Nie posiadasz się ze szczęścia, bo właśnie odebrałeś klucze do swojego pierwszego mieszkania. Jako niewprawiony właściciel nie zdajesz sobie jeszcze na tym etapie sprawy, że owa radość bardzo szybko się skończy, gdy tylko zaczniesz planować mniejsze lub większe przeróbki zwane remontem. Dopiero teraz dociera do Ciebie, jak wiele pracy przed Tobą i ile Cię to będzie kosztować? Bez obaw! W naszym krótkim poradniku pomożemy Ci zaplanować remont mieszkania krok po roku, by wydawać rozsądnie i jak najszybciej móc się wprowadzić.
Pomieszczenia i ich układ
Kupujesz nowe mieszkanie na rynku deweloperskim, albo mieszkanie w nowym budownictwie? Sprawa bardzo Ci się uprościła. Nawet jeśli nie zdawałeś sobie z tego sprawy, znacznie ułatwiłeś sobie zadanie w sprawie układu pomieszczeń, bowiem to o nim powinno się pomyśleć na samym początku, zanim jeszcze zacznie się tynkować, malować i ustawiać meble. Dlaczego? Jeśli bowiem jakaś ściana Ci nie odpowiada, w nowym budownictwie zapewne nie będzie problemu z tym aby ją wyburzyć i postawić na nowo. Problemu, który pojawia się w starszych blokach i kamienicach, w których większość ścian jest nośna. I chociaż i na to znajdą się sposoby, do tak poważnego remontu, będzie Ci potrzebny niejeden specjalista.
Piony, elektryka i inne „drobiazgi”
Kolejną kwestią, która może wymagać wezwania kogoś mądrzejszego od Ciebie, są właśnie piony i elektryka. Aby z uporem maniaka nie dłubać samodzielnie w ścianach zdaj się na pomoc fachowca z doświadczeniem, którego znajdziesz na portalu http://atlasfachowca.pl/strefa-klienta/wyszukiwarka-fachowcow. Dzięki takim osobom nie narazisz się na niepotrzebne uszkodzenia, a co najważniejsze, wszystko będzie zrobione rzeczowo i profesjonalnie. Wystarczy, ze wytłumaczysz, gdzie chcesz mieć gniazdka czy odpływy (z tym niestety nie jest aż tak łatwo, ale majster na pewno sobie poradzi)! Planując więc układ każdego pomieszczenia, przemyśl gdzie poustawiasz swoje sprzęty, by później nie bawić się przedłużaczami i rozgałęziaczami.
Ściany i podłogi
Ostatnia kwestia to doprowadzanie ścian do porządku. Gdy są już zatynkowane ponownie i wygładzone, można nakładać na nie kolor. Nie zapominaj także o wyborze odpowiedniej podłogi, która ma posłużyć Tobie i Twojej rodzinie przez długie lata – lepiej zainwestować więcej i cieszyć się nią dłużej!
Kiedy będziesz mieć przygotowane to piękne „płótno” możesz spokojnie zając się wyposażeniem. Zacznij od łazienki i kuchni, a o resztę na razie się nie martw – przyjdzie z czasem. Mieszkanie „na kartonach” też podobno jest przyjemne, bo przecież to Twoje kartony, w Twoim mieszkaniu!