Panele tekstylne na ścianę – ciekawy sposób aranżacji ścian

Tradycyjne wykończenie ścian: malowanie, tapeta, czy płytki to sposoby znane i wykorzystywane powszechnie. Jednak co raz więcej osób chce spróbować czegoś innego w dekoracji ścian – poszukuje niepowtarzalnych elementów wykończeniowych, które spełniają bardzo wysokie wymagania użytkowników. Estetyka, łatwość w utrzymaniu czystości i trwałość- to najbardziej cenione cechy materiałów wykończeniowych na ścianę. Panele tekstylne na ścianę to nietypowe wykończenie, które zaspokoi oczekiwania domowników.

Unikalna dekoracja

Panele tekstylne na ścianę mogą stanowić ważną i oryginalną dekoracją wnętrza. Nie trzeba kłaść okładziny na wszystkie ściany, wystarczy podkreślić wybrane fragmenty lub jedną ścianę. Panele tekstylne składają się z rdzenia z miękkiej piany poliuretanowej. Z zewnątrz obite są tkaniną, np.: poliamidowym flockiem. Dostępne są w wielu kolorach. Grubość paneli tekstylnych mieści się w przedziale 2-5 cm. Najczęściej mają kształt prostokąta, kwadratu lub trójkąta. W ofercie są również panele o kształcie równoległoboku. Można je dowolnie zestawiać, co do kształtów, koloru i faktur. Mogą być stosowane w mieszkaniach, domach, biurach, a nawet w budynkach użyteczności publicznej, np.: restauracjach, dyskotekach, klubach.

Zalety paneli tekstylnych

Dlaczego wybrać panele tekstylne na ścianę? Pierwszym powodem jest ich funkcjonalność – wyciszają wnętrze. Doskonale redukują w pomieszczeniach pogłos. Użytkownicy nazywają je dźwiękoszczelną dekoracją. Znakomicie sprawdzają się w sypialni, domowym biurze i pokoju dziecięcym. Panele są miękkie i przyjemne w dotyku. Warto je założyć w pokoju dziecięcym jeszcze z jednego powodu – zapewniają bezpieczeństwo – nawet, jeżeli dziecko w trakcie szaleństw uderzy się o ścianę, to nic złego się małemu nie stanie się – nie będzie żadnego guza, wstrząsu mózgu, bólu głowy. Wyższą półką wśród paneli tekstylnych na ścianę są produkty, które ograniczają przepływ dźwięków między pomieszczeniami, czyli poprawiają izolacyjność akustyczną przegród. Od spodu mają warstwę trzy centymetrowej grubości płyty ze spienionego kauczuku połączoną z kauczukiem niespienionym. Doskonale pokrywają nierówności na ścianie. Montaż paneli tapicerowanych jest szybszy i łatwiejszy niż standardowy remont obejmujący wyrównanie powierzchni poprzez szpachlowanie oraz malowanie lub tapetowanie.

Panele tekstylne na ścianę – zasady układania

Układanie paneli tekstylnych na ścianę to łatwe zadanie– przykleja się do ściany klejem polimerowym montażowym. Nie można ich dociąć na mniejsze kawałki, więc przed zakupem należy dokładnie wymierzyć ściany i kupować okładzinę „na miarę”. Niektóre rodzaje paneli można wieszać na specjalnych klamrach montażowych.Ten rodzaj paneli powstaje z połączenia kilku mniejszych elementów o różnych kształtach i kolorach. Przypominają dzieła abstrakcjonistów.

Czyszczenie paneli ściennych

Wiele osób ma wątpliwości, co do odporności paneli tekstylnych na zabrudzenia. Należy unikać ich zabrudzenia i powinno się z nimi delikatnie obchodzić, aby ich nie podrzeć. Można je odkurzać i delikatnie przetrzeć.

Wybór paneli tekstylnych na ścianę

Kupując panele tekstylne na ścianę trzeba zwrócić uwagę na jakość tkaniny, która pokrywa piankę – musi być utrzymała. Panele narażone są na wielorakie uszkodzenia. Mają różne kształty i kolory- dzięki czemu można stworzyć różne kompozycje. Do pokoju dziecięcego poleca się panele błękitne, lawendowe, zielone lub żółte. Panele w intensywnych kolorach doskonale wyglądają w dużych pomieszczeniach. Ciekawe połączenie tworzą szare panele w towarzystwie grafitowych.

Pomysłów na aranżację z wykorzystaniem paneli tekstylnych na ścianę jest mnóstwo. Wszystko zależy od wielkości pomieszczenia oraz wyobraźni osoby urządzającej pomieszczenie. Warto dodać, że panele tekstylne mogą być wykorzystane w biurze i wszelkiego rodzaju poczekalniach, gdzie tworzą przyjazny klimat i wyciszają dźwięki. Zapewniają spokój i ciszę wszystkim użytkownikom biur i innych przestrzeni publicznych.

Exit mobile version