Piękno zielonego ogrodu zatrzymane nawet na zimę? Wszystko jest możliwe!

zimowy-ogrod

Zielony, pełen kwiatów, pozwalający na odpoczynek w otoczeniu, które ma na ludzi kojący wpływ. Taki właśnie jest ogród, dlatego praktycznie wszyscy uwielbiają w nim odpoczywać, niezależnie od tego, czy są dorosłymi, czy dziećmi. Jednak zimą nie jest to już takie proste – pomimo iż ogród pokryty śniegiem jest urokliwym miejscem, nie daje się w nim spędzić aż tyle czasu, ile w rozświetlonym przez letnie słońce. Czy w takim razie daje się zatrzymać na dłużej urok ciepłych dni? Oczywiście!

Czym jest ogród zimowy?

Ogród zimowy można nazwać rodzajem zabudowanego tarasu, który został ze wszystkich stron przeszklony, aby docierało do niego jak najwięcej światła. Jednocześnie pozwala on na otwarcie przestrzeni domowej na otoczenie, dzięki czemu o każdej porze roku może być miejscem pełnym radości i uroku.

Latem wystarczy otworzyć na całą szerokość drzwi, by wpuścić do środka ciepłe powietrze i zapach przyrody. Łatwo przemieścić się wówczas pomiędzy domem a ogrodem, a dzieci bez problemu mogą bawić się na całym terenie.

Z kolei w czasie mroźnych dni, kiedy ogród zimowy zostanie zamknięty, wystarczy pójść do niego, by rozkoszować się widokiem śniegu na zewnątrz, jednocześnie pozostając w ciepłym, przyjaznym i pełnym zielonych roślin miejscu.

Co może się znaleźć w ogrodzie zimowym?

Ogrody zimowe tworzone są po to, aby zatrzymywały piękno i zieleń roślin, niezależnie od pory roku. Z tego powodu to właśnie rośliny stanowią główne wyposażenie tego przeszklonego, zamkniętego tarasu. Soczysty kolor ich liści i piękne, bogate kwiaty na pewno ucieszą oczy każdego domownika.

Pomiędzy nimi mogą znaleźć się stół i krzesła albo ława, na których wypoczynek na pewno będzie wielką przyjemnością. Mogą posłużyć do siedzenia w ciszy i spokoju, na przykład z książką, ale także być miejscem rodzinnych spotkań i niedzielnych obiadów w interesującym otoczeniu.

Jeśli w domu są dzieci, ciekawym pomysłem może być urządzenie w zimowym ogrodzie kącika specjalnie dla nich, takiego, w którym będą mogły bawić się na przykład wówczas, gdy ich rodzice i dziadkowie rozmawiają przy stole.

O czym wartość pamiętać, tworząc ogród zimowy?

Najważniejsze przy tworzeniu ogrodu zimowego jest podjęcie decyzji, z jakich materiałów ma zostać wykonany. Można zdecydować się zarówno na tradycyjne aluminium, jak i nowoczesne, trwałe PCV. To drugie rozwiązanie jest nie o tańsze, a jednocześnie odznacza się wysoką trwałością i pozwala na dobranie pięknych kolorów i faktur, idealnie naśladujących drewno. Co więcej, PCV to materiał dobrze izolujący od zewnętrznych temperatur.

Warto także zadbać o odpowiednią konstrukcję dachu, dobierając na niego odporne szkło. Dzięki niemu o każdej porze roku będziemy mogli cieszyć się widokiem nieba. Nie trzeba się go obawiać – nie tylko pięknie się prezentuje, ale również jest materiałem bardzo wytrzymałym, który bez wątpienia przetrwa długie lata.

Artykuł powstał we współpracy z winter-gardens.pl – projektowanie ogrodów zimowych. fot. winter-gardens.pl

Exit mobile version