Porównanie sprężarek tłokowych i śrubowych: która opcja jest najlepsza dla Twojej firmy?

house renovation concept, construction worker breaks the old plaster of the wall with pneumatic air hammer chisel, regulates the airflow of the compressor

Sprężone powietrze jest niezbędne w wielu rodzajach działalności – od warsztatów samochodowych, przez place budowy, aż po zakłady przemysłowe z różnych branż. Do zastosowań profesjonalnych najczęściej wykorzystuje się sprężarki śrubowe i tłokowe. Czym wyróżniają się oba te rodzaje kompresorów? Podpowiadamy, jaka sprężarka – tłokowa czy śrubowa – sprawdzi się lepiej w zależności od potrzeb firmy.

Sprężarki tłokowe: najważniejsze wady i zalety

Sprężarki tłokowe zmniejszają objętość i podnoszą ciśnienie powietrza poprzez ruch posuwisty tłoka poruszanego przez specjalny korbowód. Chociaż jest to najstarsza technologia sprężania powietrza, ciągle ma wiele zalet takich jak:

Sprężarki tłokowe występują przy tym zarówno w wersjach zasilanych prądem o napięciu 230V, jak i wymagających 400V. Główne wady tych kompresorów to natomiast:

Jakie są mocne i słabsze strony sprężarek śrubowych?

W sprężarkach śrubowych kluczowy jest cykliczny ruch dwóch śrub. Jest on skoordynowany tak, że powietrze dostaje się w przestrzeń pomiędzy śrubami, która zostaje następnie ograniczona, co powoduje sprężenie powietrza. W większości przypadków sprężarki te wymagają zasilnia 400V.

Kompresory śrubowe mogą pracować w trybie ciągłym, co zwiększa ich wydajność i sprawia, że mogą być intensywniej wykorzystywane, także w zakładach przemysłowych z pracą zmianową. Wyróżniają się też cichszym działaniem (zwykle około 60 dB), znacznie dłuższą żywotnością oraz mogą mieć wyższe ciśnienie robocze niż kompresory tłokowe.

Z drugiej strony są droższe w zakupie i eksploatacji. Koszty będą szczególnie wysokie, jeśli moc i wydajność sprężarki będą zbyt duże w stosunku do zapotrzebowania, a sprzęt będzie wykorzystywany nieregularnie.

Sprężarka tłokowa czy śrubowa – którą wybrać i o czym jeszcze warto pamiętać?

Sprężarki tłokowe znajdują zastosowanie na przykład w niewielkich warsztatach ślusarskich, lakierniczych czy w serwisach ogumienia. Zwykle są lepszym rozwiązaniem w mniejszych zakładach, w których:

Sprężarki śrubowe to z kolei lepszy wybór między innymi w przypadku bardziej wymagających placów budowy lub większych zakładów przemysłowych z różnych branż (np. maszynowej, elektronicznej, morskiej, lotniczej, spożywczej i farmaceutycznej). Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie:

Bez względu na to, czy wybór ostatecznie padnie na sprężarkę tłokową, czy śrubową, bardzo ekonomicznym rozwiązaniem będzie kompresor z rynku wtórnego. Szeroki wybór używanych sprężarek można znaleźć w serwisie Mascus na stronie https://www.mascus.pl/budownictwo/sprezarki.

Warto też pamiętać, że do pracy w gabinetach dentystycznych i medycznych oraz w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym konieczne jest wykorzystanie sprężarek bezolejowych. Jeśli jakość sprężonego powietrza nie jest kluczowa, tańszym rozwiązaniem będzie z kolei kompresor olejowy, ewentualnie z osuszaczem ziębniczym, który pozwala pozbyć się resztek oleju.

Exit mobile version