Przydomowa oczyszczalnia ścieków

oczyszczalnia przydomowa

oczyszczalnia ścieków

Każde gospodarstwo domowe, firma, czy gospodarstwo rolne wytwarza ścieki. Coraz większa świadomość ekologiczna sprawia, że ludzie chcą oczyszczać ścieki w sposób ekologiczny. Rządy i samorządy dofinansowują inwestycje ekologiczne, np.: ekologiczne źródła ciepła, panele fotowoltaiczne. Przydomowa oczyszczalnia ścieków to wielki eko-projekt na posesji.

Klasyczne rozwiązanie – szambo

Zaletą szamba są stosunkowo niskie koszty inwestycji. Jednak koszty użytkowania są większe. Zbiornik musi być szczelny i regularnie opróżniany przez pracownika firmy asenizacyjnej. Koszty związane z wywozem ścieków są wysokie (ok. 150 zł za 5 m sześciennych) i ciągle rosną. Szamba opróżnia się raz w miesiącu. Tworzy się dodatkowy i to niemały wydatek: około 2 tysięcy rocznie. Niedogodnością szamba jest konieczność ciągłego kontrolowania poziomu ścieków, aby szambo „nie wybiło”. Polecaną alternatywą okazuje się przydomowa oczyszczalni biologiczna, która jest wygodna, bo prawie bezobsługowa – osadnik opróżnia się jedynie raz na rok.

Przydomowa oczyszczalnie ścieków – rozwiązanie funkcjonalne

Biologiczna oczyszczalnia zamontowana przy posesji pozwala zamieniać ścieki w czystą wodę. Stanowi ona najtańszy sposób utylizacji ścieków dla 4 osobowej rodziny. Biologiczna przydomowa oczyszczalnia ścieków nowej generacji nie wymaga stosowania preparatów wspomagających proces oczyszczania, co obniża koszty eksploatacji. Skuteczność oczyszczania sięga 97%. Na instalację można uzyskać dofinansowanie ze środków UE. Dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej może wynieść nawet 40% inwestycji, ale nie więcej niż 4800 zł. Średni koszy budowy przydomowej oczyszczalni ścieków to 14 000 tys. złotych.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – koszt inwestycji

Koszt inwestycji zależy od kilku czynników: stopnia przygotowania terenu, stosowanej technologii, robocizny, użytych materiałów i rodzaju oczyszczalni. Warto skorzystać z oferty renomowanej firmy, która jest odrobinę droższa, ale daje pewność wysokiego standardu usługi. Renomowane firmy oferują materiały dobrej jakości i najnowocześniejsze, bardzo wydajne technologie. Usługa cechuje się wykonana kompleksowo – od wykopów, poprzez zamontowanie wszystkich elementów instalacji, aż po odbiór techniczny. W cenie ujęte jest fachowe doradztwo, projektowanie oraz pomoc w wypełnieniu wniosków o dofinansowanie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków ze środków gminnych i WFOŚiGW.

Rodzaje oczyszczalni ścieków

Wybór przydomowej oczyszczalni ścieków zależy przede wszystkim od wielkości działki. Oczyszczalnie różnią się między sobą przepustowością, która warunkuje ich rozmiar. Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów oczyszczalni przydomowych: oczyszczalnia z drenażem rozsączającym, oczyszczalnia z filtrem gruntowo-roślinnym, oczyszczalnia ze złożem biologicznym, oczyszczające krążenie (fitoreaktor), bioreaktor z osadem czynnym.

Drenaż rozsączający

Drenaż rozsączający to najpopulaniejszy rodzaj przydomowych oczyszczalni. Jego zaletami są: prosty montaż i brak konieczności zasilania elektrycznego. Aby założyć taką oczyszczalnię trzeba dysponować działką o minimalnych wymiarach 60–90 m². Gleba powinna być piaszczysta lub gliniasto-piaszczysta, tak aby możliwe było przesiąkanie ścieków w właściwym tempie.

Oczyszczalnia z filtrem gruntowo-roślinnym

Oczyszczalnie z filtrem gruntowo-roślinnym (gruntowo-korzeniowa lub hydrobotaniczna) to najbardziej ekologiczny rodzaj oczyszczalni. Jej praca opiera się na działaniu systemu korzeniowego specjalnie wyselekcjonowanych roślin. Używa się trzciny pospolitej, wierzby krzewiastej (popularnie nazywanej wikliną) pałki wodnej lub sitowia. Gatunki te odżywiają się składnikami znajdującymi się w ściekach. Eksploatacja jest tania i prawie bezobsługowa.

Oczyszczalnia ze złożem biologicznym

Jest to typ oczyszczalni przeznaczony na mniejsze działki, zasilany elektrycznie i mniej popularny. Złoże biologiczne to zamknięty zbiornik wypełniony naturalnym materiałem filtracyjnym. Rodzaj gleby przy tym rodzaju oczyszczalni nie ma znaczenia.

Przydomowe oczyszczalnie są efektywne i umożliwiają racjonalne korzystanie z zasobów wodnych.

 

Exit mobile version