Przygotowanie trawnika do zimy

Trawnik to bez wątpienia nieodłączny element każdego ogrodu. Wypielęgnowany stanowi jego doskonałą ozdobę. Większość z nas doskonale wie jak dbać o trawnik latem i wiosną. Co jednak zrobić, aby przygotować go na sezon zimowy?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że o trawnik dbamy w zasadzie przez cały rok. Samo regularne koszenie to zbyt mało, aby zachwycał nas swoją urodą. Konieczne jest regularne nawadnianie oraz nawożenie. Szczególnej uwagi potrzebuje on wiosną, ale również jesienią, kiedy to prace mają na celu przygotowanie trawnika do zimy. Odpowiednio prowadzone uchronią go przed rozwojem rozmaitych chorób w przyszłości.

 Październik 

Październik to moment, kiedy przeprowadzamy ostatnie przed zimą nawożenie mineralne. Sięgnąć należy po nawozy potasowe. Dzięki nim rośliny będą się później lepiej krzewić, co w konsekwencji sprawi, że trawnik będzie wyglądał o wiele lepiej. Uwaga: jesienią stosujemy dawki nieco mniejsze od tych, które zaleca na opakowaniu producent. Jeśli nie wiemy, jaką dawkę nawozu zastosować, lepiej zrezygnować z tego zabiegu. Przenawożenie jest bowiem niezwykle groźne dla trawnika.

Jesienią nie rezygnujemy z koszenia trawy. Również wykonujemy je regularnie. Wysokość koszenia powinna być jednak większa. Jeśli skosimy trawę zbyt nisko, będzie ona zdecydowanie mniej odporna na przemarzanie. Aby uchronić się przed kretami, które jesienią wyjątkowo chętnie szukają schronienia na zimę, warto rozmieścić w ogrodzie elektroniczne odstraszacze tych zwierząt.

 Listopad 

W listopadzie przystępujemy głównie do oczyszczania trawnika. Należy dokładnie usunąć wszystkie zalegające na nim liście. Pozostawiając je, narażamy trawnik na inwazję chorób grzybowych, które w bardzo krótkim czasie potrafią skutecznie zniszczyć nawet najlepiej wypielęgnowaną trawę. To również w tym miesiącu po raz ostatni kosimy trawę. Trzeba pamiętać, że przerośnięte kępy to zawsze ryzyko zaatakowania trawnika przez pleśń śniegową, która również jest bardzo niebezpieczna. Dlatego zaleca się przeprowadzenie także zabiegu wertykulacji, czyli usunięcia mchu, zbitych fragmentów trawy, filcu. Zapewnia on również lepsze napowietrzenie trawnika i gwarantuje swobodniejszy dostęp wody.

 Grudzień 

W grudniu – jeszcze zanim spadnie pierwszy śnieg – należy dokładnie usunąć wszystkie pozostałe jeszcze liście, które mogły opaść z drzew od listopada. Po opadach śniegu należy unikać chodzenia po trawniku. Odśnieżając chodnik na działce, nie wolno śniegu umieszczać na trawniku. Zaleca się także rezygnację z posypywania chodników solą. Nawet jej niewielka ilość negatywnie wpłynie na kondycję trawy. Czym ją zastąpić? Wystarczy sięgnąć po piasek, który dla trawnika jest neutralny.

Jeśli tylko odpowiednio przygotujemy trawnik do zimy, możemy mieć pewność, że darń nie tylko bez problemów zniesie nawet naprawdę niskie temperatury, ale również szybko wróci do formy wraz z nadejściem wiosny. Na szczęście nie wymaga to zbyt skomplikowanych zabiegów. Wystarczy stosować się do przedstawionych przez nas wskazówek, aby trawnik przezimował w naprawdę dobrej kondycji.

Źródło: www.marekgurgul.pl 

Exit mobile version