Pielęgnacja aloesu w warunkach domowych

Pielęgnacja aloesu

Pielęgnacja aloesu w domu

Aloes to niedoceniana roślina, która wykazuje mnóstwo cech leczniczych. Od starożytności jest stosowana w różnej formie. Po kilkunastu latach nieobecności triumfalnie powracają do doniczek w naszych mieszkaniach. Kiedyś uprawiano go niemal w każdym domu i wykorzystywano do leczenia. Jego powrót nie jest kwestią mody, ale potrzeby uprawiania roślin leczniczych i zastąpienia coraz droższych leków dostępnych bez recepty i z mnóstwem skutków ubocznych, zdrowymi naturalnymi odpowiednikami. Pielęgnacja aloesu polega na zapewnieniu jej odpowiednich warunków do rozwoju.

Pielęgnacja aloesu – egzotyka w domu

Aloes to roślina wyjątkowa. Jego właściwości lecznicze były znane ludzkości od 5 tysięcy lat. Zostały potwierdzone naukowo. Jeżeli tylko właściciel zapewni roślinie odpowiednie warunki, to może czerpać korzyści z jej właściwości leczniczych. Domowa pielęgnacja aloesu to sposób na odrobinę egzotyki w domu. Aloes spełni oczekiwania osób, które lubią egzotyczne rośliny, chcieliby mieć coś takiego na swoim parapecie, ale nie mają za dużego doświadczenia w pielęgnacji roślin. Pielęgnacja aloesu raczej nie sprawia kłopotu, ponieważ to roślina odporna na wiele czynników zewnętrznych i odpowiednia dla osób, które prowadzą szybki życia i nie mają czasu na codzienne doglądanie roślin. Osoby, którym zdarza się zapomnieć o podlewaniu kwiatów, będą idealnymi opiekunami dla aloesu – roślina lepiej znosi suszę niż nadmiar wody.

Zakładnie uprawy aloesu

Aloes pochodzi z ciepłego klimatu, dlatego za częste podlewanie powoduje gnicie aloesu. Aby zapewnić roślinie optymalne warunki, trzeba ją posadzić w dużej doniczce z terakoty lub kamionki. Powinien być sadzony na podłożu imitującym naturalne warunki, w jakich rośnie. Należy wymieszać równe części piasku i ziemi doniczkowej lub kupić specjalną mieszankę dla sukulentów i kaktusów. Donica z terakoty daje pewność właściwej cyrkulacji powietrza i schnie szybciej niż plastikowe i szklane donice. Korzenie nie są zagrożone zbytnim przemoczeniem. Pielęgnacja aloesu w domu jest łatwa i również dlatego nastąpił wzrost zainteresowania aloesem w domu.

Pielęgnacja aloesu – prosta zasada

Botanicy twierdzą, że dbanie omawianą roślinę może być sprowadzone do prostej zasady- mało wody, dużo słońca. Aloes potrzebuje słonecznego stanowiska i podlewania raz na dwa tygodnie. Musi być to podlanie obfite. Żółtawe lub brązowe liście to znak, że wody jest za dużo. Aloes powinno się przesadzać do większej doniczki raz na 3 lata, ponieważ dzięki temu reguluje się tempo wzrostu. Zakurzone liście przeciera się delikatnie wilgotną ściereczką. Aloes rośnie dość szybko, więc każda nowa kępka z ukorzenieniem musi zostać odłączona od rośliny – matki i zasadzona w nowym miejscu. Aloes dobrze się przyjmuje i po kilku latach można mieć na parapecie kilka doniczek tej bardzo dekoracyjnej rośliny. Liście aloesu wzbudzają zachwyt kształtem, a nawet barwami.

Bomba witaminowa

Liście aloesu gatunków jadalnych składają się z w ponad 90 % z wody, w kilku procentach z aminokwasów (białek), do których należą: histydyna, leucyna, lizyna, fenyloalanina, arginina, metionina, treonina, tryptofaniwalina. Aloes zawiera β-karoten, witaminy z gruby A, B (B9 czyli kwas foliowy, B1, B2, B3, B6, B12), C i E, a oprócz tego jest bogatym źródłem minerałów tj. magnez, wapń, cynk, chrom, selen, sód, potas, siarkę, żelazo, miedź, mangan, kobalt, nikiel, glin, fosfor, bor, lit, krzem, co czyni go rośliną pożądaną w lecznictwie i kosmetologii. Aloes ma też kwiaty, ale w polskich warunkach klimatycznych są praktycznie niemożliwe do uzyskania.

W Polsce nie ma możliwości całorocznej uprawy aloesu w ogrodzie. Do ogrodu donicę można wystawić latem. Aloes to roślina łatwa w uprawie. Do celów spożywczych wykorzystuje się jej sok. Istnieje ponad trzysta gatunków aloesu, ale jadalnych jest tylko kilka. Pozostałe gatunki można uprawiać jedynie do celów dekoracyjnych.

Exit mobile version