Pierwszym pomieszczeniem w domu lub mieszkaniu, do którego wchodzą domownicy lub goście jest przedpokój. Okazuje się, że przedpokój to niedocenione miejsce i często traktowane drugorzędnie. Tymczasem drzemią w nim ogromne możliwości aranżacyjne. Nowoczesny przedpokój ma właściwie dopasowane kolory, ciekawą zabudowę i urocze dekoracje. Bolączką właścicieli mieszkań w bloku jest mały, ciemny przedpokój, który nie przypomina reprezentacyjnego pomieszczenia. Modne jest otwarcie pomieszczeń i ich łączenie. Przedpokój łączony jest z salonem, co dodaje przestrzeni w małym mieszkaniu. Niestety , nie zawsze jest to możliwie. Jednak nawet w sytuacji, kiedy przedpokój jest wyraźnie wydzielony i ciemny, można zrobić z niego ładne miejsce.
Funkcje przedpokoju
Przedpokój decyduje o pierwszym wrażeniu po wejściu do domu lub mieszkania. Tutaj najczęściej wita się gości, odbiera od nich okrycia wierzchnie i wiesza je w szafie lub na wieszakach. Wielkość przedpokoju powinna pozwolić na swobodne poruszanie się, powieszenie kurtek, parasolki i torebki. W przedpokoju powinno znaleźć się miejsce na szafę, wieszak, buty oraz parasole.
Oświetlenie
Przedpokój z oknem w blokach lub kamieniach to naprawdę rzadkość. Raczej jest ciemny i niewielki. Dlatego bardzo ważne jest właściwe oświetlenie. Więcej światła w przedpokoju nie musi oznaczać wysokich rachunków za prąd. Wystarczy przeszkolone drzwi lub lustro. Nie każdemu odpowiadają drzwi wejściowe lub pokojowe ze szybą. Obok lustra lub nad nim można zamontować kinkiet z żarówką nawet niewielkiej mocy. Dobrym rozwiązaniem jest powieszenie dwóch luster naprzeciwko siebie, co optycznie powiększa i rozjaśnia małe pomieszczenie.
Funkcjonalne umeblowanie
Niezbędnym meblem w przedpokoju jest szafa, która pomieści okrycia wierzchnie domowników używane na co dzień. Najlepszym rozwiązaniem jest wysoka szafa od podłogi do sufitu z dużą ilością półek i szuflad. W takiej szafie zmieści się wszystko od butów po rzadziej używany sprzęt sportowy. W przedpokoju niezbędny jest również wieszak, na którym można powiesić mokre okrycia wierzchnie. Kolejnym niezbędnym meblem jest szafka na buty. Obuwie postawione pod ścianę nie jest piękną dekoracją i niepotrzebnie zajmuje miejsce. Nowym trendem jest wieszanie w przedpokoju tablicy korkowej, na której zostawia się informacje domownikom i odkłada klucze. Jeżeli przedpokój ma jakieś wnęki, to można je wykorzystać do udekorowania tego niewielkiego pomieszczenia. Ciekawą dekoracją będą podświetlone obrazki lub zdjęcia. W przypadku przedpokoju otwartego meble w przedpokoju muszą być dopasowane do umeblowania salonu. W przedpokoju można umieścić mały grzejnik, aby nie dopuścić do wyziębienia mieszkania w sezonie jesienno-zimowym. Do przedpokoju wpada przecież zimne powietrze, co ma wpływ na temperaturę w mieszkaniu. Jeżeli przedpokój jest bardzo wąski można wykorzystać ściany i rozmieścić na nich haczyki i wieszaki
Ściany w przedpokoju
Ściany w przedpokoju powinny być malowane farbą odporną na ścieranie: emulsyjną, ceramiczna, lateksową. Ściany można wykończyć zmywalnymi tapetami winylowymi lub z płytkami: ceramicznymi, betonu, gipsu. Płytki same w sobie pełnią funkcję dekoracyjną. W przypadku przedpokoju bez okna najlepsze są jasne ściany – biel, beż, pastele. Ciemniejsze kolory sprawdzą się tylko w większych przedpokojach z oknem lub przeszkleniem otwartych na salon. W przedpokoju doskonale sprawdzają się tynki dekoracyjne, które maskują wszelkie niedoskonałości i wyglądają efektownie.
Podłoga w przedpokoju
Przedpokój to miejsce dość szczególne, do którego przynosimy różne zabrudzenia: piasek, błoto, śnieg. Dlatego podłoga musi być odporna na wilgoć i zabrudzenia. Najlepszym materiałem na podłogi w przedpokoju jest gres. Jest to materiał antypoślizgowy, odporny na różnorodny brud, łatwy do utrzymania w czystości, estetycznie wyglądający. Wybór tego rodzaju płytek jest ogromny. Gatunki drewna polecane na podłogę w przedpokoju to; orzech, grusza, dąb, jesion i garb.
Zdecydowanie najważniejsza funkcjonalność. Szafka z siedziskiem obowiązkowo. Nie lubię jak przedpokój jest zagracony.