Przydomowy taras – pomysły aranżacyjne

taras przydomowy

Zaciszny, przestronny taras to jeden z aspektów, który zachęca do posiadania własnego domu. Prawie wszystkie projekty domów jednorodzinnych przewidują budowę tarasu przy pokoju dziennym, a w niektórych można zobaczyć też drugi przy kuchni lub jadalni. Ich przykłady znajdziecie w serwisie oferującym gotowe projekty domów studiokrajobrazy.pl. Prywatna przestrzeń do wypoczynku podczas rześkich wiosennych poranków i ciepłych letnich wieczorów jest marzeniem wielu z nas. Jak zaaranżować tę przestrzeń, by sprzyjała relaksowi i była nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale również funkcjonalna? Podpowiadamy!

Sposobów na zaaranżowanie tarasu jest naprawdę mnóstwo. Jesteś miłośnikiem wypoczynku na łonie natury, organizatorem wspólnych spotkań z przyjaciółmi i na łonie rodziny, a także  jednocześnie entuzjastą zieleni? Połącz ze sobą wszystkie te zamiłowania i stwórz wymarzoną zewnętrzną przestrzeń do spędzania wolnego czasu. Taras nie musi być tylko nudną utwardzoną powierzchnią, na którą po prostu wychodzimy z salonu przez okna balkonowe. Urozmaicimy ją jeżeli ciekawy, niekoniecznie prostokątny obrys połączymy z niskimi murkami, dużymi donicami oraz trejażami po których będą pięły się bluszcze, a jego część osłonimy zadaszeniem lub ażurową pergolą. Jako inspiracja mogą posłużyć gotowe projektów domów z tarasami, opublikowane w sieci wraz z fotorealistycznymi wizualizacjami.   

Od czego zacząć? Pierwsze kroki w aranżacji tarasu

Jeśli planujesz stworzenie przydomowego tarasu, na samym początku zadbaj o odpowiednie podłoże. Stanowić będzie bazę dla dalszych kroków. Najbardziej tradycyjne rozwiązanie to płyta betonowa ograniczona ściankami fundamentowymi i wykończona płytkami mrozoodpornymi, na przykład gresowymi. To materiał, który cechuje się doskonałą trwałością, a do tego świetnie się prezentuje. Jego ogromną zaletą jest fakt, że może imitować praktycznie każdy materiał zarówno pod względem wyglądu, jak i struktury. W ofercie sklepów remontowo-budowlanych znajdziesz na przykład gres naśladujący drewno, kamień, beton, marmur, a nawet cegły.

W ostatnim czasie jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań stały się deski kompozytowe. Wyglądają naprawdę elegancko i stylowo, a co najważniejsze – są bardzo trwałe, znacznie trwalsze od drewnianych desek. Nie niszczy ich woda, promieniowanie UV ani niskie temperatury. Dodatkowo są łatwe i szybkie w montażu, a przy tym wymagają jedynie punktowych fundamentów, co znacząco obniża koszty wykonania całego tarasu. Tak wykończone tarasy będą pasować zarówno do nowoczesnych domów jak i zaprojektowanych w klasycznym stylu, jeżeli tylko ich szczegóły będą korespondować z detalami budynku.

Kilka słów o meblach na taras

Meble ogrodowe to nieodłączna część każdego tarasu. Jeśli lubisz spędzać czas na zewnątrz, postaw na wygodny wypoczynek. Dużą popularnością cieszą się przede wszystkim meble z technorattanu, które świetnie prezentują się w strefie tarasowej, a dodatkowo są niebywale funkcjonalne. Można je dowolnie kompletować tak, by stworzyć idealną przestrzeń do relaksu dla całej rodziny. W skład zestawu mogą wchodzić pufy, fotele, sofy, a nawet narożniki. Do tego pasujący stolik i miejsce do spędzania wolnego czasu gotowe! Ogromnym plusem tego typu mebli jest fakt, że są wodoodporne – mogą stać na tarasie nawet przez całą zimę.

Coś dla miłośników zieleni

Dobrym pomysłem może okazać się również pomoc fachowca przy zaaranżowaniu terenu wokół całego domu i tarasu. Dla większości nas zadanie doboru roślin ogrodowych okazać się może zbyt trudne. Profesjonalny projekt ogrodu będzie następną dokumentacją, która oprócz projektu domu może okazać się niezbędna. Wskaże on odpowiednie miejsce na poszczególne krzewy i drzewka,  uroczą pergolę, a może też rabatki kwiatowe lub warzywnik. Opisane powyżej elementy właściwie umiejscowione na działce i z roślinami w miejscach optymalnie dla nich nasłonecznionych lub ocienionych stworzą idealne otoczenie naszego tarasu wypoczynkowego. Nie ma chyba nic lepszego niż wolne popołudnie na takim tarasie!

Exit mobile version