Pochyła działka pod dom – jak ją wykorzystać

Znalezienie wymarzonej działki budowlanej nie zawsze jest łatwe. Szczególnie w „modnej” czy dogodnie położonej okolicy, na przykład spokojnym i dobrze skomunikowanym przedmieściu może się okazać, że dostępne są grunty trudniejsze, na przykład na wzniesieniu.

Dom wybudowany na pochyłym terenie nie musi oznaczać samych kłopotów. Jego budowa wymagać może specjalnych zabiegów, takich jak na przykład fundamenty schodkowe, zwrócić uwagę trzeba na strukturę skarpy, jej stabilność, drenaż odprowadzający wilgoć i wodę opadową.

Jednakże dom na stoku to także atrakcyjne możliwości aranżacji, szansa na stworzenie swojego miejsca, które będzie się wyróżniać na tle takich samych brył. Wydawać by się mogło, że wówczas skazani jesteśmy na droższy indywidualny projekt, jednakże w dzisiejszych czasach dostępne są gotowe projekty domów na zboczu.

Różnica poziomów pozwala na wykorzystanie dodatkowej przestrzeni wewnątrz domu, stąd najchętniej wybierane są projekty budynków podpiwniczonych.

Zależnie od nachylenia terenu pomiędzy jedną a drogą stroną domu różnica może wynieść od kilkudziesięciu do nawet paru metrów. Jeżeli dom na stoku będzie miał zauważalnie różne poziomy gruntu, to wkomponowując go w pochyłość możemy z jednej strony będziemy mieli część typowo piwniczną, z drugiej pomieszczenia, w których umieścimy okna, a więc urządzić możemy dodatkowy pokój rekreacyjny, domową siłownię czy nawet pokój gościnny.

Jeżeli nachylenie terenu nie jest aż tak duże, aby mówić można było właściwie o dodatkowym piętrze, ciekawym wykorzystaniem położenia na stoku będzie wybudowanie tarasu.

Zwróćmy uwagę, wybierając projekt, ale też i samą działkę, na to, jaki planujemy rozkład pomieszczeń – czy taras przylegać będzie do salonu, a może do kuchni? Która strona jest bardziej nasłoneczniona i na jakiej osi usytuowany będzie dom?

Wybierając projekty na pochyłą działkę, w których podpiwniczenie pozwala stworzyć dodatkową przestrzeń użytkową, mamy jeszcze większą możliwość wyboru przeznaczenia pomieszczeń.

Rzadziej stosowanym, a niezwykle interesującym rozwiązaniem jest kaskadowe ułożenie kondygnacji, w którym ułożone są one na skarpie, przesunięte względem siebie.

To niezwykle efektowny układ, świetny efekt dający przy nowoczesnych bryłach budynków. Jeżeli dysponujemy odpowiednim budżetem i w planach mamy przestronny budynek, to projekty domów na skarpie wykorzystujące taki właśnie sposób budowy będą dla nas znakomitą opcją.

Wybierając odpowiedni projekt na pochyłą działkę, wcześniej zbadajmy grunt, aby uniknąć niespodziewanych trudności i dodatkowych kosztów.

Exit mobile version