Przeczytaj to, nim postawisz dom bez pozwolenia na budowę.

budowa domu

Co warto wiedzieć przed budową domu na zgłoszenie? Jak stawiać dom bez pozwolenia na budowę? Jaka działka pod całoroczny domek letniskowy do 35m2?

Co myślisz o tym, by mieć na Ziemi własne miejsce bliżej przyrody? W dowolnej chwili słuchać śpiewu ptaków, siadać z książką w cieniu drzewa czy spożywać posiłki na kocu piknikowym rozłożonym na trawie we własnym ogrodzie? Być może takie marzenie dojrzewało w Tobie przez lata. A wraz z nim rosły obawy związane z zaciąganiem dużego kredytu na budowę.

Tymczasem istnieje prosty sposób, by zrealizować Twoje cele za kwotę kilkukrotnie niższą, niż budowa domu w sposób tradycyjny. Wystarczy wybudować dom na zgłoszenie. Ten pomysł zdecydowanie jest w Twoim zasięgu już teraz. Sprawdź tylko, co warto wiedzieć, nim wdrożysz swój plan w życie.

Na jakiej działce można postawić dom bez pozwolenia na budowę?

Działka musi mieć powierzchnię co najmniej 500 m2, by postawić na niej dom bez pozwolenia. Zgodnie z prawem budowlanym możesz postawić nawet kilka takich budynków, o ile ich liczba nie przekracza jednego na każde 500 m2 działki. W praktyce można więc wybudować dwa domy bardzo blisko siebie i wykorzystywać znacznie większy metraż. Muszą to być jednak budynku wolnostojące, co oznacza, że nie mogą się ze sobą stykać.

Jeśli zastanawiasz się, czy Twoja działka będzie odpowiednia, zwróć również uwagę na przepisy dotyczące odległości ścian od granic gruntów. Długie i wąskie działki mogą być w tej kwestii problematyczne.

Jak wybrać projekt domu na zgłoszenie? Co oznacza 35m2 zabudowy?

Dom bez pozwolenia może być jedynie budynkiem parterowym o powierzchni zabudowy do 35 m2. W tym momencie wiele osób rezygnuje z tego pomysłu, ponieważ taki metraż wydaje im się zdecydowanie za mały. Tymczasem okazuje się, że w budynku parterowym można wybudować antresolę. Nie jest ona traktowana jak typowe poddasze, a jednak stanowi dodatkowe pomieszczenie i może zwiększyć powierzchnię użytkową obiektu niemal dwukrotnie.

Możesz wybudować letniskowy domek bez pozwolenia do całorocznego wypoczynku.

Pora na kolejny punkt, który dla wielu inwestorów jest przeszkodą nie do przejścia. Domek na zgłoszenie może być budynkiem gospodarczym lub zostać przeznaczony do rekreacji indywidualnej. Przepisy mówią tu więc o domku letniskowym, a nie domu jednorodzinnym. Różnica polega na tym, że domek letniskowy nie jest budynkiem mieszkalnym, więc nie można się w nim zameldować. 

Nie ma jednak najmniejszych problemów, by dom na zgłoszenie ocieplić i podłączyć do niego wszystkie niezbędne media. Można także wykorzystać technologie ekologiczne, które zmniejszą koszty jego utrzymania. W rezultacie powstaje budynek, w którym można wygodnie przebywać o każdej porze roku.

Jakie dokumenty są potrzebne do zgłoszenia budowy domu bez pozwolenia?

Procedura urzędowa związana ze zgłaszaniem rozpoczęcia budowy jest w tym przypadku uproszczona do absolutnego minimum. Należy skompletować rysunki i opis techniczny budynku, wniosek zgłoszeniowy i oświadczenie o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane. Prócz tego trzeba sporządzić szkic usytuowania domu na mapie przedstawiającej działkę. Mapkę taką można pobrać z internetu lub uzyskać w dziale geodezji starostwa powiatowego lub urzędu miasta.

Chcesz wybudować dom na zgłoszenie? Jak długo poczekasz na zgodę budowlaną?

Po złożeniu dokumentów w urzędzie następuje okres oczekiwania na milczącą zgodę urzędową. Jeśli w ciągu 21 dni nie dotrze do Ciebie informacja odmowna, możesz rozpoczynać budowę. Montaż szkieletowej konstrukcji z naturalnego drewna wraz z oknami i drzwiami zewnętrznymi zajmie fachowcom maksymalnie 3 doby. Później prace może rozpocząć ekipa wykończeniowa – jeśli dysponujesz czasem, możesz wykonać je samodzielnie za pomocą dołączonej instrukcji. 

Ostatnim, co może Cię powstrzymywać przed budową domu bez pozwolenia jest wątpliwa uroda większości tego typu konstrukcji. Podzielamy Twoje zdanie. Dlatego stworzyliśmy piękne projekty domów na zgłoszenie utrzymanych w tradycyjnej stylistyce skandynawskiej. Zajrzyj na stronę Hyta.pl i przekonaj się, co dla Ciebie przygotowaliśmy.

Exit mobile version