Wakacje dobiegają końca. Poranki są coraz chłodniejsze, wieczory coraz dłuższe. Niedługo za Zdzisławą Sośnicką będziemy mogli zaśpiewać „Żegnaj lato na rok, stoi jesień za mgłą,
czekamy wszyscy tu, pamiętaj, żeby wrócić znów.” Kiedy kwiaty przekwitną, a z drzew zaczną spadać liście, słowa znanej piosenki można nucić siedząc wygodnie fotelu w ogrodzie zimowym wypełnionym soczystą roślinnością.
Ogród zimowy stanowi doskonałą alternatywę dla balkonów, tarasów i tradycyjnych ogrodów. Kiedy dokuczliwe zimno nie pozwala się cieszyć aromatyczną kawą na powietrzu, a przygnębiający krajobraz wpędza w melancholię, lato można zatrzymać i cieszyć się jego urokami we własnej oranżerii.
Co warto wiedzieć przed przystąpieniem do budowy ogrodu zimowego?
Ogród zimowy, a prawo
O tym czy budowa ogrodu zimowego wymaga pozwolenia dowiemy się z art. 29 ust. 1 punkt 2 prawa budowlanego, który mówi, że przydomowe oranżerie o powierzchni zabudowy do 25 m2 w ilości nie więcej niż dwie na każde 500 m2 powierzchni działki nie wymagają pozwolenia. Chęć ich budowy należy jednak zgłosić w starostwie informując o terminie oraz zakresie prac budowlanych. Jeżeli w ciągu 30 dni starostwo nie wyrazi sprzeciwu, można rozpocząć budowę. Pozwolenia na budowę wymagają natomiast obiekty przekraczające 25 m2.
Lokalizacja
Lokalizacja ogrodu względem stron świata ma wieloaspektowe znaczenie tak dla bilansu energetycznego zarówno latem jak i zimą, jak również jakości roślin w nim hodowanych, a także samopoczucia osób w nim przebywających.
W ogrodzie wschodnim dość intensywne nasłonecznienie wymaga zastosowania zacieniających rolet, w przeciwnym razie forma roślin zdecydowanie się obniży. Choć światło słoneczne niezbędne jest roślinom do rozwoju, to w ogrodzie południowym, w którym mamy z nim do czynienia przez cały rok roślinom trzeba zapewnić równie ważny dla ich kondycji cień i dostęp świeżego powietrza. Szczególnie latem w porach popołudniowych wentylację i zacienienie na odpowiednim poziomie należy zapewnić również roślinom w ogrodzie usytuowanym od strony zachodniej. Budowa ogrodu od strony północnej to najmniej korzystne rozwiązanie. Zadomowią się tu tylko rośliny cieniolubne, a i wypoczynek będzie tu mniej przyjemny niż w ogrodzie, w którym promienie słońca muskają domowników po twarzy.
Konstrukcja ogrodu
Uwzględniając w projekcie domu ogród zimowy lub decydując się na powiększenie przestrzeni mieszkalnej o szklaną dobudówkę należy pamiętać o tym, by konstrukcja była stabilna, dobrze uszczelniona i najlepiej ze spadzistym dachem, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku zalegającego zimą śniegu. Konstrukcję można wykonać ze stali, która obok tego, że jest solidna, charakteryzuje się niestety niskim stopniem izolacji termicznej i podatnością na korozję. Podobnie niską izolacyjność ma aluminium, które jednak w porównaniu z ciężką stalą jest lekkie, co nie znaczy że brak mu wytrzymałości. Do budowy szkieletu ogrodów zimowych wykorzystuje się również PCV. Wielokomorowe profile wypełnia się wkładkami termoizolacyjnymi tak samo, jak profile aluminiowe, co poprawia izolację. Istotną wadą materiału jest jednak duża podatność na odkształcenia w wyniku wysokich temperatur. Alternatywą dla PCV jest drewno, które nie ulega deformacjom. Klejone warstwowo profile wykonuje się najczęściej z drewna bukowego, dębowego i coraz częściej z gatunków drzew egzotycznych.
Solidność konstrukcji gwarantują również odpowiednio dobrane przeszklenia. Szyby powinny odporne na uszkodzenia mechaniczne – uderzenia czy działanie warunków atmosferycznych. W tej roli najlepiej sprawdzi się szkło hartowane.
Zacienienie ogrodu
Rośliny w ogrodzie południowym, wschodnim i zachodnim wymagają co jakość czas cienia. W konstrukcji można zastosować przeszklenia, które odbijają promienie słoneczne. Jeżeli ogród stanowi miejsce nie tylko wzrostu roślin, ale przestrzeń użytkową, w której zorganizowano np. jadalnię lub salon, do budowy warto użyć szyb, które przepuszczają ciepło do środka i zapobiegają jego utracie. Przed nadmiarem ciepła słonecznego można chronić się stosując również markizy, rolety czy żaluzje.
Koszty budowy ogrodu
Trudno oszacować koszt jego budowy, gdyż kalkulacja zależy od indywidualnych preferencji inwestora – wielkości ogrodu, materiałów wykorzystanych do budowy szkieletu, rodzaju szyb, podłóg czy ogrzewania.
Ogród zimowy stanowi dodatkową, niewątpliwie atrakcyjną powierzchnię użytkową domu. Można w nim urządzić jadalnię, domowe, biuro, salon czy miejsce spotkań towarzyskich. To doskonałe miejsce na relaks w otoczeniu roślin niezależnie od pory roku. Bo czyż może być przyjemniejsze miejsce na spędzenie leniwej niedzieli przy filiżance kawy?
źródło zdjęć: panidyrektor.pl, arquitetura-pessoal.tumblr.com, lizmarieblog.com, lessthanperfectlifeofbliss.com, pinterest.com
Super pomysł tylko niestety kosztowne.