Paproć w domu- roślina oczyszczająca powietrze

Paproć w domu

Paproć w doniczce

Powietrze w domu warto oczyszczać. Można stosować nowoczesne nawilżacze i oczyszczacze powietrza lub powierzyć to zadanie roślinom. Drugie wyjście jest bez wątpienia tańsze, pięknie wygląda i tworzy miły klimat w mieszkaniu. Paproć w domu to strzał w dziesiątkę, ponieważ nie tylko tworzy prawie że egzotyczny klimat, ale także oczyszcza powietrze i poprawia nasze samopoczucie.

Paproć w domu – pochodzenie nazwy rośliny

Paprotka to nazwa potoczna, którą posługujemy się w mowie codziennej. Poprawną semantycznie nazwą rośliny jest nefrolepis jako spolszczona nazwa, a po łacinie piszemy nephrolepis. Skojarzenie z nefrologiem jest trafne, ponieważ nazwa pochodzi od nerkowatego kształtu listków.

Wymagania uprawowe paprotki

Aby rośliny pięknie rosły w domu należy zapewnić im warunki choć zbliżone do naturalnych. Paproć w domu dość dobrze znosi zacienienie, ale zdecydowanie lepiej rośnie na stanowiskach jasnych z dużą ilością rozproszonego światła. Wiosną i latem najlepiej zapewnić jej temperaturę w przedziale 18-23 stopni pamiętając o regularnym podlewaniu (2-3 razy w tygodniu). Ziemia musi stale wilgotna. Nadmierna ilość wody skutkuje żółknięciem liści. Zimą w czasie spoczynku należy obniżyć temperaturę do 15-18 stopni i podlewać raz w tygodniu. Podłoże do paproci powinno być lekko kwaśne i przepuszczalne. Nie należy obcinać wąsów paproci! Z nich wyrastają nowe rośliny. Rozmnażanie paproci w domu polega na podzieleniu rozrośniętej rośliny. Podział powoduje lekkie uszkodzenia, ale roślina w miarę szybko się regeneruje. Zbyt duże nasłonecznienie może spowodować poparzenie liści paproci. Omawianej rośliny nie można umieszczać w przeciągach, ani przy źródle ciepła (kaloryferze).

Właściwości prozdrowotne paproci

Popularność paprotki wynika z jej właściwości prozdrowotnych. Pochłania ona formaldehyd z powietrza i produkuje tlen. To bardzo dobry wybór do pomieszczeń, w których przebywa dużo osób, np.: salonu, biura, poczekalni, klasy szkolnej. Podnosi również wilgotność powietrza. Zaletą pielęgnowania paproci w domu jest jonizowanie powietrza. Kupno paproci powinny rozważyć osoby, które mają problem z zaczerwienionymi oczami, kłopoty z gardłem i wieczny katar. Pozytywne działanie paproci zauważą także osoby, które mają kłopoty z układem oddechowym.

Problem z usychaniem paprotki

Paprotka domowa może usychać z powodu nieodpowiedniego miejsca. Rośliny narażone na zbyt wiele promieni słonecznych często ulegają poparzeniu, a ich liście zaczynają się kruszyć. W takiej sytuacji należy przestawić paproć doniczkową na lekko zacienione stanowisko. Następnym powodem usychania może być również zbyt rzadkie podlewanie. Roślina wymaga regularnego nawadniania, i zachowania lekkiej wilgotności ziemi w doniczce. Gdy staje się sucha, należy ją podlać i pamiętać o uzupełnianiu wody. Zniszczone fragmenty liści należy obciąć i poczekać aż paprotka się zregeneruje. Po paru tygodniach prawidłowej pielęgnacji roślina odżywa i znów cieszy oko domowników.

Mit kwitnienia paprotki

Popularne legendy dość często wspominają o kwitnieniu paproci. Niestety, są to tylko legendy. Paproć nie kwitnie. Rozmnaża się one poprzez zarodniki, dlatego odnalezienie u nich kwiatów jest niemożliwe. Zdjęcia rzekomych kwiatów paproci dostępne w internecie to robota grafika w fotoshopie.

Paproć na tle innych roślin

Paproć w domu można łączyć ze storczykami oraz sukulentami. Pomagają one w stworzeniu przytulnej, rodzinnej atmosfery. Połączenie ze storczykami sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach.

Hodowanie paprotek w domu przynosi domownikom sporo korzyści. Oczyszczone powietrze poprawia wydajność pracy mózgu, sprzyja odpoczynkowi zmniejsza ryzyko niektórych chorób cywilizacyjnych. Paproć w domu jest przepięknym akcentem dekoracyjnym. Jest świetną rośliną do pokoju, w którym jest telewizor lub komputer, a także tam, gdzie ktoś pali papierosy, gdyż jonizuje powietrze.

Exit mobile version