Właściwości antybakteryjne, antypoślizgowe czy powstrzymujące gromadzenie się wilgoci, to pożądane cechy dla podłogi w domu. Jeśli dodać do tego łatwość w czyszczeniu i dużą odporność na uszkodzenia i zarysowania, otrzyma się bardzo funkcjonalną posadzkę, która jest niejako spełnieniem marzeń każdego projektanta wnętrz. Oczywiście wszystko jest kwestią gustu i budżetu, ale warto rozważyć systemy żywiczne, które wpisują się w powyższą charakterystykę.
Posadzka, która sprawdzi się równie dobrze w kuchni, w łazience w przedpokoju, w garażu, czy nawet… na dachu? Brzmi jak coś mocno abstrakcyjnego, w końcu każda z wyżej wymienionych przestrzeni ma swoją specyfikę i wymaga nieco innej podłogi, nawet nie ze względów funkcjonalnych, ale estetycznych. Goły beton nie będzie niczym zdrożnym w garażu, ale raczej nie jest pożądany w łazience. I odwrotnie, kafelki będą się pięknie prezentować przy armaturze, ale samochodem rozjechalibyśmy je w pył. Tymczasem istnieje materiał, który nie tylko jest niezwykle wytrzymały, ale również – dzięki sporym możliwościom aranżacyjnym – odpowiedni do różnego rodzaju pomieszczeń. Jest nim żywica, a konkretniej – żywica epoksydowa bądź poliuretanowa. Posadzka żywiczna w domu to gwarancja bezpieczeństwa i długoletniej przydatności. Dlaczego?
Posadzka żywiczna w domu – funkcjonalność i estetyka
Utwardzona posadzka, która utrzyma wielotonowe obciążenie? A może błyszcząca, biała posadzka, która odbija światło i optycznie powiększa pomieszczenie? Kolorowa mozaika czyniąca przedpokój niepowtarzalnym pomieszczeniem wprowadzającym do domu? Posadzki żywiczne do domu jednorodzinnego sprawdzą się świetnie, bowiem mogą mieć rozmaite odsłony! Wszystko przez to, że są:
- Odporne na uszkodzenia mechaniczne – w tym upadki ciężkich przedmiotów i zarysowania,
- Wodoodporne i chemoodporne – dzięki czemu w łatwy sposób można je wyczyścić, a nawet intensywne środki chemiczne nie wpłyną na nie negatywnie,
- Bezspoinowe – dzięki czemu pod podłogą i w fugach nie zbiera się wilgoć,
- Antyelektrostatyczne – nie przyciągają pyłów, sierści i kurzu, co jest istotne nie tylko dla alergików,
Do tego, w przypadku posadzek z żywicy poliuretanowej, odporne na temperatury (od -20 do 70 stopni Celsjusza) i promienie UV, dzięki czemu mogą być instalowane na zewnątrz. Podłoga żywiczna na balkon czy taras dobrze się sprawdzi – nawet na dachu będzie świetnym rozwiązaniem, bo nadaje się do hydroizolacji.
Posadzki żywiczne wykończone w zależności od potrzeb
Mnogość rozwiązań aranżacyjnych w przypadku posadzek żywicznych jest na tyle duża, że sprawdzą się w pomieszczeniach czysto użytkowych, jak i w przestrzeniach wymagających estetycznego akcentu. Jeśli chodzi o kolor, to posadzki żywiczne można zabarwić w bardzo łatwy sposób, a potem nadać matowy bądź błyszczący efekt – dodatkowe właściwości antypoślizgowe przydadzą się choćby w kuchni. Rozwiązań jest sporo, a najważniejszy jest tak naprawdę dobór materiałów, bo to ich jakości zależy przydatność samej posadzki. Liczy się również sposób wykonania.
Posadzki żywiczne – Warszawa i cała Polska
Jeśli chodzi o posadzki żywiczne, Mazowieckie mieści siedzibę firmy Techniart – wiodącego producenta wysokiej jakości żywic poliuretanowych i epoksydowych, jak również kruszyw naturalnych. Zajmuje się nie tylko sprzedażą jakościowych produktów niezbędnych do wykonywania posadzek, ale również samym montażem systemów podłogowych w całym kraju. Choć posadzkę z żywicy można wykonać samemu, to przy większym metrażu skorzystanie z usług zewnętrznych fachowców jest bardziej korzystnym rozwiązaniem, gdyż mamy pewność, że posadzka jest zainstalowana prawidłowo i będzie spełniać swoje zadanie przez lata. Podłoga żywiczna może być bowiem eksploatowana nawet dekadę bez potrzeby nadmiernej pielęgnacji! Nawet w przypadku, kiedy pojawią się jakieś ubytki, nie ma potrzeby zrywania całej posadzki – wystarczy nanieść nową, wierzchnią warstwę.