Odnawianie zniszczonych mebli sposobem domowym

odnawianie mebli

odnawianie zniszczonych mebli

Ulubione meble po kilku latach użytkowania mają widoczne ślady- zdrapania, przebarwienia, plamy. Jeżeli z różnych powodów nie chcemy ich wyrzucać, to można spróbować je odnowić. Wystarczy trochę wysiłku i dobra, odpowiednio dobrana farba, aby mebel znów zachwycał swoim blaskiem. To samo dotyczy mebli kupionych okazyjnie, poza sklepem meblowym. Odnawianie zniszczonych mebli można przeprowadzić samodzielnie.

Przygotowanie mebli do malowania

Wybraną powierzchnię trzeba odpowiednio przygotować do odnawiania zniszczonych mebli. Pierwszym krokiem jest rozebranie mebli – wyjęcie szuflad, zdjęcie blatu, odkręcenie gałek, uchwytów i zawiasów oraz schowanie ich do foliowego woreczka. Przed demontażem mebla warto zrobić zdjęcie w kilku pozach, aby wiedzieć, jak później złożyć ten użytkowy przedmiot. Powierzchnia musi być sucha – wtedy farba będzie się dobrze trzymać oraz stabilna- drewno w miejscach, w których odchodzi farba powinno być wyszlifowane. Meble muszą być czyste – brudne fragmenty najlepiej przemyć wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Powierzchnię przeznaczoną do renowacji należy odtłuścić, poniewa resztki starego oleju albo wosku nie mogą się mieszać ze świeżym malowaniem, powodując ciemne smugi. Polerowanie i czyszczenie drewnianych mebli przed ich malowaniem. Do polerowania i czyszczenia przed odnawianiem zniszczonych mebli używa się papieru ściernego o drobnych ziarnach. Im gładsza będzie powierzchnia, tym lepiej będzie wyglądał pomalowany mebel. Po wygładzeniu należy przetrzeć powierzchnię miękką, wilgotną szmatką.

Odnawianie zniszczonych mebli – malowanie

Niektóre gatunki drewna zawierające kwasy garbnikowe albo taniny, jak np. dąb, orzech, robinia mają wadę jeżeli chodzi o malowanie- tworzą się plamy po wykonaniu tego zabiegu pielęgnacyjnego. Pomalowanie farbą podkładową zapobiega powstawaniu plam oraz przygotuje grunt pod właściwe malowanie. Niektóre gatunki drewna mają skłonność do pochłania dużej ilości farby, a dzięki podkładowi właściwejh farby zużyjemy mniej. Używanie podkładu do odnawiania zniszczonych mebli sprawia, że powierzchnia jest naprawdę gładka. Przed nałożeniem każdej kolejnej warstwy preparatu – podkładu, farby, lakieru dobrze jest zrobić szlifowanie międzywarstwowe, które wyrównuje włókna drewna i zwiększa przyczepność następnej warstwy. Wykonuje się je papierem ściernym o wysokiej gradacji. W zależności od rodzaju mebla i zamierzonego efektu, można dobrać wybierać pośród różnych farb.

Rodzaje farb do drewna

W ofercie są farby akrylowe, alkidowe, kredowe oraz szeroka gama lakierów. Do nakładania farby na duże powierzchnie najlepiej używać wałka. Odnawianie zniszczonych mebli wymaga precyzji, dlatego mniejsze powierzchnie i zakamarki można pomalować pędzelkiem. Na powierzchnię mebla nakłada się trzy rodzaje farby.

Pozytywne zjawisko

Odnawianie zniszczonych mebli to przejaw troski o ekonomię i środowisko. Poza tym przedłużamy użytkowanie ulubionych mebli, a jednocześnie zmieniamy troszeczkę ich wygląd, aby lepiej pasowały do aktualnej koncepcji aranżacji wnętrza. Drewno jest materiałem bardzo delikatnym i wrażliwym na różne czynniki. Dlatego pod koniec malowania należy nałożyć warstwę ochronną. W przypadku mebli kuchennych trzeba wybierać farbę odporną na ścieranie i zarysowanie. Półki na książki i regały w pokoju nie wymagają farb o wysokich parametrach wytrzymałościowych. Farby i lakiery pielęgnują i chronią drewno. Z kolei oleje do drewna wnikają nieco w głąb drewna, co sprawia, że rysunek słojów jest lepiej widoczny.

Ekologia skłania człowieka to renowacji użytkowanych przez lata przedmiotów, które jeszcze nadają się do użytku. Warto spróbować odnowić stare meble i mieć w domu coś niepowtarzalnego, czego nie ma w masowej sprzedaży. Zaletą odnawiania zniszczonych mebli jest, że efektem końcowym jest mebel, który spełni nasze oczekiwania i będzie pasował do aranżacji całego pomieszczenia. Odnawianie mebli nie jest trudne, a na pewno jest tańsze niż kupno nowych.

Exit mobile version