Odkurzacze centralne. Czym są i dlaczego warto się na nie zdecydować?

jaki odkurzacz centralny

Sprzątanie dużych powierzchni potrafi być uciążliwe, o czym doskonale wiedzą między innymi właściciele domów o sporym metrażu. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę, są odkurzacze centralne. Co powinniśmy o nich wiedzieć?

 Jak działają odkurzacze centralne? 

Sprzątanie za pomocą odkurzacza centralnego jest podobne do sprzątania tradycyjnym urządzeniem. Podstawową różnicą jest to, że w odkurzaczu centralnym używamy tylko lekkiego węża ssącego, który, zamiast do odkurzacza, podłącza się do specjalnego gniazda zainstalowanego w ścianie.

Zassane powietrze wraz zanieczyszczeniami transportowane jest ukrytymi w ścianach przewodami aż do jednostki centralnej, gdzie powietrze jest oczyszczane, a następnie wydmuchiwane na zewnątrz domu. Dzięki temu, kurz czy inne zanieczyszczenia nie wracają do wewnątrz pomieszczenia, jak ma to miejsce w przypadku odkurzaczy tradycyjnych.

 Jak zbudowany jest system centralnego odkurzania? 

Odkurzacze centralne składają się przede wszystkim z jednostki centralnej, rur, gniazd ssących oraz węża ssącego. Swoistym sercem instalacji jest jednostka centralna, która wytwarza podciśnienie i zasysa powietrze, a następnie oczyszcza je i wydmuchuje na zewnątrz domu. Jednostki centralne, które zwykle montuje się w garażu, kotłowni lub pomieszczeniu gospodarczym, różnią się od siebie wielkością, a ponadto mocą, konstrukcją czy metodą filtracji.

Ważnym elementem systemu są również rury, wykonane z PVC o gładkiej powierzchni wewnętrznej. Rury, które najczęściej ukryte są w ścianach, podłogach czy kanałach wentylacyjnych, odprowadzają zassane powietrze i zanieczyszczenia do jednostki centralnej.

Zanim jednak kurz i brud trafią do rur, przechodzą przez zainstalowane na ich końcach gniazda ssące. Rozmieszczenie gniazd w dużej mierze decyduje o późniejszym komforcie korzystania z odkurzacza centralnego. Gniazda ssące powinny być montowane w takich miejscach, z których, po podłączeniu węża, będziemy mogli swobodnie dotrzeć do każdego zakamarka sprzątanego pomieszczenia. Do domów jednorodzinnych najczęściej polecany jest wąż o długości od 7 do 9 metrów, w związku z czym liczbę i lokalizację gniazd najłatwiej dobrać biorąc pod uwagę jego zasięg.

 Dlaczego warto? 

Dobre odkurzacze centralne do domu są znacznie skuteczniejsze niż tradycyjne urządzenia przenośne. Jednostka centralna wytwarza większe podciśnienie i przepływ powietrza, zaś zassane zanieczyszczenia czy kurz są bezpowrotnie wydmuchiwane na zewnątrz. Co więcej, duża skuteczność ssania przekłada się na skrócenie czasu sprzątania.

Nie sposób też nie wspomnieć, że odkurzacze centralne nie wywołują takiego hałasu, jaki wytwarzany jest przy użyciu tradycyjnego urządzenia. Nie bez znaczenia pozostaje również wygoda związana z brakiem konieczności przenoszenia odkurzacza z pokoju do pokoju.

 Instalacja odkurzacza centralnego 

Odkurzacze centralne najlepiej instalować w trakcie budowy, ale przed wykończeniem domu, kiedy to montaż rur, kształtek czy gniazd jest najłatwiejszy. Producenci odkurzaczy centralnych nie wykluczają jednak ich montażu już w domu wykończonym i zamieszkałym, jednak w takiej sytuacji musimy liczyć się z większymi kosztami całego przedsięwzięcia.

Exit mobile version