Nowoczesne budownictwo

Kiedy rozmawiamy o budownictwie i pracach na budowie, z całą pewnością powinniśmy pamiętać o poruszeniu kwestii niezbędnych narzędzie oraz nowoczesnych technologii, które sprawiają, że budownictwo jest dzisiaj tak doskonale rozwinięte.

Wśród tego, co na pewno zasługuje na uwagę wymienić należy:

 

Palowanie to nazwa, która większości z nas kojarzy się raczej mało przyjemnie. Na samo słowo palowanie, przed oczami osób nie mających nic wspólnego z budownictwem stają sceny z Azją – bohaterem jeden z powieści Henryka Sienkiewicza. Tymczasem palowanie to proces, który polega na wykonywaniu otworów w gruncie na pale, a następnie ich umieszczaniu w powstałych otworach. Dzięki zastosowaniu palownicy jest to proces szybki i naprawdę prosty. Nie wymaga użycia ogromnej siły przez osoby zatrudnione przy palowaniu, bo wszystko wykonywane jest przez maszyny. W efekcie prace budowlane mogą posuwać się w błyskawicznym tempie.

 

Ciekawymi urządzeniami, które wykorzystywane są powszechnie na budowach są bez wątpienia wibromłoty i ścianki szczelne.  Zaliczane są one do kategorii określanej jako urządzenia wibracyjne do pogrążania oraz wyrywania. Wibromłoty pracują dzięki energii wibracji, która powstaje po ich uruchomieniu. Specjaliści z zakresu budownictwa zalecają, aby sięgać przede wszystkim po małe wibromłoty, które nie ważą zbyt wiele. Ich przetransportowanie z miejsca na miejsce nie będzie bowiem stanowiło większego problemu. Dzięki temu takie wibromłoty będą mogły być również używane na niewielkich budowach, gdzie nie ma miejsca na naprawdę wielki sprzęt. Na uwagę zasługuje z całą pewnością Tunkers wibromłot oraz OVR wibromłot. Są to urządzenia wysokiej klasy, które nie zawiodą. Dzięki temu nie trzeba obawiać się, że w czasie prac dojdzie do ich awarii, a tym samym na budowie powstanie przestój przekładający się na poważne straty.

W branży budowlanej powszechnie wykorzystywane są również grodzice, które często określa się mianem ścianek szczelnych oraz ścianek Larsena.  Są to konstrukcje, które tworzone są z elementów stalowych, drewnianych, żelbetowych lub plastikowych. Grodzice cieszą się ogromnym uznaniem budowlańców.

Wykorzystywane są w :

 W przypadku budownictwa drogowego grodzice skutecznie chronią przed osuwaniem się ścian wykopów. Bez nich trudna byłaby budowa przyczółków mostowych w przypadków mostów zarówno kolejowych, jak i drogowych. Dzięki nim ułatwiony zostaje proces budowy podziemnych garaży. Grodzicie doskonale sprawdzają się również jako umocnienie wałów przeciwpowodziowych. Są nie tylko skuteczne, ale również naprawdę tanie. Obecnie wskazuje się, że jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie pozwalające zapewnić skuteczną ochronę przed powodzią. Grodzice są szczelne i nie wpływają negatywnie na środowisko naturalne. Do niewątpliwym zalet grodzic zalicza się także to, że bez obaw można wykorzystywać je kilkukrotnie i to bez względu na to, na jakim podłożu były wcześniej użytkowane.
Dokonując wyboru odpowiednich grodzic, pod uwagę zawsze należy brać:

Znajomość tych czynników pozwala na wybranie grodzic maksymalnie dopasowanych do wykonywanych praz oraz miejsca, w którym się odbywają.

 

Wśród nowoczesnych technologii, które obecnie wykorzystywane są w budownictwie znajduje się jet grouting, czyli iniekcja strumieniowa. Jest to proces, który polega na wzmacnianiu podłoża gruntowego. Grunt miesza się z zaczynem, który tłoczony jest pod niezwykle wysokim ciśnieniem. Na skutek takiego działania zniszczeniu ulega struktura naturalna, dochodzi do odspajania gruntu i częściowego jego zastąpienia przez wtłaczany zaczyn. Zastosowanie tego procesu to gwarancja tego, że grunt we wszystkich miejscach będzie miał jednolite cechy. Kompozyt gruntowo – cementowy, który powstaje na skutek takich działań, cechuje się bardzo dużą wytrzymałością. Jednocześnie jego przepuszczalność jest naprawdę niewielka. W zdecydowanej większości przypadków stawia się na zaczyn cementowy. Nie oznacza to jednak, że wykorzystanie mieszanek innego rodzaju jest niemożliwe. Doskonale w tej roli sprawdzają się na przykład iniekty bitumiczne, do których dodany został bentonit. Stosować można również iniekty, które powstały na bazie żywic syntetycznych. Dopuszcza się stosowanie dodatków, które skutecznie poprawiają właściwości wykorzystywanych spoiw. Zalicza się do nich na przykład lotne popioły i te środki, których zadaniem jest przyspieszenie procesu wiązania. Iniekcja strumieniowa ma naprawdę mnóstwo zastosowań. Sprawdza się wówczas, kiedy zachodzi potrzeba wzmocnienia nasypów drogowych bądź kolejowych. Może być stosowana również w przypadku wzmacniania nawierzchni lotnisk. Jeżeli zachodzi potrzeba zmiany funkcjo użytkowej budynku, a fundamenty są zbyt słabe, to iniekcja strumieniowa sprawdzi się rewelacyjnie, dając naprawdę dobre rezultaty. W przypadku układania rurociągu, podłożę gruntowe może zostać również wzmocnione i uszczelnione przy pomocy iniekcji strumieniowej. Iniekcje strumieniowe wykorzystuje się również wtedy, kiedy prowadzone są roboty palowe pod obiekty budowlane o dowolnym charakterze. Ściany oporowe również mogą być wykonywane z wykorzystaniem technologii iniekcji strumieniowej. Podobnie w przypadku stabilizacji skarp i zboczy. Nietrudno więc zauważyć, że iniekcja strumieniowa ma naprawdę szerokie zastosowanie, a wykonywanie prac budowlanych z jej wykorzystaniem jest dużo łatwiejsze. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie wiele prac budowlanych bez tego nowatorskiego rozwiązania technologicznego.

 

Nowoczesne budownictwo nie boi się sięgać po rozmaite technologie oraz maszyny. Dzięki temu buduje się szybciej, sprawniej i przede wszystkim bezpieczniej. Budynki prezentują się doskonale, a czas ich powstawania jest o wiele krótszy niż kiedyś.

 

 

 

Exit mobile version