Pilarka spalinowa – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Od innych urządzeń tego typu pilarkę spalinową wyróżnia mobilność i wygoda. Ważne jest wybrać taki sprzęt, który spełni nasze oczekiwania i będzie odpowiadać możliwościom finansowym. Co zatem należy wziąć pod uwagę, kupując piłę?

Urządzenia zaopatrzone w silnik spalinowy cieszą się niesłabnącą popularnością. Trudno się dziwić: pilarki tego typu mają sporo zalet, dzięki którym zdobywają uznanie użytkowników. Są praktyczne, wytrzymałe, mobilne, dostosowane do cięcia różnorodnych materiałów i do pracy w trudno dostępnych miejscach. Wśród produktów oferowanych na rynku każdy znajdzie pilarkę spalinową dopasowaną do jego potrzeb. Trzeba jedynie wiedzieć, na jakie parametry urządzenia należy zwracać uwagę przy zakupie.

 Waga piły 

Najważniejszymi kryteriami wyboru są: moc i waga piły, długość jej prowadnicy i poziom emitowanego hałasu. Warto więc zacząć od początku. Waga pilarki spalinowej jest bardzo istotna do komfortu użytkowania. Im mniejsza jest masa urządzenia, tym łatwiej się nim operuje. Praca z cięższą pilarką jest natomiast bardziej męcząca. Piły spalinowe generalnie nie należą do najlżejszych: średnia masa sprzętu oscyluje w granicach 4-6 kilogramów, choć niektórzy producenci, wychodząc naprzeciw klientom, mają w swojej ofercie lżejsze modele. Standardowo, mniej ważą piły służące do cięcia gałęzi i krzewów. Z kolei, przeznaczone do prac leśnych urządzenia są najcięższe – ich waga niekiedy przekracza 10 kg.

 A jaka moc pilarki? 

Kolejnym ważnym kryterium wyboru piły jest moc urządzenia. W przeciwieństwie do innego rodzaju pił, pilarka spalinowa cechuje się silnikiem o większej mocy. Jej wartość jest wyrażona w koniach mechanicznych – KM. Przy czym, im większa jest ta wartość, tym do trudniejszych zadań można wykorzystywać urządzenie. Pilarka przeznaczona do przycinania krzewów, gałęzi i cięcia drewna ma zwykle silnik o mocy zaczynającej się od 1,2 KM. To najsłabsze urządzenia, ale idealnie nadające się do prac wokół domu. Na drugim biegunie są piły wykorzystywane do regularnej wycinki drzew i robót leśnych. Do tego celu służą profesjonalne urządzenia o mocy nawet do 9 KM. Przed dokonaniem zakupu warto więc określić, do jakich celów będzie używana dana pilarka spalinowa. To pozwoli uniknąć nietrafionych wyborów i przepłacania.

 Długość prowadnicy ma znaczenie 

Kolejna sprawa, której należy się przyjrzeć przed wyborem piły, jest długość prowadnicy. Przy czym, znowuż, wymiary prowadnicy muszą być dopasowane do rodzaju prac wykonywanych przy użyciu danej pilarki. Do podstawowych prac w ogródku i cięcia drzewa na opał w zupełności wystarczy prowadnica o długości 30-35 cm. Chcąc jednak używać sprzętu do celów związanych z leśnictwem, warto zainwestować w piłę o dłuższej prowadnicy – od 35 do 40 cm.

 Hałas i to, co się z nim wiąże 

Przed zakupem pilarki spalinowej należy zdać sobie sprawę z tego, że urządzenia te do najcichszych nie należą. Piły łańcuchowe z silnikiem spalinowym zwykle osiągają poziom hałasu w granicach 110-120 dB. Dla porównania: poziom emisji dźwięku domowego odkurzacza wynosi średnio 70 dB. Dlatego zaleca się, by przy prac z użyciem piły spalinowej zakładać specjalne słuchawki, które ochronią uszy przed hałasem.

 Na co jeszcze zwrócić uwagę? 

Oprócz wymienionych wyżej kwestii jest jeszcze kilka spraw, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem piły. Dokonując wyboru pomiędzy kilkoma różnymi pilarkami spalinowymi, należy sprawdzić, czy dany model posiada funkcję automatycznego smarowania łańcucha. Funkcja ta gwarantuje bardziej wydajną pracę. Ważny jest także fakt, czy wymiana i napinanie łańcucha wymaga używania narzędzi albo fachowej pomocy. Niektóre modele pił (na przykład te: http://www.mcculloch.com/pl/products/chainsaws/) są wyposażone w dodatkowe nowatorskie rozwiązania, które, na przykład, umożliwiają redukcję emisji spalin, obniżenie zużycia paliwa, uzyskanie większej mocy, a także ułatwiają rozruch pilarki, redukując siłę potrzebną do uruchomienia silnika. Nie mniej istotna jest także ergonomia: warto w sklepie wziąć do rąk piłę i sprawdzić, czy dobrze ona „leży”.

Exit mobile version