Ogrodowa apteczka

Temat zdrowego żywienia jest jednym głównych zagadnień w prasie poradnikowej i na portalach kobiecych i zdrowotnych. Producenci wciskają odbiorcom różnej maści suplementy, które mają wzbogacić dietę w konkretne składniki i zapewnić zdrową skórę, piękne włosy, mocne paznokcie, zgrabną sylwetkę. Dietetycy i lekarze łapią się za głowę i przestrzegają przed specyfikami, które nawet nie są dokładnie przebadane. Zamiast tabletek i innych cudów lepiej postawić na warzywa, owoce i zioła. Uzyskanie ziół nie jest trudne – można je posadzić w doniczce lub ogrodzie.

Szczęśliwy posiadacz ogrodu

Właściciele ogrodów to szczęśliwi ludzie – nie tylko mają własną zieleń, miejsce do odpoczynku, zabaw i rekreacji, ale także zdrowe warzywa i zioła, które są skarbnicą mikro i makroelementów, substancji odżywczych i witaminową bombą. Wystarczy posadzić ulubione warzywa, owoce i zioła, aby ograniczyć lub nawet całkowicie wyeliminować używanie suplementacji. Ogrodowa apteczka zapewnia zdrowie i dobre samopoczucie. Warzywa są dostępne w sklepach wielkopowierzchniowych, ale konsument nie ma pewności, że są uprawiane bez szkodliwej chemii. Większą pewność, co do jakości warzyw i owoców ma klient, które zaopatruje się w te produkty na targowiskach lub giełdzie i kupuje je bezpośrednio od rolnika. Samodzielna uprawa roślin w ogrodzie daje pewność, że nie w nich niczego, co mogłoby zaszkodzić człowiekowi.

Warunki glebowe dla ziół

Zioła znakomicie rozwijają się w ogrodzie, o ile właściciel pamięta o kilku zasadach dotyczących gleby. Podłoże powinno być przepuszczalne i średnio zasobne w składniki odżywcze. Nie powinno się go nawozić ob obornikiem. Zioła można zasadzić po nawozach zielonych, przeoranych lub przekopanych, ponieważ wtedy gleba ma lepszą strukturę. Ziemia, na której mają być posadzone zioła nie powinna być ciężka i nie może kumulować znacznych ilości wody, bowiem grozi to słabym wzrostem rośliny i jej gniciem.Stanowisko dla ziół powinno być nasłonecznione. Nie wolno sadzić ziół w miejscach wietrznych i zacienionych. Najlepsza jest wystawa południowa i zachodnia.

Uprawianie ziół w pojemnikach

Zioła można uprawiać nie tylko w ogrodzie, ale także w pojemnikach. Stworzenie ogrodowej apteczki w donicach nie jest trudne, a daje wiele korzyści zdrowotnych i estetycznych – zioła są przecież efektownie wyglądającymi roślinami. Idealne do uprawy ziół są donice ceramiczne i pojemniki drewniane. Zioła nie powinny być uprawiane w doniczkach betonowych, plastikowych, w pojemnikach z technorattanu i metalu. Szczególnie polecane są doniczki z odpływem wody.

Nie tylko zioła

Nie tylko zioła mają właściwości lecznicze. Warzywa i owoce pomagają w zapobieganiu i leczeniu wielu schorzeń. W ogrodzie warto uprawiać buraki chroniące przed anemią, botwinę pomagającą w odchudzaniu i chroniącą przed sklerozą. Kopalnią witamin jest również dynia, która znakomicie działa na układ pokarmowy, oczyszczając go z pasożytów oraz pozytywnie wpływa na pracę nerek i budowę kości. Marchew poprawia wzrok i wspomaga likwidację owrzodzeń. Ziemniaki stabilizują ciśnienie krwi i niszczą kamienie nerkowe. Każde warzywo ma pozytywny wpływ na zdrowie. Warto mieć w swoim ogrodzie jak najwięcej warzyw.

Bezcenne owoce

Owoce to również drogocenne składniki pokarmowe. W ogrodzie świetnie rozwijają  się maliny i czarne porzeczki, które są pierwszą linią na frocie walki z przeziębieniem i bólami gardła. Aronia i morele poprawiają pracę serca i regulują ciśnienie. Jabłka i suszone śliwki pomagają w regulacji układu pokarmowego i obniżają cholesterol. Jagody śliwki i jabłka leczą biegunki.

Nie ma lepszych owoców, warzyw i ziół niż uprawiane w swoim ogrodzie lub na balkonie. Są zdrowe , nie zawierają szkodliwej chemii. Przetwory z nich wykonane smakują wybornie i zachowują właściwości lecznicze. Własne warzywa i owoce to dobry sposób na praktykowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych. Nic tak dobrze dzieciakom nie smakuje jak maliny i porzeczki zrywane prosto z krzaczka.

Exit mobile version