Odbiór mieszkania od dewelopera – Na co zwrócić uwagę?

Kupno mieszkania jest niezwykle ważnym przedsięwzięciem, dlatego przed podpisaniem aktu notarialnego z deweloperem przyszły nabywca powinien dobrze przygotować się do jego odbioru. Istotne w tej sytuacji jest zwrócenie uwagi na to czy standard lokalu jest zgodny z ustaleniami, które zostały zawarte w umowie. Pozwoli to w przyszłości uniknąć dodatkowych kosztów związanych np. z remontem.

Współpraca z wykwalifikowanym i doświadczonym deweloperem skutkuje pozytywnym sfinalizowaniem transakcji. Liczy się odpowiednie podejście oraz zachowanie wszelkich określonych zasad zgodnych z obowiązującym prawem.

 Jak znaleźć dobrego pośrednika? 

Pierwszą ważną kwestią jest wybór miasta, w którym chcielibyśmy zamieszkać. Jeśli przykładowo weźmiemy pod uwagę Wrocław, to konkretnie w tym miejscu będziemy szukać. Dobrze jest sprawdzić opinie na forach dyskusyjnych lub poszukać ogłoszeń, w których pośrednicy reklamują swoje usługi. Ciekawą ofertą mieszkań od dewelopera we Wrocławiu może pochwalić się firma Inkom S.A.

Jeśli zdecydowaliśmy się na kupno mieszkania od pośrednika, przy jego odbiorze powinniśmy zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad. Poniżej podajemy najważniejsze:

 USTALENIE OSTATECZNEGO TERMINU ODBIORU 

Pierwszym ważnym elementem, który nie powinien być pominięty przez przyszłego nabywcę, jest ustalenie z deweloperem terminu odbioru mieszkania. Dzięki temu w razie wystąpienia opóźnień ze strony dewelopera kupujący ma prawo domagać się roszczeń za niedotrzymanie terminu.

 ODBIÓR MIESZKANIA NAJLEPIEJ RANO 

Na obejrzenie mieszkania najlepiej umówić się w godzinach porannych. Przy świetle dziennym istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że kupującemu umknie jakiś ważny szczegół np. nierówności tynków. Bardzo pomocne w dzień odbioru mieszkania może okazać się zatrudnienie inspektora nadzoru budowlanego, który fachowym okiem sprawdzi, czy mieszkanie spełnia wszystkie warunki określone w umowie. Jeżeli jednak nabywca chce sam sprawdzić standardy mieszkania, powinien zabrać ze sobą:

 SPRAWDZENIE POWIERZCHNI MIESZKANIA 

W umowie powinien znajdować się zapis mówiący o normach obliczeniowych powierzchni lokalu (z tynkiem lub bez tynku) oraz o możliwym marginesie błędu. Jeżeli któreś z wytycznych nie zgadza się, klient ma prawo odstąpić od zakupu.

 SPRAWDZENIE ŚCIAN 

Ściany powinny być pozbawione nierówności i pęcherzyków powietrza pod tynkiem. Należy więc za pomocą poziomicy sprawdzić pion i poziom ścian oraz kątownikiem zmierzyć czy kąty na ich styku są równe. Szczególną uwagę należy zwrócić także na to, czy ściany i sufit są suche. Mokre ściany mogą oznaczać wilgoć w mieszkaniu i źle zamontowany dach.

 SPRAWDZENIE PODŁÓG 

Do tej czynności najlepiej sprawdzi się poziomica lub zwykła piłka, która pozwoli zbadać równość powierzchni. Kupując mieszkanie na parterze przyszły właściciel, powinien sprawdzić grubość wylewki, która ma ogromny wpływ na izolację termiczną. Aby to zrobić, należy wywiercić dziurę w podłodze. Prawidłowa grubość wylewki powinna wynosić nie mniej niż 5 cm.

 SPRAWDZENIE OKIEN I DRZWI 

Przy odbiorze mieszkania okna i drzwi powinny być czyste, bez widocznych zarysowań i nierówności. Należy sprawdzić, czy bez problemu otwierają się i zamykają oraz czy są szczelne. Doskonale w tym teście sprawdza się zwykła kartka papieru, która włożona między ramę a futrynę nie powinna dać się swobodnie wyciągnąć po zamknięciu skrzydła.

 SPRAWDZENIE INSTALACJI ŚWIATŁOWODOWEJ ORAZ TELEWIZYJNEJ 

Zgodnie z przepisami wszystkie mieszkania, które otrzymały pozwolenie na budowę po 23 lutego 2013 r. muszą mieć doprowadzony światłowód i być wyposażone w instalacje umożliwiające zamontowanie telewizji kablowej i satelitarnej oraz radia.

 SPRAWDZENIE WENTYLACJI 

Dobrze działająca wentylacja sprawi, że w mieszkaniu nie będą utrzymywać się przykre zapachy i wilgoć. Na początku przyszły właściciel powinien sprawdzić na planie budynku zgodność pionów wentylacyjnych. Następnie należy przetestować działanie wentylacji. W tym celu zaleca się, aby przy zamkniętych oknach zapalić kadzidło i zaobserwować jak szybko jego dym będzie się ulatniał i w którym kierunku.

 SPRAWDZENIE INSTALACJI ELEKTRYCZNEJ 

Ta czynność pochłania najwięcej czasu i wysiłku. Nabywca mieszkania powinien zamontować oprawki i żarówki do każdego podłącza znajdującego się w mieszkaniu i sprawdzić, czy działają. Prąd w kontaktach natomiast można sprawdzić, podłączając ładowarkę do telefonu lub za pomocą wskaźnika na śrubokręcie.

 SPRAWDZENIE INSTALACJI WODNEJ 

Do mieszkania powinny być podprowadzone wszystkie dopływy i odpływy wody widniejące na planie. Przyszły właściciel powinien sprawdzić, czy zostały odpowiednio zamontowane dopływy i odpływy wody do pralki i zmywarki.

 PODPISANIE AKTU NOTARIALNEGO 

Po obejrzeniu mieszkania i upewnieniu się, że jego standardy nie odbiegają od umowy, nabywca może bez obaw podpisać akt notarialny.

[box_info]

W Polsce istnieją firmy zajmujące się odbiorami mieszkań i analizą umów deweloperskich.

 

[/box_info]

 

Exit mobile version