oferta nam nie do końca odpowiada, zamówić w firmie, która specjalizuje się w produkcji neonów. Takich firm jest na rynku coraz więcej. Jeżeli nie potrafimy zrobić profesjonalnego projektu, większość z nich akceptuje szkice, rysunki, zarysy koncepcji na podstawie, których tworzy projekt naszego wymarzonego neonu. Za gotową lampę zapłacimy najczęściej od 60 zł wzwyż (licząc od metra lampy). Zwykle wycena i projekt są za darmo. Zamówiony produkt otrzymujemy w bezpiecznym opakowaniu z dołączoną instrukcją montażu. Delikatną konstrukcję nie tak trudno przymocować do ściany, jak na pierwszy rzut oka się wydaje. Jednak, jeżeli boimy się, że neon jest zbyt rachityczny, a nasza ręka zbyt ciężka do majsterkowania, neon można zamówić na płycie podkładowej wykonanej z drewna, tworzywa sztucznego, stali nierdzewnej lub innego materiału. Wtedy na pewno łatwiej go będzie przymocować do ściany.

Różowe, niebieskie, zielone, fioletowe światło zamknięte w rurkach uformowanych w wyznanie miłosne, fragment piosenki, logotyp czy ulubione hasło to dobry sposób na ciekawą aranżacje ściany. Taki neon można powiesić niemal w każdym wnętrzu niezależnie od jego stylu. Dużo zależy od kroju wybranej czcionki, motywu, a także rozmiaru i koloru neonu. W przedpokoju sprawdzą się strzałki wskazujące kierunek do np. salonu lub powitalny napis „Welcome. Co innego może stworzyć miłą atmosferę w sypialni jeśli nie słowo „Relax”? Na miejscu będą również napisy w stylu „Love”, „You & Me” czy pełne uroku motywy w kształcie chmurek lub serduszek. W kuchni możemy powiesić świecącą filiżankę kawy, w salonie natomiast zastosować geometryczne motywy lub zaprezentować swoje hobby. W celu wzmocnienia efektu neon można połączyć z grafiką tworząc w ten sposób jeszcze ciekawszą ozdobę.

Neony tworzą wspaniały efekt świetlny, są oryginalne i bardzo w trendach. To propozycja dla kreatywnych, dla tych, którzy chcą mieszkać niebanalnie, tych, którzy cenią oryginalne wzornictwo. Neony to propozycja dla Ciebie?

 

źródło zdjęć: boldsky.com, mechantdesign.blogspot.fr, urbanoutfitters.com, decoratio.co, urbanoutfitters.com, instagram.com, pl.pinterest.com

 

Exit mobile version