Projekty domów dwurodzinnych

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, zarówno pod względem organizacyjnym, jak i finansowym. Nie da się ukryć, że jest to długotrwały proces, w który warto zainwestować sprawdzone rozwiązania gwarantujące wysoką jakość mieszkania. Chcesz zaoszczędzić i zastanawiasz się, czy projekt domu dwurodzinnego to opcja dla ciebie? Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj zalety tego rodzaju zabudowy.

 Domy bliźniacze a dwurodzinne – różnice 

Na dom typu bliźniak decydują się najczęściej zaprzyjaźnione rodziny, które deklarują zbliżone potrzeby mieszkaniowe. Tego rodzaju zabudowa to dwa identyczne lub lustrzane segmenty. Jej podstawową zaletą jest możliwość zaoszczędzenia sporej gotówki, zarówno na etapie budowy, jak i w kosztach eksploatacji. Dodatkowym atutem jest fakt, że bezpośrednie sąsiedztwo wpływa na wzrost bezpieczeństwa posesji. Zbliżonym do bliźniaków rozwiązaniem mogą być domy dwurodzinne, które nie dzielą się na wyraźne segmenty. Przy tego typu projektach architekci uwzględniają osobne wejścia, jednak powierzchnia mieszkalna może się od siebie znacznie różnić. W przypadku domów dwurodzinnych wspólną część stanowi zazwyczaj kotłownia, garaż lub wiatrołap. Jest to idealne rozwiązania dla rodzin, które chcą żyć blisko siebie, jednak cenią sobie prywatność.

 Dom dwurodzinny – alternatywa dla „bliźniaka” 

Dom dwurodzinny może być domem dwupokoleniowym, ponieważ bardzo często zdarza się, że jest zamieszkiwany jednocześnie np. przez rodziców i dorosłe dzieci z własnymi rodzinami. Domy dwurodzinne powinny zapewniać poczucie bezpieczeństwa oraz zacieśnianie więzi rodzinnych. Aby tak się stało, projekt powinien uwzględniać przemyślany układ pomieszczeń, który zagwarantuje domowe ognisko każdemu członkowi rodziny – seniorom, rodzicom, jak i dorastającym dzieciom. Bardzo ważne jest rozdzielenie części prywatnej od gościnnej w taki sposób, aby każdy z domowników czuł się komfortowo, nawet podczas niezapowiedzianej wizyty gości.

 Popularne rozwiązania architektoniczne 

Każdy projekt domu dwurodzinnego jest obmyślony w taki sposób, aby jego użytkownicy mieli zagwarantowaną jak największą prywatność. Jest to idealne rozwiązanie dla młodych małżeństw, które chcą mieć blisko siebie rodziców lub dziadków, a także dla osób dojrzałych, które posiadają dorosłe dzieci, pragnące się usamodzielnić i prowadzić osobne gospodarstwo.
Mieszkanie w domu dwurodzinnym stwarza też możliwość otoczenia opieką na stare lata rodziców, przy zachowaniu komfortu i poczucia autonomii obu stron. Na rodzimym rynku wciąż najpopularniejsze jest budownictwo murowane, jednak biura projektowe oferują też projekty domów, które są wykonane w innych technologiach, zgodnie z obowiązującymi trendami.

Domy dwurodzinne to idealne rozwiązanie dla rodzin, które nie potrzebują takiego samego metrażu lub/i takiego samego układu funkcjonalnego, jak w przypadku obiektów bliźniaczych. Architekci proponują np.:
– domy z tzw. senioratką – z mniejszą dobudówką lub z częścią głównego obiektu, która ma osobne wejścia oraz samodzielny lokal z wszystkimi niezbędnymi pomieszczeniami (funkcjonalna propozycja dla osób, które chcą prowadzić przy domu swój własny biznes, np. biuro czy gabinet);
– domy piętrowe lub parterowe z użytkowym poddaszem – w takim przypadku wspólną częścią mieszkalną jest zazwyczaj klatka schodowa;
– domy piętrowe lub parterowe z użytkowym poddaszem – parter jest zagospodarowany na dwa odrębne mieszkania, z których jedno może być powiększone o pomieszczenia na wyższej kondygnacji.

 Projekty domów dwurodzinnych – gotowe czy indywidualne? 

Osoby, które mają w planie wybudować dom, mogą skorzystać z projektu gotowego, który można znaleźć na: http://www.archeton.pl/projekty-domow-dwurodzinnych lub wykonanego specjalnie na zamówienie. Oczywistą zaletą pierwszej z opcji, jest niewygórowana cena. Ponadto, adaptacja gotowego projektu zdejmuje z inwestorów konieczność podejmowania wielu ważnych decyzji. Katalogi gotowych projektów są obszerne, dzięki czemu każdy może znaleźć taki, który będzie najbliższy jego oczekiwaniom.
Przy wyborze gotowego projektu parametry techniczne mogą być w różnym stopniu modyfikowane, w zależności od warunków zabudowy oraz indywidualnych sugestii inwestora. Poprawki do projektu dotyczą najczęściej wymiarów obiektu, układu pomieszczeń, rozmieszczenia okien oraz spadku dachu. Warto jednak pamiętać, że typowe projekty są dostosowywane do oczekiwań jak najszerszego grona odbiorców. Jeżeli liczysz na oryginalne i nowatorskie rozwiązania architektoniczne, lepiej zdecyduj się na zakup projektu indywidualnego, który od początku do końca będzie opracowywany pod twoje wymagania i sugestie.

 Domy pasywne 

Wdrażanie nowoczesnych rozwiązań energooszczędnych na etapie projektu architektonicznego nie znajduje na razie w Polsce szerszego oddźwięku. Pomimo wzrostu świadomości w tym zakresie, decydują przede wszystkim możliwości finansowe inwestora. Z tego powodu wciąż niewielka grupa osób może pozwolić sobie także na budowę dwurodzinnych domów pasywnych, czyli takich, które nie wymagają praktycznie systemu ogrzewania. Warto w tym miejscu podkreślić, że najważniejszą cechą tego rodzaju technologii jest ograniczenie do minimum strat ciepła, przy jednoczesnym zwiększeniu naturalnych zysków energetycznych. W tym celu stosuje się rekuperację (odzysk ciepła w systemie wentylacji mechanicznej) ciepła pochodzącego z wewnętrznych źródeł.

Domy pasywne zgodnie z dyrektywami UE muszą spełniać szereg kryteriów, aby budynek był prosty i tani w eksploatacji. Decydując się na projekt takiego obiektu mieszkalnego należy zwrócić uwagę na:
ściany – z jak najlepszą izolacją termiczną (niski wskaźnik przenikania ciepła U);
okna – umożliwiające w jak najwyższym stopniu zatrzymanie we wnętrzach energii słońca;
konstrukcję domu – szczelna, pozbawiona miejsc, którymi ucieka ciepło oraz wykrapla się para wodna;
wentylację – ma pozwolić na efektywne odzyskiwanie ciepła (min. 75%).

grafika: archeton.pl

Exit mobile version