Piaskowanie budynków – skuteczny sposób na odnowienie elewacji

piaskowanie budynkow

Zniszczona elewacja odbiera budynkom cały urok. Dotyczy to zarówno przedwojennych kamienicach i zabytkowych domów, jak i nowszych bloków, biurowców oraz innych obiektów wznoszonych współcześnie. Elewacja stanowi swoistą wizytówkę zabudowania, dlatego powinno się dbać o jej estetykę. W przypadku zniszczonych ścian zewnętrznych powinno się zastanowić nad skorzystaniem z usługi piaskowania. Na czym polega piaskowanie budynków? Co można dzięki niemu zyskać?

  1. Piaskowanie budynków – na czym polega?
  2. Zalety piaskowania budynków

Zniszczona elewacja z cegły, kamienia, drewna lub innego materiału odbiera budynkowi cały urok. Dom, kamienica lub budynek użyteczności publicznej z nieestetyczną ścianą zewnętrzną sprawia, że całą nieruchomość traci na wartości, a zainteresowanie nią potencjalnego kupującego staje się niezwykle trudne. Jeśli chcesz odnowić elewację, sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na piaskowanie.

Piaskowanie budynków – na czym polega? 

Piaskowanie budynków to obróbka strumieniowo-ścierna, w której wykorzystuje się do czyszczenia elewacji sprężone powietrze z drobinkami ścierniw. Oczyszczana powierzchnia jest traktowana strumieniem powietrza pod ciśnieniem, co sprawia, że ścierniwo uderza w ścianę z dużą siłą i prędkością. W ten sposób materiał ścierny skutecznie usuwa różne zanieczyszczenia. W zależności od stopnia zabrudzenia elewacji dobiera się drobinki piaskujące o odmiennych właściwościach. Mogą to być piasek kwarcowy, mączka dolomitowa, zmielone łupiny orzechów, soda, kukurydza lub garnet. Jeśli zanieczyszczenia są niewielkie, zamiast piaskowania można wykonać gumkowanie. Podczas gumkowania wykorzystuje się pudry roślinne, które czyszczą elewację w delikatny sposób.

Zalety piaskowania budynków

Główną zaletą piaskowania budynków jest możliwość zastosowania go w przypadku kamienia, cegieł, betonu, drewna i stali. Sprężone powietrze i naturalne materiały ścierne są bezpieczne dla większości materiałów budowlanych i wykończeniowych, dlatego można zastosować je nawet w przypadku budynków, które mają status zabytków. Piaskowanie jest w pełni bezpieczne, dlatego możliwości jego stosowania są niemalże nieograniczone. Ścierniwo usuwa jedynie zanieczyszczenia, dlatego nie wpływa na kształt, kolor i grubość oczyszczanej warstwy. Dodatkowo oczyszczanie elewacji można powtarzać zgodnie z potrzebami. Piaskowanie można wykonać również przed przeprowadzeniem innych prac związanych z renowacją, na przykład przed uzupełnieniem wykruszonych spoin i wymianą spróchniałych desek. 

Exit mobile version