Ocieplanie domu na zimę

docieplanie-elewacji

Izolacja to temat niezwykle ważny, zarówno, jeżeli chodzi o ciepło w domu, jak i o ekonomiczne użytkowanie mieszkania/domu. Błędy popełniane na etapie budowy domu w zakresie izolacji trudno naprawić. Sprawiają, że komfort cieplny nie jest najwyższy, ciepło ucieka i koszty ogrzewania zwiększają się, zwłaszcza zimą. Izolacja jest wykonywana na długie lata i dlatego należy ze szczególną starannością dobierać materiały izolacyjne.

Szeroki asortyment materiałów izolacyjnych

Sklepy oferują duży asortyment materiałów izolacyjnych: wełny, styropiany, folie, membrany i szereg akcesoriów związanych z izolacją to najpopularniejsze produkty z tego działu. Najlepsze gatunkowo materiały izolacyjne czekają na nabywców w sklepie https://bricomarche.pl/budowanie/izolacja . W budowanym domu dla komfortu cieplnego ważna jest izolacja kilku miejsc, np.: gruntu i fundamentów , ponieważ z tych miejsc są ciepło uchodzi z domu. Konieczne jest docieplenie ścian zewnętrznych – są bezpośrednio wystawiona na działanie czynników atmosferycznych. Jako materiał izolacyjny sprawdza się warstwa styropianu lub wełny przykryta tynkiem. Niezbędna jest izolacja poddasza i dachu, ponieważ są miejsca nieogrzewane, a więc ciepło z domu bardzo szybko tamtędy ucieka. Do izolacji poddasza i dachu najlepsza jest warstwa izolacyjna o grubości co najmniej 18 cm. Do ocieplenia podłogi przyda się folia paroizolacyjna .

Kiedy ocieplać dom?

Producenci ociepleń zalecają, żeby wstrzymać się ociepleniem domu na okres zimy. Nawet jeżeli temperatura otrzymuje się powyżej zera, to ocieplanie o tej porze roku nie jest najlepszym pomysłem. Przed wstrzymaniem prac ociepleniowych na zimę, trzeba zakończyć obecny etap prac i zabezpieczyć to, co zostało zrobione przed warunkami zimowymi. Przyklejając płyty termoizolacyjne ze styropianu, należy doprowadzić najwyższą klejoną warstwę do spodu gzymsu lub do podsufitki. Daje to pewność, że woda deszczowa nie dostanie się w strefę między płytami a budynkiem. Nawet materiały dociepleniowe uznawane za możliwe do stosowania zimą nie mogą być stosowane, kiedy temperatura spada poniżej zera. Zaletą materiałów zimowych jest to, że szybciej uodparniają się na opady atmosferyczne, więc przerwy w budowie są krótsze. Z trudnymi n warunkami atmosferycznymi można sobie także poradzić. Rozwiązaniem problemu są siatki lub plandeki na rusztowaniach, osłaniające ściany.

Najpopularniejsze materiały termoizolacyjne

Rynek oferuje różnego rodzaju materiały izolacyjne, w tym m.in. wełnę mineralną, styropian bądź piankę poliuretanową lub polietylenową. W Polsce największym uznaniem klientów cieszą się: wełna mineralna i styropian pierwsze charakteryzujące się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi
Cechą wełny mineralnej jest niepalność, dlatego jest polecana do wykorzystania w budynkach, w których ryzyko pożaru jest wyższe. Wełna mineralna charakteryzuje się znakomitą izolacyjnością akustyczną i świetnie wycisza pomieszczenie. Jest polecana do miejsc o sporym natężeniu hałasu, np.: budynków zlokalizowanych blisko głównych dróg. Kolejną jej cenioną cechą jest wysoka paroprzepuszczalność, dzięki czemu dom jest chroniony przed wilgocią. Osoby, które chcą ocieplić dom wełną mineralną, powinny pamiętać, że może ona stracić swoje właściwości przy dłuższym kontakcie z wodą. Wełnę mineralną renomowanych producentów, dających gwarancję na swoje wyroby oferuje sklep Bricomarche. Wełna poprawia efektywność energetyczną całego budynku. Tworzy niepalną termoizolację w bezspoinowych systemach ociepleń. Jest przeznaczona do ścian murowanych i prefabrykowanych. Zapewnia trwałość elewacji.

Zabezpieczając ściany domów przed mrozami, zapobiega się utracie 40% ciepła. Oznacza to lepsze warunki cieplne w domu i mniejsze rachunki za ogrzewanie. To inwestycja wieloletnia. Wykonując termomodernizację budynku, również w sezonie letnim można liczyć na optymalną temperaturę. Od jakości materiałów izolacyjnych i klejów zależy trwałość i funkcjonalność ocieplenia budynku.

Exit mobile version