1
Opublikowany 21 maja 2018 autor Izabela Krzyczkowska w Inspiracje
 
 

Przedpokój -wizytówka mieszkaniaPrzedpokój to pierwsze miejsce , do którego wchodzi gość, kiedy przekracza próg domu, czy mieszkania. Zdejmuje w nim wierzchnią odzież i buty. Bardzo często wygląd przedpokoju decyduje o pierwszym wrażeniu, jakie odnosi się po wejściu do mieszkania. Warto urządzić to pomieszczenie praktycznie i gustownie. Najważniejsze w urządzaniu przedpokoju jest to, aby znaleźć miejsce do przechowywania kurtek i butów.

Problem – niewielki wymiar

Przedpokój to zazwyczaj niewielkie pomieszczenie. W wielu mieszkaniach brakuje przedpokoju lub jest tak mały, że ledwo mieści się szafka na kilka par butów i wieszak. Na wielkość przedpokoju w mieszkaniach w blokach, czy kamienicach właściciel nie ma żadnego wypływu. Musi się zmagać albo z zbyt małym przedpokojem lub zbyt wąskim, choć długim. Jest to naprawdę trudne miejsce do urządzenia. Zmorę mieszkańców ostatnich pięter są przedpokoje o skośnym suficie, co utrudnia zagospodarowanie tej przestrzeni.

Podstawowe elementy wyposażenia.

Wersja minimum to szafka na buty i wieszak na ubrania. Szafka na buty ma zazwyczaj 15 cm głębokości, więc doskonale sprawdzi się w niewielkich lub bardzo wąskich przedpokojach. Drzwiczki otwierane uchylnie to oszczędność miejsca i wygodne przechowywanie obuwia. Wieszak to kolejny oszczędzający miejsce i niezbędny element w przedpokoju. Do wyboru są modele stojące i do powieszenia na ścianie. Modele do mocowania na ścianie najczęściej mają półkę na czapki, torebki, parasolki, rękawiczki. Dostępne są wieszaki drewniane, metalowe oraz połączenie drewna z metalem. Wygodnym meblem do przedpokoju jest siedzisko, to znaczy mebel na buty zawierający dodatkową szafkę lub kosz do przechowywania innych rzeczy. Siedzisko lub szafkę na buty warto ustawić pod wieszakiem. W ten sposób uzyskamy praktyczny kącik na wierzchnie okrycia, które będą przechowywane w jednym miejscu. Ułatwia to utrzymanie porządku w przedpokoju i w całym mieszkaniu.

Dodatkowe elementy wyposażenia przedpokoju

Niezbędnym elementem w przedpokoju jest lustro. W końcu przed wyjściem z domu trzeba zobaczyć , jak się wygląda. Najlepszym rozwiązaniem jest lustro z małą półeczką, na której można położyć aktualnie używane kosmetyki do makijażu lub grzebień. Wielkość lustra, jego kształt, wzór zależą od indywidualnego gustu. Praktycznym przedmiotem, zwłaszcza w czasie deszczowej lub śnieżnej pogody jest ociekacz na buty. Bardzo ułatwia utrzymanie porządku w przedpokoju i zapobiega przenoszeniu błota do innych pomieszczeń w mieszkaniu. Ociekacz na buty to plastikowa lub gumowa taca z rantem chroniąca przed zabrudzeniem podłogę. W przypadku przedpokoju o skośnym suficie, w którym trzeba pomieścić kurtki, buty i inne elementy wyjściowej garderoby całej rodziny, ciekawym rozwiązaniem jest system przechowywania złożony z profili montowanych na ścianie, do których mocuje się półki, kosze, haczyki. Zapewnia to optymalne warunki przechowywania ubrań całej rodziny.

Szafa do przedpokoju.

Właściciele lub lokatorzy mieszkań z dużymi, ustawnymi przedpokojami mogą uważać się za szczęściarzy. Nie muszą męczyć się z wieszakami na ścianie. Mogą pozwolić sobie na zakup dużej szafy z przesuwanymi drzwiami . Bez problemu zmieszczą tam wszystkie kurtki, swetry, płaszcze, czapki, rękawiczki, parasole i buty na wszystkie pory roku. Na wieszakach ewentualnie zostawić tylko aktualnie używane kurtki.

Zestawy do przedpokoju.

Popularne i bardzo lubiane są zestawy mebli do przedpokoju. Można je kupić praktycznie w każdym sklepie z meblami, na targowiskach, od czasu do czasu w hipermarketach i hipermarketach budowlanych. Są praktyczne. Zawierają: szafkę na buty lub siedzisko, wieszaki i lustro, Dostępne w różnych wielkościach. Najczęściej pasują nawet do niewielkiego przedpokoju. Większe zestawy zawierają nie za dużą szafę lub szuflady.

Podłoga

Na podłogę w przedpokoju sprawdzi się praktycznie wszystko, z czego łatwo można zmyć zabrudzenia: od gumolitu do paneli. Nie poleca się wykładziny dywanowej i dywanu ze względu na zarudzenia przynoszone spoza domu.


Izabela Krzyczkowska