Nie zawsze jesteśmy w stanie nadążyć za naszymi pociechami. Zwłaszcza że tak szybko rosną. Nim się obejrzymy, nasz mały człowiek zaczyna wkraczać w dorosłość. To czas wielu zmian, również jeśli chodzi o wystrój pokoju.
Zadanie do pracy w grupie
O ile do tego czasu mogliśmy kierować się naszymi upodobaniami, teraz najwyższa pora przekazać pałeczkę nastolatkowi. To właśnie kiedy mamy naście lat kształtuje się w nas poczucie estetyki i własny styl. Dodatkowo aranżowana przestrzeń powinna być dobrze zorganizowana, tak, żeby nie zabrakło w niej miejsca na sen, naukę, czy wizytę znajomych ze szkolnej ławki. Połączmy więc siły, biorąc odpowiedzialność za techniczną stronę, ale i pozwalając nastolatkowi sprawdzić się na stanowisku dyrektora artystycznego metamorfozy.
Uniwersalnie i na czasie
Wiemy, że bycie na czasie zajmuje wysokie miejsce w nastoletniej hierarchii wartości, ale wiemy też, że trendy lubią się zmieniać. Styl skandynawski dobrze te zmiany trendów znosi, przy czym cechuje go nie tylko wyjątkowa estetyka, ale i wysoka funkcjonalność. Stanowi dobrą bazę aranżacyjną, pasującą do wielu dodatków. Pamiętajmy, że uniwersalny charakter wcale nie musi wykluczać się z dominującymi trendami.
Postawmy na meble, które będą dorastać razem z ich użytkownikiem. Sofa rozkładana młodzieżowa czy mały narożnik w prostym, ponadczasowym stylu to idealny sposób na stworzenie strefy wypoczynku w dzień i w nocy, zarówno dla nastolatka, jak i jego gości.
Dobrym rozwiązaniem będzie także łóżko jednoosobowe młodzieżowe. Sen jest dla młodego człowieka bardzo ważny, dlatego warto wybrać dobrej jakości materac. Do tego wzorzysta pościel, kilka kolorowych poduszek i wnętrze nabiera wyjątkowego charakteru.
Pomieszczenie do zadań specjalnych
Pokój nastolatka to strefa rządząca się swoimi prawami. Aby ułatwić mu dobrą organizację należy także zadbać o odpowiednio zagospodarowane miejsce przechowywania. Szafa młodzieżowa to w tym przypadku strzał w dziesiątkę. Schludny, dobrze dobrany do ilości posiadanych rzeczy mebel potrafi zachęcić do utrzymania porządku, nawet na etapie rozwoju, na którym porządek raczej nie znajduje się na liście priorytetów.
Warto pomyśleć też nad wykorzystaniem wysokości pomieszczenia. Wąski, ale wysoki regał na książki to idealny przepis na pomieszczenie całej papierowej skarbnicy wiedzy, w tym szkolnych lektur, czy poradników dotyczących obszaru zainteresowań nastolatka.
Strefa komfortu
Dobrym sposobem na stworzenie dynamicznej przestrzeni twórczej, zmieniającej się razem z zainteresowaniami jest pomalowanie jednej ze ścian magnetyczną farbą do tablic. Jako mniej inwazyjna forma sprawdzi się również nieśmiertelna tablica korkowa. Łatwo umieścić na niej zdjęcia, rysunki, czy też zapisać rzeczy, które mamy do zrobienia. Zarówno świetna ozdoba, jak i narzędzie do zarządzania czasem.
Ważne jest, żeby nastolatek miał swoją małą przestrzeń, w której czuje się komfortowo. Własny wkład w projektowanie sprawia, że bardziej cenimy uzyskany efekt. Warto więc na wstępie porozmawiać o stylu, który trafia w gusta młodego właściciela pokoju, ułożyć plan zgodny z naszymi możliwościami i razem stworzyć wnętrze idealne.