Pompa ciepła czy kolektory słoneczne do przygotowania c.w.u.?

pompa ciepła cww

Podgrzewanie ciepłej wody użytkowej to proces, który towarzyszy nam przez cały rok. W przeciwieństwie do ogrzewania domu, zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową praktycznie nie zmienia się z porami roku. Rozwój technologiczny pozwolił na opracowanie ekologicznych i tanich sposobów na przygotowanie c.w.u., mowa tu o odnawialnych źródłach ciepła, takich jak kolektory słoneczne i pompy ciepła. Systemy te mogą być używane jako alternatywy lub jako instalacje współdziałające. 

Które rozwiązanie wybrać do standardowego domu jednorodzinnego? Poniżej postaramy się wyjaśnić podstawowe różnice oraz przedstawić zalety obu wariantów. W porównaniu pompy ciepła i kolektorów słonecznych zastosujemy kryteria, którymi najczęściej kierują się konsumenci.

Koszty zakupu i eksploatacji pompy ciepła oraz kolektorów słonecznych

Pod względem kosztów inwestycyjnych, zdecydowanie lepiej wypada pompa ciepła. Oczywiście jej ostateczna cena zależy od dobranej mocy i producenta urządzenia, ale w skrajnych przypadkach jesteśmy w stanie kupić pompę ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej prawie dwukrotnie taniej niż system oparty na kolektorach słonecznych.

W przypadku kosztów eksploatacyjnych wygląda to odwrotnie. Kolektory słoneczne wymagają jedynie zasilenia sterownika i pompy. Pompa ciepła to bardziej złożone urządzenie, które wymaga większej ilości energii elektrycznej (m.in. do zasilenia sprężarki). Przekłada się to bezpośrednio na to jakie koszty ponosimy ogrzewając wodę użytkową.

Obsługa urządzeń

Zarówno pompa ciepła jak i kolektory słoneczne to urządzenia bezobsługowe. W pełni zautomatyzowana praca pozwala również użytkownikom na kontrolę procesu z poziomu urządzeń mobilnych.

Warto wziąć po uwagę fakt, że instalacja solarna działa przez cały czas i nie możemy jej nagle wyłączyć. Często wiąże się to z koniecznością chłodzenia zbiornika (np. w postaci intensywniejszego używania wody) podczas upalnego lata.

Okres pracy

Okres pracy to aspekt, w którym zdecydowanie przeważa pompa ciepła. Może ona działać przez cały rok, nawet w sezonie zimowym. Co prawda, praca pompy ciepła przy mocno ujemnych temperaturach wiąże się z nieznacznym spadkiem sprawności, ale mimo to można nadal efektywnie i tanio ogrzać wodę użytkową.

Kolektory słoneczne będą działać tylko w warunkach dostatecznego nasłonecznienia. Co to oznacza? Zimą, szansę na przygotowanie ciepłej wody użytkowej są dużo mniejsze.

Ekologia

Zarówno kolektory słoneczne jak i pompy ciepła to odnawialne źródła energii. Charakteryzują się minimalnym śladem węglowym i doskonale uzupełniają koncepcję domów energooszczędnych i pasywnych.

Co wybrać do przygotowania c.w.u. – pompę ciepła czy kolektory słoneczne? 

Jak widać, powyższa analiza wskazuje na to, że nieco bardziej korzystnym rozwiązaniem jest inwestycja w pompę ciepła. Kolejnym argumentem potwierdzającym takie założenie jest również znacznie prostszy montaż (kolektory słoneczne wymagają wygospodarowania wolnej przestrzeni na dachu lub w ogrodzie). Warto jednak pamiętać, że dobór odpowiedniego rozwiązania jest głównie uzależniony od własnych potrzeb i preferencji. Szukając sposobu na niskie, comiesięczne opłaty związane z opłatami za przygotowanie c.w.u. wybierzmy kolektory słoneczne. Jeśli szukamy sposobu na zapewnienie sobie efektywnego źródła ciepła przez cały rok, pompa ciepła będzie lepszym rozwiązaniem.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z internetowy sklep instalacyjno – hydrauliczny SWATT, oferujący m.in. bogaty asortyment urządzeń grzewczych w tym pompy ciepła, systemy solarne oraz kotły na paliwo stałe w korzystnych cenach.

Exit mobile version