Samodzielne wędzenie wędlin jest zdecydowanie zdrowszym sposobem ich pozyskiwania niż kupowanie wędlin sklepowych. Wytworzone w ten sposób wyroby wędliniarskie są smaczniejsze, przygotowane zgodnie z gustem domowników. Prosta wędzarnia z beczki pozwala na bycie niezależnym od sklepów. Własna wędzarnia z beczki to najłatwiejszy i najtańszy sposób na domowe mięso. Warto wrócić do korzeni i odkryć smak, jakiego nie mają sklepowe wędliny.
Prosta wędzarnia z beczki -ukłon ku tradycji
Wędzenie to jedna z najstarszych metod przygotowywania i konserwowania żywności. W czasach kiedy nie było lodówek, wędzenie pozwalało na dłuższe przechowywanie żywności. Można wędzić wędliny, kiełbasy, ryby i sery. Do zbudowania prostej wędzarni z beczki potrzebujemy metalowej beczki i kawałka metalowej rury, przez którą dym może spływać z komina do wędzarni. Najlepiej zainstalować ją w ogrodzie, aby dym nie przeszkadzał członkom rodziny ani sąsiadom. Do przygotowania wędzarni z beczki wystarczy stara metalowa beczka: stalowa lub ocynkowana, ale nie pomalowana w środku. Może być nawet zardzewiała, ze złomu. Musi być czysta w środku – bez zanieczyszczeń chemicznych (resztki farby, bitumu, oleju), ponieważ po podgrzaniu wydzielają one lotne związki. Beczki do domowej wędzarni można kupić za kilka gorszy na złomowisku. Osoby, które wolą wersję luksusową mogą kupić beczki przystosowane do wędzenia, z uchwytami do przenoszenia, pokrywką i poprzeczkami do zawieszania mięsa.
Palenisko i poprzeczki
Poprzeczki do zawieszania mięsa lub sera mogą być wąskimi listwami drewnianymi, lub metalowymi prętami na beczce. W górnej części wnętrza umieszcza się listwy po stronie, na której spoczywają wieszaki z wędzonymi wyrobami. Palenisko można nabyć jako oddzielną metalową komorę z otworem na rurę dymną. Do przygotowania wędlin w prostej wędzarni w beczce potrzebny jest dym, ale nie ogień. W skład prostej wędzarni z beczki wchodzą:
- beczka
- rura
- komin
Wykonanie konstrukcji rozpoczynamy do wykopania niewielkiego dołka. Powinien mieć około o średnicy, czyli nieco mniejszej niż średnica beczki. Otwór musi umożliwiać przejście rury tworzącej przewód dymowy pod wędzarnią. Konieczny jest także wykop prosty o szerokości 30 – 40 cm i głębokości 20 – 30 cm, który musi być lekko nachylony w kierunku komory spalania. Można go obniżyć o 30 -40 cm, aby zainstalować gotowe palenisko lub umieścić kłody drewna.
W wykopie wkładamy metalową rurę będącą przewodem dymowym i łączymy komin z wędzarnią.
Naziemna wędzarnia
Prosta wędzarnia z beczki może być również konstrukcją naziemną. Beczka jest umieszczona na podwyższeniu na nóżkach wykonanych z betonu. Na dole przyspawana jest metalowa rura, która z drugiej strony jest połączona z piecem wykonanym z mniejszego metalowego zbiornika.
Drewno do wędzenia
Smak wędzonych wędlin zależy także od rodzaju drewna używanego do wędzenia. Stosuje się do tego celu drewno liściaste, np.: olchę, brzozę lub buk. Drewno owoców takich jak gruszka, wiśnia, śliwka wydziela bardzo aromatyczny dym i cieszy się ogromnym powodzeniem wśród osób wędzących różne rodzaje mięsa. Niektóre gatunki wędlin odymia się jeszcze jałowcem. W internecie znajdziemy mnóstwo przepisów na wędzone wędliny, ryby i sery.
Kilka ważnych reguł wędzenia
W prostej wędzarni z beczki palimy suchym drewnem, aby osiągnąć bardzo dużo żaru. Nie wolno dopuścić do powstania ognia. Gdy beczka jest nagrzana, zawieszamy produkty przeznaczone do wędzenia. Pierwszym etapem wędzenia jest osuszenie mięsa lub ryb gorącym dymem. Trwa to około 60 minut. Wędzarnia nie może być wtedy zamknięta. Temperatura dymu powinna wynosić około 50 stopni Celsjusza. Następnie przykrywamy beczkę pokrywą , grubym kocem, kilkoma warstwami grubej tkaniny do utrzymania gorącego dymu. Nad żarem umieszczamy mokre drewno, aby wytworzyć dużo dymu. Czas wędzenia uzależniony jest od rodzaju mięsa, kiełbasy czy sera, jego wielkości oraz efektu, jaki chcemy osiągnąć. Po wędzeniu należy ugotować wędzone produkty na parze.