Pracujesz w hałasie? Sprawdź, co może Ci grozić!

Jak wykazują statystyki, bardzo wielu pracowników na całym świecie narażonych jest na pracę w nadmiernym hałasie. Również w Polsce mamy bardzo wysoki odsetek takich ludzi, którzy każdego dnia przebywają w miejscu, gdzie natężenie hałasu często przekracza 80 dB. Praca przy tej normie jest dopuszczalna tylko pod warunkiem robienia sobie przerw i nie przebywanie w miejscu pracy dłużej niż 8 godzin.

Nie da się zaprzeczyć, że hałas ma zdecydowanie szkodliwy wpływ na cały organizm człowieka i może powodować zmęczenie, podwyższenie ciśnienia czy zawroty głowy. Właśnie z tego względu tak istotne jest przestrzeganie zasad BHP, które dokładnie opisują kto może oraz ile czasu przebywać w hałasie.

 Co musi zapewnić pracodawca? 

Aby praca przebiegała w sposób, jak najbardziej bezpieczny dla zdrowia pracownika, pracodawca powinien:

To oczywiście bardzo mocne uproszczenie, jednakże należy sobie przede wszystkim zdawać sprawę z tego, jak mocno szkodliwy jest duży hałas i w razie potrzeb starać się maksymalnie od niego odizolować pracowników. W przeciwnym razie, kiedy dany zakład pracy zostanie skontrolowany przez Państwową Inspekcję Pracy można spodziewać się bardzo wysokich kar finansowych nałożonych na właściciela firmy.

 Czy nauszniki pomagają? 

O ile są dobrej jakości, to zdecydowanie są w stanie zapewnić tłumienie na odpowiednim poziomie. Na rynku obecnie są dostępne różne rozwiązania, dlatego też warto jest zainteresować się ofertami sklepów z akcesoriami BHP, które mają za zadanie ograniczanie hałasu (np. nauszniki 3m) . Z pewnością wyjdzie to na zdrowie pracownikom i poprawi ich skuteczność w pracy.

Takie nauszniki wyposażone są przeważnie w duże i wygodne poduszki, które zawierają specjalistyczne wypełnienie, gwarantujące nieprzenikanie hałaśliwych dźwięków.

 Jaki hałas jest najbardziej szkodliwy? 

W miejscu, gdzie natężenie hałasu wynosi w granicach 80 – 90 dB można pracować pod warunkiem robienia sobie przerw i nie dłużej niż 8 godzin w ciągu doby. Zdecydowanie najgorsza jest ekspozycja na hałas i częstotliwości około 140 dB, bowiem wtedy może już dochodzić do trwałego uszkodzenia słuchu oraz ogólne szkody w organizmie. Już przy hałasie rzędu 100 dB pojawia się niezbyt przyjemne uczucie wibrowania wewnętrznego.

Dłuższa ekspozycja powoduje powstawanie zaburzeń równowagi, nadmierne zmęczenie i bezsenność.

Exit mobile version