Jak przechowywać opał? Jak przechowywać opał?

Podejmując decyzję dotyczącą ogrzewania naszego domu kierujemy się wygodą, ale także kosztem całej inwestycji. Najlepiej, aby paliwo było wysoko kaloryczne, tak by spalany opał wydzielał jak największą ilość ciepła.

Zanim zdecydujemy się na zakup materiałów, zwróćmy uwagę na to, jak je dobrze przechowywać. Sprawdź nasze propozycje!

 Dlaczego przechowywanie materiałów opałowych jest tak ważne? 

Po pierwsze optymalne przechowanie materiału opałowego sprawi, że zajmie ono mniej miejsca. A niestety przygotowując się na okres zimowy trzeba pamiętać o tym, że kilka worków ekogroszku nie wystarczy. Poza tym jest jeszcze ważniejsza rzecz od porządku w kotłowni – to w jaki sposób przechowujemy materiał ma wpływ na jego niski poziom wilgotności, a co za tym idzie – kaloryczność. Dlatego jeśli chcemy maksymalnie wykorzystać wartość opałową danego materiału, trzeba go odpowiednio przechowywać. Sposób przechowywania zależy także od rodzaju materiału.

 Jak przechowywać drewno? 

Drewno to jedno z najstarszych materiałów opałowych. Nadaje się do ogrzewania domu, ale można je wykorzystać także do opalania kominków. Przy zakupie drewna trzeba zwrócić uwagę na jego wilgotność. Świeże drewno posiada wilgotność na poziomie ok. 60% i nie nadaje się do ogrzewania. Spalanie takiego drewna da niedużą ilość ciepła, a także przysporzy problemów z rozpalaniem. Poza tym w trakcie spalania wytwarza się kreozot, który może być szkodliwy dla zdrowia.

Zatem o czym pamiętać po zakupie drewna? Aby zmniejszyć jego wilgotność przed suszeniem należy odpowiednio pociąć drewno i ułożyć je tak, aby mogło schnąć. Polecamy dachówkowe ułożenie szczap w stosy, tak by pomiędzy warstwami były wolne przestrzenie, co zapewni dobrą wentylację. Jak wybrać miejsce na przechowywanie? Przede wszystkim miejsce powinno być suche, przewiewne, a drewno powinno być oddzielone od wilgotnej gleby. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie zadaszonej drewutni. W okresie zimowym stos można przykryć brezentem lub płachtą, tak by zabezpieczyć je przed wilgocią.

 Jak przechowywać ekogroszek? 

Ekogroszek jest produkowany na bazie węgla kamiennego lub brunatnego, jednak traktuje się go jako materiał ekologiczny, ponieważ zawiera minimalną ilość siarki i pozostawia niewiele popiołu. Materiał opałowy warto kupić w okresie letnim, ponieważ wtedy jest znacznie tańszy. Można go kupić w workach, jak ten: https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/technika-grzewcza-i-ogrzewanie/materialy-opalowe-i-paliwa/ekogroszek/ekogroszek-miekki-tani-opal-20-kg.html.

Jak przechowywać ekogroszek? Przede wszystkim materiał nie musi być najpierw suszony, jak w przypadku drewna. Najlepiej przechowywać go w kotłowni tuż obok pieca, tak aby nie męczyć się z jego przenoszeniem. W przypadku worków zadanie jest ułatwione. Jeśli kupujemy większa ilość możemy przechowywać go w drewnianym boksie, tak by stos się nie rozsypywał. Jeśli zdecydujemy się na przechowywanie ekogroszku na zewnątrz z powodu braku miejsca trzeba go zabezpieczyć przed zanieczyszczeniami, takimi jak patyki czy kamienie, by nie zatkać podajników w kotle.

 Jak przechowywać olej opałowy? 

Olej opałowy musi być przechowywany w zbiornikach naziemnych. W zależności od jego ilości można go przechowywać w piwnicy, garażu lub przyziemiu.

Exit mobile version