Ogród w słoiku – jak zrobić i pielęgnować?

rośliny-w-szkle

Miniaturowych rozmiarów ogród, szczelnie zamknięty w szklanym słoju, to trend, który podbił serca miłośników roślin. W dużych naczyniach ze szkła tworzy się własne kompozycje, umieszczając w nich mchy, paprocie, sukulenty i  rośliny kwitnące. Miniaturka ogrodu postawiona na parapecie czy regale przypomina zaklętą w słoju roślinną krainę, która ubarwi domową przestrzeń. Wprawdzie ogród w szkle możemy zakupić, ale więcej satysfakcji przyniesie samodzielne wykonanie. Jak to zrobić?

Ogród w słoiku – jakie rośliny?

Przy tworzeniu własnego ogródka w szkle bardzo ważny jest dobór roślin. Warto wybrać takie, które mają podobne warunki siedliskowe i, co za tym idzie, będą się dobrze czuły w swoim towarzystwie. W małych i średnich słojach sprawdzą się rośliny, które nie urosną zbyt duże i nie okażą się zbyt ekspansywne. Pamiętajmy, by w obrębie jednego naczynia łączyć maksymalnie 3-4 okazy – zbyt duża ilość sadzonek spowoduje chaos i wzajemne przerastanie roślin. Jakie gatunki nadają się do hodowania w słoju?

Na stanowiskach nasłonecznionych dobrze się będą czuły sukulenty, takie jak aloes, eszeweria, grubosz i litopsy, czyli tzw. żywe kamienie. Szczególnie efektownie będą wyglądać sukulenty kwitnące, takie jak żyworódka. Do efektownych roślin należą hatiory i opuncje. Bardzo ozdobnym sukulentem jest również Edithcolea grandis – kaktus o dużych, różnokolorowych kwiatach, złożonych z żółtozielonych płatków pokrytych fioletowymi wzorami.

Rośliny, które nie przepadają za bezpośrednim nasłonecznieniem, można umieścić w niewielkim oddaleniu od okna lub powiesić pod sufitem. Należą do nich: trzykrotka pasiasta, paprocie – na przykład zanokcica gniazdowa, niekropień, widliczka, czy begonia.

Do roślin cieniolubnych, które będą się dobrze czuły w szklanych terrariach, należą: widłak doniczkowy, filodendron pnący, ginura pomarańczowa, zielistka, skalnica rozłogowa, czy pieprzówka.

Ogród w słoiku – jak wykonać?

Na początku należy przygotować podłoże. Na samym dnie usypujemy warstwę drenażową z keramzytu lub żwiru z dodatkiem węgla aktywnego. Następnie przykrywamy ją 4-6 centymetrową warstwą właściwego podłoża, czyli, przykładowo, uniwersalnej ziemi kwiatowej. Potem wykonujemy zagłębienia w ziemi i sadzimy rośliny. Pamiętajmy, aby robić to ostrożnie i nie uszkodzić korzeni. Sadzonki umieszczamy w takich miejscach, aby nie przylegały do ścian słoika. W następnej kolejności układamy dekoracje, takie jak mech, ozdobne kamyczki, czy drobne gałązki. Ostatnim krokiem jest podlanie naszego ogrodu – nie powinien to być silny strumień. Najlepiej skorzystać z pipety i aplikować wodę stopniowo. Powinna ona być przefiltrowana lub przegotowana i ostudzona. Jeżeli zdecydowaliśmy się na rośliny lubiące wilgotne środowisko, dodatkowo zamykamy słój pokrywą z korka lub szkła.

Jak pielęgnować ogród w słoiku?

Ogród w słoju tworzy własny mikroklimat, w który nie należy agresywnie ingerować. Naczynie z roślinami najlepiej umieścić w pewnym oddaleniu od okna, w świetle rozproszonym. Nie ustawiajmy słoja w pobliżu źródeł ciepła – grzejników, kominków, piekarnika czy płyty grzewczej. Rośliny podlewa się dość rzadko – nawet co 10-14 dni. Pamiętajmy, że zbyt duża wilgotność może im zaszkodzić. Jeśli w zamkniętym słoju woda zaczyna skraplać się na ściankach, warto co pewien czas go otwierać, aby zapewnić odprowadzenie nadmiernej wilgoci. Na ogół nie nawozimy naszego ogrodu – wyjątkiem jest sytuacja, gdy zauważymy, że roślinom ewidentnie brakuje konkretnych pierwiastków, np. na liściach pojawią się chlorozy. Rośliny w słoju w miarę możliwości trzeba przycinać i usuwać martwe części – przy nadmiernie rozrośniętej zieleni, ogród w słoju szybko straci swój urok. 

Materiał opracowany przez eksperta portalu Rynek Pierwotny

Exit mobile version