Pojemniki do przechowywania cieczy

Bezpieczne przechowywanie i transportowanie towarów, zwłaszcza tych niebezpiecznych, stanowi ogromne wyzwanie. Aby zminimalizować ryzyko wycieku substancji płynnych, warto skorzystać z pojemników IBC (Intermediate Bulk Container) lub dedykowanych pojemników na ciecze. Te nowoczesne zbiorniki są odporne na działanie substancji chemicznych i chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ważne jest odpowiednie dopasowanie produktu do rodzaju płynnej substancji. Oto kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę podczas zakupu kontenerów i pojemników.

Czym są kontenery IBC i pojemniki na ciecze?

Kontenery IBC to szczelnie zamknięte pojemniki, przeznaczone do przechowywania zarówno neutralnych, jak i niebezpiecznych cieczy, w tym substancji łatwopalnych. Mogą to być woda, kwasy lub różne rodzaje chemikaliów. Wykorzystywany do ich produkcji polietylen jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i działanie szkodliwych substancji. Dzięki temu umożliwia zarówno przechowywanie, jak i bezpieczny transport cieczy. Pojemniki IBC są idealnym rozwiązaniem do przewozu cieczy, zwłaszcza niebezpiecznych, dla których opracowano dedykowane zabezpieczenia. Wykonane z wysokiej gęstości polietylenu wewnętrzne zbiorniki umożliwiają transport i przechowywanie różnych substancji, takich jak środki spożywcze czy kosmetyki. Mogą również służyć do przechowywania alkoholi, dlatego sprawdzają się w miejscach, gdzie procesy produkcyjne wymagają wykorzystania tego rodzaju cieczy.

Zewnętrzna warstwa kontenerów jest spawana z ocynkowanej konstrukcji. Pojemniki umieszcza się na plastikowych paletach, tworząc solidne i łatwe do obsługi i czyszczenia struktury. Konstrukcja pojemników IBC pozwala na ich układanie w stosy podczas przechowywania. Zarówno pojemniki na ciecze, jak i kontenery IBC występują w różnych rozmiarach, posiadają niezbędne certyfikaty i oznaczenia. Pojemniki przeznaczone do transportu niebezpiecznych substancji ciekłych spełniają restrykcyjne międzynarodowe normy. Wybór odpowiedniego kontenera IBC lub pojemnika zależy od rodzaju cieczy, która ma być umieszczona w takim zbiorniku. Ze względu na ich wysoką funkcjonalność znajdują one zastosowanie w wielu branżach i gałęziach przemysłu.

Zastosowanie kontenerów IBC i pojemników na ciecze

Odpowiednio przygotowane kontenery IBC i pojemniki na ciecze mogą służyć do przechowywania różnych produktów, w tym artykułów spożywczych, dlatego doskonale sprawdzają się w branży spożywczej. Mogą również być wykorzystywane do przechowywania środków dezynfekcyjnych, które są niezbędne w szpitalach i innych placówkach medycznych. Kontenery i pojemniki są potrzebne w niemal każdej branży, która używa alkoholi w procesach produkcyjnych, na przykład w branży kosmetycznej. Dużą zaletą tych zbiorników jest ich ergonomiczny kształt, który umożliwia układanie ich jeden na drugim, ułatwiając przechowywanie.

Jak wybrać odpowiedni kontener IBC?

Wybierając kontener IBC należy rozważyć rodzaj i ilość płynów, które będą w nim przechowywane. Ta zasada dotyczy wszystkich pojemników na ciecze. W przypadku przewozu niebezpiecznych substancji konieczne jest przestrzeganie rygorystycznych norm. Ważne jest również rozważenie sposobu przechowywania kontenerów w magazynach, możliwości rozmieszczenia i transportu. To również wpływa na wybór odpowiedniej pojemności – wyjaśnia Mirosław Stańczyk, ekspert firmy EMPORO. Właściwy wybór pojemnika na ciecze stanowi podstawę bezpieczeństwa w wielu branżach. Kontenery IBC różnią się głównie pojemnością, pod względem formy i materiałów użytych do produkcji nie ma dużych różnic. Istnieje szeroki zakres dostępnych pojemników na ciecze, od 300 do 1000 litrów. Większość z nich ma neutralne zastosowanie, ale istnieją także dedykowane pojemniki dla alkoholi, olejów, artykułów spożywczych czy wody deszczowej. Pojemniki są dodatkowo zabezpieczane metalowymi konstrukcjami i umieszczane na dedykowanych paletach.

Przedstawiliśmy tylko niektóre zastosowania zarówno kontenerów na ciecze, jak i pojemników IBC. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie, dlatego zachęcamy do zapoznania się z możliwościami i przemyślanym wyborem odpowiedniego zbiornika, co pozwoli uniknąć problemów związanych z bezpieczeństwem.

Źródło: agencja pr Run The Brand

Exit mobile version