Planujesz nabyć nowe mieszkanie prosto od firmy budowlanej? Czy zebrałeś już wszystkie potrzebne informacje na temat tej inwestycji? Poniżej kilka kwestii, jakie musisz sprawdzić, zanim ostatecznie zdecydujesz się na zakup nowego lokum.
Twoje prawa – poproś o prospekt
Wielu informacji można dowiedzieć się przede wszystkim z prospektu informacyjnego od budującego mieszkania. Każdy deweloper ma obowiązek sporządzić taki dokument, jeszcze przed rozpoczęciem sprzedaży. Istotne jest, aby zawarte w nim zapisy były zgodne z prawdą i pełne. Aspekt ten warunkuje art. 33 ustawy deweloperskiej, który brzmi następująco: „Kto, będąc odpowiedzialnym za informacje zawarte w prospekcie informacyjnym, podaje nieprawdziwe lub zataja prawdziwe informacje, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.
W dokumencie tym powinny być zawarte informacje o tym, kim jest deweloper i jakie ma doświadczenie. Jeżeli zastanawiasz się: „Czy przeciw deweloperowi prowadzone jest postępowanie egzekucyjne i czy nie znajduje się on w stanie upadłości, a także czy budujący ma wszelkie niezbędne zezwolenia na budowę?”, to w tym tekście znajdziesz wszystkie odpowiedzi na swoje pytania. Prospekt informacyjny wyjaśnia także, z jakich środków finansowana jest budowa i czy zabezpieczony jest interes nabywców.
Sąsiedztwo – twój widok z okna
Kwestia ta również powinna być zawarta we wspomnianym powyżej dokumencie. To, co znajduje się w najbliższej okolicy twojego mieszkania, będzie miało niemały wpływ na komfort twojej codziennej egzystencji. Taki plan zagospodarowania pokaże ci, czy w okolicy planuje się np. zmiany w infrastrukturze drogowej. Dowiedz się także, z ilu budynków składa się cała inwestycja, a także czy planowane jest wykonanie przestrzeni przyjaznych dzieciom i niepełnosprawnym. Warto ponadto sprawdzić, która część parteru budynków przeznaczona jest dla lokali usługowych.
Poszczególne etapy powstawania budynków?
Należy również zapytać dewelopera o szczegółowy harmonogram budowy. A to dlatego, że budujący twoje nowe mieszkanie musi się wywiązać z etapów poszczególnych działań. Taka informacja jest podstawą do tego, aby w razie potrzeby dochodzić swoich praw. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy coś pójdzie nie tak.
Inne ważne kwestie?
Oprócz tego należy zapytać o wypis z księgi wieczystej nieruchomości, jak i projekt architektoniczno-budowlany mieszkania, które zamierzasz nabyć. Zamiast szukania informacji u konkretnego dewelopera, można również sięgnąć do innych źródeł, takich jak m.in. fora dla kupujących mieszkania, portale internetowe, urząd miejski. Dzięki temu zyskasz jeszcze większą pewność na temat tego, czy rzeczywiście zakup wybranego przez ciebie mieszkania jest w pełni bezpieczny.
Twoje mieszkanie, czy wiesz już wszystko?
Poza pytaniami dotyczącymi inwestycji zdobądź także potrzebne informacje na temat twojego konkretnego lokum. Sprawdź przede wszystkim, co kryje się pod określeniem stan deweloperski, a także, czy dostępna jest opcja mieszkanie pod klucz. Warto także podpytać, ile dodatkowo będzie trzeba zapłacić za komórkę lokatorską i miejsce parkingowe.