Prawidłowy dobór szelek bezpieczeństwa

Praca na wysokości wiąże się z ryzykiem, dlatego niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie. Jedną z asekuracji, jaką trzeba zastosować są szelki bezpieczeństwa. Jak je prawidłowo dobrać?

Według postanowień PN-EN 363 jedynym zabezpieczeniem chroniącym przed upadkiem z wysokości są szelki bezpieczeństwa. Ich zadaniem jest rozłożenie sił działających na człowieka podczas spadania oraz nadanie ciału odpowiedniej pozycji podczas spadania, a także po nim. Pasy ustalają także pozycję pracownika w trakcie wykonywanych prac oraz ograniczają jego przemieszczanie się. Osoba ubrana w szelki musi być połączona z punktem konstrukcji stałej.

 Dobór szelek 

Szelki bezpieczeństwa występują w różnych wersjach. Prawidłowy dobór uzależniony jest od rodzaju i charakteru wykonywanej pracy. Jednak bez względu na to wszystkie powinny być wytrzymałe, odporne na obciążenie kinetyczne i statyczne, wyposażone w pasy udowe oraz barkowe, siodełko. Szelki dobieramy do typu pracy, ale też transportu na wymaganą wysokość. Gdy naszym celem jest zabezpieczenie pracownika przed upadkiem najlepsza będzie uprząż jedno- lub dwupunktowa (zaczep na grzbiecie lub na grzbiecie i mostku). Jeśli wymagane są wolne ręce warto zastosować szelki dwupunktowe z dodatkowym zabezpieczeniem bocznym na wysokości pasa, które łączy się z liną pozycjonującą. W przypadku specjalnych prac w zawieszeniu dodatkowo stosuje się mocowanie na środku pasa biodrowego. Wybierając prawidłowe szelki bezpieczeństwa należy wziąć pod uwagę także długość i częstotliwość ich używania oraz warunki pracy. Korzystanie z szelek wysokiej jakości przez kilka godzin dziennie zapewni bezpieczeństwo i opóźni ich zbyt szybką eksploatację. Pamiętajmy, że w przypadku prac typu lutowanie lub spawanie sprzęt chroniący musi być odpowiednio dostosowany do wysokich temperatur, aby nie uległ uszkodzeniu, a tym samym mógł spełniać swoją funkcję ochronną. Szelki powinny być wykonane z materiałów niepalnych lub osłonięte odzieżą chroniącą przed wysoką temperaturą. Wszelkie materiały zabezpieczające muszą posiadać certyfikaty bezpieczeństwa oraz odpowiadać normom europejskim, czyli sprawdzamy m.in. zgodność z certyfikatem ISO 9001, normą EN 361 oraz przeprowadzone testy wytrzymałościowe. Więcej informacji o specjalistycznym sprzęcie ochronnym można znaleźć na stronie bhpsklep24.pl.

Exit mobile version