Osuszanie fundamentów i ścian – metody mechaniczne i chemiczne

osuszanie fundamentów

Szybko zidentyfikowana wilgoć w fundamentach lub ścianach nie musi być dużym problemem. Pod warunkiem błyskawicznej interwencji można stosunkowo łatwo uporać się z problemem. W tym celu należy wykonać jeden z profesjonalnych zabiegów osuszania. W jaki sposób wykonuje się dzisiaj osuszanie fundamentów i ścian? Czy działania te są skuteczne? Na jak długo? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule.

Osuszanie fundamentów i ścian

Obecnie istnieją różne metody osuszania fundamentów. Można je podzielić na rozmaite kategorie, przyjmując poszczególne kryteria. Często dokonuje się podziału na metody mechaniczne i chemiczne. Jak nietrudno się domyślić, metoda mechaniczna wymaga ingerencji w strukturę budynku. Natomiast metoda chemiczna polega na zastosowaniu odpowiedniej substancji, która ma zapewnić suchość ścian. Wszystkie metody mają swoje wady i zalety. Jeśli chodzi o metody mechaniczne, najwyżej cenione jest dzisiaj podcinanie w celu wykonania izolacji poziomej. Natomiast najczęściej stosowana metoda chemiczna to iniekcja ścian.

Czym jest podcinanie?

Jeśli chodzi o osuszanie fundamentów, w zasadzie zawsze stosuje się podcinanie. Natomiast w przypadku osuszania ścian metoda ta bywa stosowana zamiennie z iniekcją ścian. Metoda podcinania polega na wykonaniu w strukturze budynku poziomego przecięcia. Mowa o niewielkiej szczelinie, która ma za zadanie zmieścić płytę izolacyjną. Rzecz w tym, iż wilgoć w fundamentach czy ścianach zwykle jest spowodowana niedostateczną izolacją. Płyta izolacyjna wykonana jest z materiału, który nie przepuszcza wody. Włożona izolacja działa skutecznie nawet przez kilkadziesiąt lat. Jak wskazuje doświadczenie fachowców, przeważnie jest ona skuteczna aż do końca istnienia budynku. Innymi słowy, zanim przestanie działać, budynek ulegnie już naturalnej degradacji.

Wbrew pozorom osuszanie fundamentów lub ścian poprzez podcinanie nie jest wcale bardzo skomplikowane ani też nie zabiera wiele czasu. Oczywiście zwykle jest to zadanie na kilka dni, wymaga zastosowania fachowego sprzętu i nieco przestrzeni. Powstają pewne zanieczyszczenia, jednak nie są one szkodliwe dla zdrowia, a ich posprzątanie nie zabiera dużo czasu. W wykonaniu profesjonalistów podcinanie wydaje się proste i bezproblemowe. Koszty również nie są wygórowane, a skuteczność jest w zasadzie wieczna.

Czy iniekcja ścian to dobre rozwiązanie?

Na czym polega iniekcja ścian? W tym przypadku w szczelinach umieszcza się ciecz, która zmienia swoją strukturę i zapycha wszelkie nieszczelności. Niestety nie jest to uszczelnienie stałe, a tylko czasowe. Najpóźniej po około 5 latach trzeba zwykle powtórzyć zabieg. Na pewno zaletą iniekcji jest niski koszt, brak ingerencji w strukturę budynku i bardzo szybki czas wykonania. Jednak brak trwałości oznacza, że rozwiązanie to trzeba regularnie powtarzać, za każdym razem ponosząc koszty. Ostatecznie zatem podcinanie może się okazać o wiele bardziej opłacalne. Iniekcja to dobra opcja w przypadku, gdy budżet jest ograniczony, a kwestia uszczelnienia ścian pilna.

Exit mobile version