Praca stolarza – charakterystyka, zarobki, wykorzystywane narzędzia

praca stolarza

Stolarz to jedna z tych profesji, które mimo pesymistycznych prognoz przetrwały technologiczną rewolucję. Dziś ten zawód ma się coraz lepiej, a na jego przedstawicieli czeka coraz więcej pracy.

Wraz z pojawieniem się maszyn do automatycznej obróbki drewna wielu wieściło koniec tradycyjnego stolarstwa. Okazało się jednak, że rzemieślniczy etos nie tylko poradził sobie w starciu z nowoczesną technologią, ale też doczekał się renesansu popularności. Nic w tym dziwnego, bo przedmioty wykonane przez stolarza mają coś, czego brakuje przemysłowym produktom – duszę.

Popularność stolarstwa zatacza coraz szersze kręgi i dociera także do domowych, amatorskich warsztatów. Satysfakcja z samodzielnego wykonania mebla lub dodatku jest ogromna, a zadanie to ułatwiają łatwo dostępne narzędzia i elektronarzędzia umożliwiające szlifowanie i inną obróbkę drewna. Znajdziemy je nawet w marketach, a przy zakupie możemy liczyć także na fachowe porady odnośnie ich użytkowania. Informacje tego typu dostępne są też na blogach sklepów.

Domowe majsterkowanie może być zresztą wstępem do zajęcia się stolarstwem na poważnie. Tym bardziej, że zapotrzebowanie na usługi stolarzy nie zniknie tak długo, jak tylko w naszych domach znajdować się będą przedmioty wykonane z drewna. Na jakie jednak zarobki można liczyć w tym zawodzie? Gdzie szukać pracy jako stolarz?

 Co robi stolarz? 

Zawód stolarza jest często mylony z cieślą. Tymczasem obie profesje łączy właściwie tylko to, że ich przedstawiciele zajmują się pracą w drewnie. Cieślowie koncentrują się na wykonywaniu elementów konstrukcji domów – szalunków czy więźby. Stolarze zaś produkują przedmioty codziennego użytku, meble, podłogi lub – w przypadku stolarki otworowej – drzwi i okna.

By zostać dyplomowanym stolarzem, należy ukończyć szkołę zawodową (z tytułem wykwalifikowanego robotnika) lub technikum (technik). Potem, po spełnieniu określonych warunków, można przystąpić do egzaminu czeladniczego, a następnie – mistrzowskiego. Każdy kolejny tytuł zawodowy zwiększa szanse na otrzymanie dobrze płatnej posady.

 Narzędzia stolarskie – Jakie narzędzia wykorzystuje stolarz? 

Stolarz w swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi, które ułatwiają mu obróbkę drewna i sprawiają, że z ich pomocą kawałek drewna zmienia się w prawdziwe dzieło. Są to m.in: papiery ścierne, piły, młotki, ściski i przede wszystkim szlifierki. Te ostatnie dzielą się na kilka rodzajów: oscylacyjne, mimośrodowe czy taśmowe. Więcej o tym, którą z nich wybrać do konkretnego typu pracy nad drewnem i jakie narzędzia dobierać do szlifowania znajdziecie tutaj: https://www.jula.pl/porady/szlifowanie-drewna-jaka-szlifierke-i-papier-scierny-do-drewna-wybrac/

 Stolarstwo meblowe i stolarstwo artystyczne 

Najpopularniejsza dziedzina to stolarstwo meblowe. Obecnie ta profesja przeżywa swój renesans, a sami stolarze meblowi poza produkcją nowych stołów, szaf czy łóżek, zajmują się także renowacją starych egzemplarzy. To wynik mody na design z lat 60 i 70 oraz zapotrzebowania na odrestaurowane meble z tego okresu.

Specyficzna gałąź tego rzemiosła to stolarstwo artystyczne. Fachowcy, którzy się w niej specjalizują mogą liczyć na najlepsze warunki zatrudnienia. Taka działalność wymaga nie tylko umiejętności obsługi narzędzi i znajomości specyfiki drewna, ale też artystycznego zmysłu i rzeźbiarskiego zacięcia.

 Stolarz – zarobki 

Praca na stolarzy czeka zakładach produkujących meble, okna i drzwi, podłogi oraz akcesoria drewniane. Angaż znajdą też w ekipach budowlanych oraz sklepach meblowych, gdzie ich zadaniem jest montaż mebli dla klientów. Poza tym stolarz może otworzyć zakład i zacząć działalność na własny rachunek.

Średnie wynagrodzenie stolarzy w styczniu 2018 wyniosło 2748 złotych. 25 procent specjalistów zarabia powyżej 3495 złotych. Wysokość pensji zależy od wielu czynników. W największym stopniu wpływają na nią doświadczenie i wykształcenie pracownika, wielkość i obroty firmy oraz region, w którym pracuje. Zarobki stolarza pracującego we własnym zakładzie są zaś nieco bardziej zróżnicowane. Najlepsi fachowcy mogą wypracować nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznych obrotów.

Exit mobile version