Pożyczka na budowę domu – na co zwrócić uwagę, aby wybrać korzystnie

pozyczka-na-budowe-domunna co zwrócić uwagę

Kredyt na budowę domu to zobowiązanie, które wiąże klienta i wybrany bank na wiele lat. Nie warto więc iść na skróty. Zanim podpiszesz umowę i weźmiesz kredyt na wymarzony, długo wyczekiwany dom, sprawdź, o czym należy pamiętać podczas wyboru najkorzystniejszej oferty danego banku! W dzisiejszym artykule podpowiemy, co wpływa na zdolność kredytową, jakie ma znaczenie niska rata i dlaczego oszczędności są istotnym elementem każdego kredytu!

Kredytowe obowiązkowe – czyli o czym należy pamiętać, zanim wybierzesz odpowiedni bank!

Myślisz o kredycie na budowę domu? Na długo przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego banku musisz zadbać o podstawowe kwestie.

Pierwsza z nich to zgromadzenie tzw. minimalnego wkładu własnego. Jeszcze kilka lat temu, banki oferowały możliwość zaciągnięcia całościowego kredytu na 100% wartości danej nieruchomości. Niektóre z ofert proponują dodatkowe zabezpieczenie w postaci ubezpieczenia, aczkolwiek bez względu na wszystko klient z własnych oszczędności musi wnieść przynajmniej 1/10 wartości budowanej nieruchomości.

Druga kwestia związana jest ze zdolnością kredytową klienta, która powinna znajdować się na interesującym poziomie. Co to oznacza – interesujący? Każdy bank indywidualnie wyznacza poziom atrakcyjności danego klienta, a raczej jego zdolności kredytowej. Bierze pod uwagę możliwości kredytobiorcy związane z terminową spłatą zobowiązania oraz dokładnie określa maksymalną kwotę pożyczki, jakiej może udzielić zainteresowanemu.

Wybór odpowiedniego kredytu – o czym należy pamiętać?

Podczas wyboru odpowiedniej pożyczki należy zwrócić uwagę na oprocentowanie. Odsetki to podstawowy koszt kredytu. Zgodnie z wcześniej podpisanym zobowiązaniem, należą się one bankowi za to, że umożliwił klientowi korzystanie ze środków udzielonych przez tę instytucję. Pożyczka na budowę domu składa się z dwóch elementów – stawki WIBOR (stawka oprocentowania) i marży banku. O ile na pierwszy aspekt klient nie ma wpływu, o tyle już marżę instytucji może wybrać samodzielnie. Warto więc, aby kredyt hipoteczny miał ją jak najniższą. Bardzo często bywa tak, iż banki proponują obniżkę w ramach tzw. sprzedaży wiązanej, czyli za skorzystanie z innych produktów oferowanych przez instytucję.

Prowizja to kolejny aspekt, na który należy zwrócić uwagę. To opłata pobierana przez bank za udzielenie pożyczki, która liczona jest od samej kwoty kredytu. Inny element składowy to ubezpieczenie pomostowe, czyli zabezpieczenie wyznaczone przez daną instytucję do czasu wpisu hipoteki na rzecz banku do księgi wieczystej. Jeśli są wymagane i określone przez bank, inne składowe łącznego kosztu kredytu mogą obejmować dodatkowe opłaty, ubezpieczenia i prowizje określone w umowie. Dobrym pomysłem przed zaciągnięciem pożyczki jest porównanie ofert poprzez porównywarkę np.  na stronie pozyczka-ratalna.pl lub https://ratkomat.pl/dla-firm

Pamiętaj, aby nie podejmować decyzji pochopnie! Pragniesz zbudować dom, dlatego też weź pożyczkę z banku, który zadba o Twoje finansowe bezpieczeństwo.

Exit mobile version