Projekt domu parterowego czy z użytkowym poddaszem?

Własny, wygodny dom jest marzeniem każdej rodziny …

Jeśli mamy odpowiednią ilość funduszy, by zacząć nadawać marzeniom realne kształty, to należy dobrze przemyśleć wszelkie rozwiązania, które chcemy zastosować w domu.

Jedną z decyzji, którą trzeba starannie przemyśleć powinna być kwestia projektu – czy będzie to dom parterowy czy z użytkowym poddaszem.

[dropshadowbox align=”none” effect=”raised” width=”620px” height=”” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]Dlaczego przeanalizowanie wszelkich plusów i minusów obu typów projektów jest tak istotne? I co należy wziąć pod uwagę?
To co może się wydawać praktyczne i korzystne dzisiaj, za kilka lat może całkowicie utrudniać nam komfortowe mieszkanie. Ponieważ najczęściej dom budujemy raz na całe życie, dobrze jest pomyśleć o takich kwestiach wcześniej.

W niektórych przypadkach możemy mieć z góry narzucone rozwiązania związane z wysokością budynku. Takie wymogi mogą być określone w warunkach zabudowy lub podjęcie takiej a nie innej decyzji może wymusić na nas wielkość działki.

Czasem warto też zwrócić uwagę na kubaturę domów, które będą sąsiadowały z naszym. Nie chcemy przecież wprowadzić kompletnej dysharmonii w zabudowie danego terenu.

Jeśli wzięliśmy pod uwagę wszelkie ograniczenia i okazuje się, że mamy swobodę wyboru między projektem domu parterowego a projektem domu z użytkowym poddaszem, to możemy zasiąść w gronie rodziny i przedyskutować wady i zalety, biorąc pod uwagę również te bardzo perspektywiczne.
Pierwsza kwestia najczęściej dotyczy kosztów. Który dom jest tańszy w budowie i eksploatacji: parterowy czy z użytkowym poddaszem?  Przeanalizujmy:
DOM PARTEROWY – większa powierzchnia fundamentów i  dachu
DOM Z UŻYTKOWYM PODDASZEM – klatka schodowa, lane stropy, ocieplenie sufitu, okna połaciowe i lukarny
Porównując nakłady związane z realizacją obu projektów można śmiało powiedzieć, że koszty budowy domu parterowego i z poddaszem są bardzo zbliżone. Koszty eksploatacyjne będą natomiast większe w domu parterowym. Z uwagi na większą powierzchnię ścian zewnętrznych koszty ogrzewania domu mogą być wyższe nawet o 15%. Oczywiście wydatki te można zmniejszyć przez zastosowanie grubszego ocieplenia budynku.
Wybierając dom z poddaszem mamy możliwość dokonać wyraźnego podziału na strefę dzienną i nocną. Przykładem może być popularny projekt domu z poddaszem Opałek II N:


Grafika pochodzi ze strony http://www.dominanta.pl/

Całkowite oddzielenie sypialni od strefy, do której mają dostęp także goście, daje domownikom poczucie bezpieczeństwa i zapewnia atmosferę intymności. Poza tym łatwiej jest w takim domu dokonać zróżnicowania temperatur w zależności od przeznaczenia pomieszczeń. Co za tym idzie poprawia to komfort życia i wpływa na obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem.

Z kolei zlokalizowanie wszystkich pomieszczeń na parterze sprzyja lepszej komunikacji między domownikami, co umacnia więzi rodzinne. Rodzicom łatwiej jest sprawować kontrolę nad tym, jak ich dzieci spędzają czas wolny.

Warto także pomyśleć o przyszłości. Jakie rozwiązania będą praktyczne w przypadku pojawienia się w domu osoby w podeszłym wieku? A co wówczas, gdy któryś członek rodziny ulegnie wypadkowi, który ograniczy jego możliwości ruchowe? Codzienna wspinaczka po schodach prowadzących na poddasze może być dobrą formą ruchu, ale w tych dwóch przypadkach wspomnianych w pytaniach, schody mogą się okazać przeszkodą nie do pokonania. W takich sytuacjach dom parterowy okaże się lepszym rozwiązaniem. Oczywiście w domu parterowym z poddaszem można zawczasu zaradzić kłopotliwym sytuacjom w  przyszłości aranżując jedno pomieszczenie na parterze jako sypialnię.

Planując budowę domu mamy z pewnością swoje wyobrażenia dotyczące aranżacji wnętrza. Podpatrujemy rozwiązania prezentowane w różnych czasopismach czy portalach internetowych, a może będąc w gościach u znajomych zwracamy już większą uwagę na kolorystykę ścian czy układ mebli. Dom parterowy zapewnia praktycznie dowolną aranżację i umożliwia zastosowanie wymarzonych przez nas rozwiązań. Natomiast skosy w domu z poddaszem mogą się okazać znacznym ograniczeniem naszych planów zagospodarowania przestrzeni użytkowej. Z drugiej jednak strony pokój ze skosami jest bardzo atrakcyjny dla dzieci, dlatego sypialnia urządzona na poddaszu będzie z pewnością stanowić doskonałe miejsce zabaw dla naszych pociech. Projekt domu parterowego może także zawierać pewne rozwiązanie niedostępne dla projektu z użytkowym poddaszem, na przykład wyjście do ogrodu z kilku pomieszczeń, a nie tylko salonu, co ułatwia kontakt z przyrodą. Pewnym zastępnikiem!
może być zaprojektowanie w domu z poddaszem kilku balkonów.
Jak widać z powyższych rozważań zarówno dom parterowy, jak i dom z poddaszem mają swoje mocne strony. Który więc projekt będzie najlepszy dla naszej rodziny? To już zależy od osobistych potrzeb i preferencji domowników.

Exit mobile version